Przyślę Panu list i klucz

Maria Pruszkowska
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Przyślę Panu list i klucz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Od wydawcy:
Prezentujemy czytelnikom trzecie wydanie niezwykle popularnej powieści, którą autorka zadedykowała maniakom czytania, tematem bowiem książki są dzieje urzędniczej rodziny w przedwojennej Warszawie, zwariowanej na punkcie czytania. Bohaterowie od dzieciństwa karmieni książkami, zżyci z nimi na co dzień, wcielają się w kolejne postacie literackie, przemawiają ich językiem, recytują z pamięci całe partie "Trylogii" czy "Pana Tadeusza". Wszystkie te przygody i perypetie opisane są w sposób oryginalny i pełen wdzięku. Talent narracyjny autorki, optymistyczny pogląd na świat, bezpretensjonalny humor - to zalety, które czynią z książki Pruszkowskiej uroczą lekturę rozrywkową.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-926882-2-8, 9788392688228
Wydawnictwo: Formicula
Cykl: Przyślę Panu list i klucz, tom 1
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 153
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Maria Pruszkowska Maria Pruszkowska
Urodzona 21 marca 1910 roku w Polsce (Częstochowa)
Maria Zofia Pruszkowska-Karwowska – polska pisarka. Urodziła się w Częstochowie. Była córką Gustawa Teofila Pruszkowskiego, pochodzącego z rodziny ziemiańskiej, urzędnika Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Z rodzicami przeprowadziła się do Warszawy, ...

Pozostałe książki:

Przyślę Panu list i klucz 7 babek, 1 dziadek Życie nie jest romansem, ale... Kapitanówna O dwóch Wikingach i jednej Wikingowej Piękne dni Aranjuezu Głowy nie od parady
Wszystkie książki Maria Pruszkowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Przyślę Panu list i klucz? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@katala
@katala
2019-11-18
5 /10
Przeczytane Zwykłe ludzkie życie 2014 Historycznie

Miałam rację. Robiłam kiedyś podchody do tej książki. Jak łatwo się domyśleć niezbyt udane podchody. Czasami tak mam, że zacinam się i wtedy ani rusz. Nie sięgnęłabym ponownie po tę książkę gdyby nie moja znajoma. Więc jak trzeba, to trzeba.
Ciężko napisać mi recenzję do tej książki, bo w dużej mierze wydaje mi się, że kluczem do jej podobania się, jest akceptacja stylu nie tylko pisania, ale i życia bohaterów.
Mnie, być może absurdalnie, przygnębiła ta książka. Zbyt mocno uświadomiła czas spędzany nad książką i „życie” w innym wymiarze. Może dobrze kiedy cała rodzina ma podobny styl – choć widać, że niektórzy się z nim rodzą, inni muszą się do niego przystosować – i wtedy nie ma niezgodności. Gorzej, gdy ktoś widzi świat głównie przez pryzmat książek jak bohaterowie tej opowieści.
Krótko, to opowiadania o tym jak świat książek może stać się rzeczywisty, jak głęboko wniknąć w umysł. Można by co niektórym polecić tę książkę w ramach lektury ostrzegającej – nie zachowasz dystansu, będziesz miał problemy. Albo sam ze sobą, albo inni z tobą.
Nie do końca dobrze mi z tą książką, bo mam poczucie, że powinna mi się podobać. Że zwykłe stwierdzenie, że w sumie była fajna, nie wystarczy. Ale nie mam w swojej głowie miejsca na coś więcej oprócz tego, że przeczytałam, trochę pomyślałam o tym co czytam, ale w sumie obyło się bez większych rewelacji.
No może utwierdziłam, się w przekonaniu, że znam książki, które stanowiły lektury młodych bohaterek.
I ku mej bezbrze...

× 1 | link |
@atram_78
@atram_78
2020-02-03
9 /10
Przeczytane ❤ Ulubione 📖 O książkach, czytaniu, bibliotekach i...pisaniu 2010 🏠 Posiadam 🏠

Bardzo sympatyczna książka. Autorka w zabawny i lekki sposób opowiada o perypetiach zaczytanej rodziny. Zaznaczyłam sobie mnóstwo świetnych fragmentów, oto jeden z nich:

„Istotą życia Ojca były książki. Ojciec czytał ciągle. Czytał przy jedzeniu, czytał w pociągu i w tramwaju, i na przystanku. Czytał po południu w fotelu, wieczorem w łóżku. Najważniejsze obowiązki życiowe odwalał - można by powiedzieć - szybko, uczciwie i precyzyjnie, nie wkładając w nie serca ani zapału. Odwalał je też cierpliwie, nigdy się nie buntując, ażeby kupić sobie prawo do zatracania się w książkach podczas godzin należących do niego."

× 1 | link |
@GROSZKI
@GROSZKI
2010-11-11
Chcę przeczytać

Czy ktoś może wie, gdzie tą książkę można znaleźć?

× 1 | link |
@saskia9
2022-01-13
7 /10
Przeczytane Ramotki 👻 Sentymentalne powroty do lat szczenięcych⛈

Powrót po latach do jednej z ulubionych książek lat nastoletnich.
Powrót jak najbardziej udany – jeden przemiły wieczór z przedwojenną warszawską rodziną zaczytaną w książkach.
Było relaksująco, było śmiesznie – dla maniaków czytania, wielbicieli książek pozycja idealna.

| link |
@maria
2023-07-25
8 /10
Przeczytane audiobook rok 2023 TOP 23 eBooki
JU
@Justyna_6
2023-02-26
7 /10
Przeczytane
@dorotab
@dorotab
2021-09-24
9 /10
Przeczytane wodotryski i euforia
@hag
2021-07-26
10 /10
Przeczytane
@wiedzma.sol
@wiedzma.sol
2019-12-14
10 /10
Przeczytane Mam na półce
@mono
2011-03-26
5 /10
@Imani
@Imani
2012-10-15
10 /10
@Reminded
@Reminded
2010-11-12
8 /10
@Vemona
2019-11-18
10 /10
Przeczytane Prehistoria Mam Proza polska
@Beata_
2019-10-31
7 /10
Przeczytane
@enga
@enga
2013-12-31
10 /10
Przeczytane Własne
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego.
Żyjąc jednak w rodzinie trzeba się pogodzić z faktem, że wolność osobista jest teorią.
Posiadaliśmy w naszym mieszkaniu dwie biblioteki. Pierwszą nazwaliśmy "Miesiąc Zatajony" "Zatajone" - tam były książki ukochane, książki które czytało się po wiele razy i do których wracało się ciągle. Klucz do tej szafki dla najbliższej nawet rodziny i przyjaciół był niby zawsze zagubiony. Pod tym względem byliśmy obrzydliwie egoistyczni. Chętnego do pożyczenia książek częstowaliśmy różnymi Zarzyckimi, Dellami i tym podobnymi głupstwami, które znajdowały się w bibliotece numer dwa, na półkach w przedpokoju. Tę drugą bibliotekę nazwaliśmy "Dary Księżycowe" . Chętnie wypożyczaliśmy książki z tych półek, bo jeśli nawet jakieś Dary Księżycowe wywędrowały z naszego domu na wieczne nieoddanie, nikt się tym nie przejmował. Znajdowały się tam bowiem książki kupione bez przemyślenia lub przypadkowo, do których nikt nie miał zamiaru wracać i czytać ich powtórnie.
życie jest życiem i więcej w nim trosk i zawodów niż radości.
Ojciec nigdy nie czytał tylko jednej książki. Na ogół najmniej trzy naraz, a czasem cztery i pięć. Stworzył sobie swój własny system, z którego podśmiewałyśmy się w młodości, ale który z wiekiem przejęłyśmy. Na jego stoliku leżało zwykle kilka książek, które określał: - To są książki w transie. - Książek tych nie wolno było nam ruszać. Rozróżniałyśmy w tym stosie następujące działy według naszej klasyfikacji: jedna książka to była zwykle "piła", czyli książka naukowa lub popularnonaukowa, drugą nazywałyśmy "kobyłą" - była to monografia lub powieść historyczna albo jakiś cięższy kaliber beletrystyczny, trzecią był zwykle jakiś Dar Księżycowy, czyli coś z zakresu bardzo lekkiej beletrystyki, czwartą jakiś Miesiąc Zatajony, czyli książka znana, kochana, którą co jakiś czas czyta się znów od początku. Poza tym na stoliku przy książkach leżały stosy atlasów, ponieważ wraz z bohaterami Ojciec odbywał wszystkie podróże, częściowo w wyobraźni, częściowo palcem na mapie.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Życie nie jest romansem, ale...
Życie nie jest romansem, al...
Maria Pruszkowska
8.5/10
"Życie nie jest romansem, ale..." podejmuje kontynuację losów bohaterów z "Przyślę Panu list i klucz...