Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór. Historia ziemian

Anna Mieszczanek
Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór. Historia ziemian
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W codziennych historiach ziemiańskich rodzin z początku XX wieku – Walewskich, Kańskich, Żółtowskich, Przyborów – przegląda się historia Polski i Europy.
Ludzie, dwory, zdarzenia – istnieją w subtelnej sieci powiązań, o których warto wiedzieć…
Maryńcia Małachowska uciekła z dworu w Prochorowej pod Odessą, kiedy wybuchła rewolucja w Rosji. Później handlowała w Warszawie kapeluszami, szytymi według paryskich wzorów. Maryla Walewska z Kowali nie chciała robić kariery w stolicy, jak radził dziadek, znany adwokat. Hodowała za to kurczaki i narcyzy, bo dobrze sprzedawały się w Radomiu i pozwalały rozwijać gospodarstwo. Janina Żółtowska z Bolcienik początkowo fascynowała się losem swojej prababki, Maryli Wereszczakówny, ale później bardziej interesowały ją wieści z konferencji pokojowej w Wersalu, na której znajomy męża, Roman Dmowski składał – razem z Paderewskim – podpis pod traktatem kończącym wojnę. Zygmunt Pusłowski w pałacu w Czarkowych stworzył przystań dla młodopolskiej bohemy. Kolekcjonował starodruki, a obrazy zamawiał u Malczewskiego i Boznańskiej. Zofia Dłużewska-Kańska prowadziła w wolnej Polsce pierwszy bar mleczny, a kiedy wybuchła II wojna światowa karmiła w Dłużewie setki wrześniowych uchodźców z Warszawy, wśród których znalazła się też Zofia Nałkowska. Aleksander Mazaraki z Żelaznej, ostatni prezes Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, ukrywał po Powstaniu Warszawskim schorowaną już Marię Rodziewiczównę. W Szczorsach, majątku ziemskim nad Niemnem, pracował jako korepetytor młody Jeremi Przybora
Książka Anny Mieszczanek to opowiedziana na nowo historia o polskim ziemiaństwie oraz dramatycznym wpływie powojennych zmian na losy ludzi i dworów.
Anna Mieszczanek – dziennikarka, redaktorka. Po 1989 roku prywatny wydawca serii książkowych Pamięć Europy i Psychologia Podręczna. Przez ostatnie 20 lat mediatorka i family coach, a także felietonistka i autorka internetowego cyklu „Powracanie ziemian”. Za pracę w podziemnej „Karcie” oraz książkę o Marcu 1968 Krajobraz po szoku wyróżniona przez Fundację Polcul i nagrodzona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Data wydania: 2020-03-11
ISBN: 978-83-287-1261-4, 9788328712614
Wydawnictwo: Muza
Stron: 432
dodana przez: OutLet

Autor

Anna Mieszczanek Anna Mieszczanek
Urodzona w 1954 roku w Polsce
dziennikarka, zwolniona z pracy w stanie wojennym, w latach 80. redaktorka podziemnego pisma „Karta”, później m.in. prywatny wydawca. W latach 1996-1997 wiceprezes Społecznego Instytutu Ekologicznego, uczestniczka ruchu kobiecego. Założycielka i pie...

Pozostałe książki:

Dzień bez teleranka. Jak się żyło w stanie wojennym Jak wychować szczęśliwe dzieci Krajobraz po szoku Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór. Historia ziemian
Wszystkie książki Anna Mieszczanek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór. Historia ziemian nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór. Historia ziemian. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl