Przedrzeźniacz

Walter Tevis
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Przedrzeźniacz
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

W umierającym świecie, w którym ludzie są odurzeni narkotykami i pogrążeni w elektronicznej błogości, gdzie nie ma sztuki, literatury i nie rodzą się dzieci, gdzie niektórzy wolą dokonać samospalenia niż dalej żyć, Spofforth jest najdoskonalszą maszyną, jaką kiedykolwiek stworzono. Mimo to ma tylko jedno, niemożliwe do spełnienia pragnienie – chce przestać istnieć. Jednak nawet w tych ponurych i przygnębiających czasach pojawia się iskierka nadziei, którą stanowią namiętność i radość, jakie pewien mężczyzna i pewna kobieta odkrywają w miłości i książkach. To nadzieja na lepszą przyszłość, a może nawet nadzieja dla Spoffortha.
Tytuł oryginalny: Mockingbird
Data wydania: 2015-07-15
ISBN: 978-83-7480-550-6, 9788374805506
Wydawnictwo: MAG
Seria: Artefakty
Stron: 240
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Walter Tevis Walter Tevis
Urodzony 28 lutego 1928 roku w USA (San Francisco)
Pisarz amerykański. Urodził się w San Francisco, wychował w Kentucky, a większość dorosłego życia spędził w Ohio, gdzie pracował jako wykładowca anglistki. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku i poświęcił pisaniu. Jest autorem licznych opowiadań ...

Pozostałe książki:

Gambit królowej Przedrzeźniacz Człowiek, który spadł na ziemię
Wszystkie książki Walter Tevis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Przedrzeźniacz aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@wojciechowska.am
@wojciechowska.am
2019-11-24
7 /10
Przeczytane

Najmocniejszym motywem tej książki, a jednocześnie najsłabiej wykorzystanym, jest przedstawienie rozkładu społeczeństwa. Paradoksalnie każdy praktykuje para-filozoficzne podejście do życia, gdzie skupia się na sobie i autoanalizie, co prowadzi do patologii: zamknięcia się nie tylko na innych, ale też na siebie i własne emocje, na wiedzę; zamykania się w sobie gdy tylko bodźce docierające z zewnątrz powodują dyskomfort psychiczny. Oczywiście, nie dzieje się to samoistnie, tylko po wielu latach prania mózgów oraz indoktrynacji, a także kształtowania społeczeństwa przez tych u władzy, którzy upodobali sobie bardziej maszyny jako te perfekcyjne, najlepsze, niezawodne. A to ostatnie właśnie - niezawodność - jest w powieści "Przedrzeźniacz" mocno kwestionowane. Mam wrażenie, że gdzieś między liniami tej świetnej dystopii można znaleźć krytykę dążenia do stworzenia perfekcyjnego człowieka, który na starcie wszystko wie. Bo to poprzez zaakceptowanie tych niedoskonałości stajemy się doskonalsi w swoich i oczach swoich bliskich. I o tym, w moim rozumieniu jest ta książka. I jeszcze o tym, że nie ma ludzkości bez bliskości. Polecam!

× 1 | link |
@mrocznestrony
2021-10-21
8 /10
Przeczytane Posiadam

Świat, w którym książki są zakazane, a ludzkość wymiera. Tevis znakomicie opisał upadek ludzkości i niedobitków rządzonych przez sztuczną inteligencję. Warto przeczytać.

× 1 | link |
@lordofthedreams9
2022-04-05
8 /10
Przeczytane Artefakty 📚 posiadam
@janusz.szewczyk
2021-11-21
5 /10
Przeczytane 2015 Safety Posiadam Artefakty PRZENIESIONE
JT
@jan.t.w-cki
2021-04-20
7 /10
Przeczytane
@Adam84
2019-12-25
8 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@Chassefierre
2019-11-20
10 /10
Przeczytane Science Fiction Literatura amerykańska Postapokalipsa i antyutopia wszelkiego rodzaju
@polokokta
2019-11-18
8 /10
Przeczytane
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-11
7 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam

Cytaty z książki

- Nie - odparł Spofforth. Wstał i wyciągnął ręce na boki w bardzo ludzkim geście. - Wręcz przeciwnie. W ogóle nie doświadczał życia. Miał być ,,wolny’’, ale nic się z nim nie działo. Nikt nie znał jego imienia, ale jeden z ludzi nazwał go Danielem Boone’em - ostatnim pionierem. Filmowi towarzyszyła ścieżka dźwiękowa na której niski, władczy i męski głos mówił: ,,Bądź wolny, żyj i pozwól, aby Otwarta Droga uniosła twego ducha pod niebo!’’. A mężczyzna pędził pustą drogą, siedemdziesiąt mil na godzinę, osłonięty przed powietrzem, nawet przed odgłosami własnego samochodu. Amerykański Indywidualista, Wolny Duch. Pionier. Z ludzką twarzą nieodróżnialną od oblicza durnego robota. A w domu albo w motelu czekał na niego telewizor, który pozwalał mu się zamknąć przed światem. I pigułki. Oraz zestaw stereo. A także zdjęcia w czasopismach, które przeglądał, pełne jedzenia oraz seksu, lepszych i jaskrawszych niż w prawdziwym życiu.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl