Rilla ze Złotego Brzegu

Lucy Maud Montgomery
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 82 ocen kanapowiczów
Rilla ze Złotego Brzegu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 82 ocen kanapowiczów

Opis

Dzieci Ani i Gliberta są już dorosłe: kształcą się, zaręczają, myślą o pracy. Za wyjątkiem ślicznej Rilli, która myśli jedynie o rozrywkach i wiedzie beztroskie życie w Złotym Brzegu. Ale i Rilla będzie musiała zmierzyć się z odpowiedzialnością, gdy świat pogrąży się w wojnie, jej bracia i ukochany Kenneth wyruszą na front, a jej samej przyjdzie się zaopiekować pewnym niemowlakiem przyniesionym do domu państwa Blythe w wazie od zupy...
Ostatni tom przygód rodziny Blythe'ów i ich przyjaciół to wzruszająca historia o miłości, poświęceniu, odwadze i dojrzewaniu, w której jak zwykle pojawi się grono naszych ulubionych bohaterów, ale także całkiem nowe postaci.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-1-308-04228-2, 9781308042282
Wydawnictwo: Literackie
Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza, tom 9
Serie: Perły Literatury Młodzieżowej, Montgomery, Klasyka Młodych
Mamy 14 innych wydań tej książki

Autor

Lucy Maud Montgomery Lucy Maud Montgomery
Urodzona 30 listopada 1874 roku w Kanadzie (Nowy Londyn)
Kanadyjska pisarka. Lucy Maud Montgomery (używająca jedynie drugiego imienia, Maud) urodziła się na Wyspie Księcia Edwarda jako jedyna córka Hugh Johna Montgomery i Clary Woolner Macneill. Kiedy Maud miała 21 miesięcy, jej matka zmarła na gruźlicę....

Pozostałe książki:

Ania z Zielonego Wzgórza Ania na uniwersytecie Anne z Avonlea Anne z Szumiących Wierzb Wymarzony dom Anne
Wszystkie książki Lucy Maud Montgomery

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W IMIĘ OJCZYZNY

13.11.2019

Wciąż mam mokre oczy od łez. Ta przejmująco smutna powieść, poruszyła wszystkie moje najczulsze struny. Nie mogłam przestać płakać i nie mogę przestać żałować tych, co polegli; i także tych, co wrócili z tej wojny kalekami. Chłopcy, którzy kiedyś żartowali, śmiali się i skorzy do zabawy, w tak krótkim czasie przeistoczyli się w mężczyzn z ranami n... Recenzja książki Rilla ze Złotego Brzegu

Moja opinia o książce

Opinie

@mewaczyta
2022-12-22
9 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

„ — Nim ta wojna dobiegnie końca (...) odciśnie się piętnem na każdym mężczyźnie, każdej kobiecie i każdym dziecku w Kanadzie... Na tobie także, Mary... Wojna wedrze się w głąb twojego serca i będziesz ją opłakiwać krwawymi łzami. Grajek w końcu przybył i wkrótce zacznie wygrywać swą straszną i zniewalającą melodię, z jej dźwięki dotrą aż na krańce świata. Minie wiele lat, zanim taniec śmierci ustanie... wiele lat, Mary. A do tego czasu pękną miliony serc.“Gdy w Europie wybucha pierwsza wojna światowa w Kanadzie ludzie dzielą się na dwa obozy — tych, którzy sprawę bagatelizują i nie wierzą w doniesienia oraz tych, którzy decydują się pomóc. Kobiety organizują zbiórki dla Czerwonego Krzyża, a mężczyźni postanawiają walczyć. Kolejne wiadomości nie pokrzepiają jednak serc. Powrót bliskich wydaje się coraz odleglejszym marzeniem, a wojna nie zbliża się do zakończenia. Tak jak wcześniej wszędzie była tematem numer jeden, tak z czasem coraz rzadziej pojawia się na ustach ludzi, choć wypełnia ich myśli, a działania pomocowe nie ustają.

Gdzieś w tym chaosie znajduje się natomiast Rilla. Dziewczyna niemalże z dnia na dzień musi z naiwnej, infantylnej istotki przekształcić się w kobietę odpowiedzialną, która robi, co może, gdy jej brat i wielu innych znajomych ryzykują własnym życiem. Bliscy obserwują zamianę, jaka w niej zachodzi, z mieszanką bólu i dumy. Nagle bowiem dziewczyna wykazuje się siłą, o jakiej nikt jej nie podejrzewał. Wojna jednak odcisk...

× 11 | link |
@Lloret
2008-08-12
10 /10
Przeczytane BIBLIOTECZKA

"Rilla ze Złotego Brzegu", ku mojemu zaskoczeniu, stała się chyba moją ulubioną częścią cyklu, zaraz po "Ani z Zielonego Wzgórza". Choć obie ksiązki mówią o bliskich sobie kobietach wkraczających w dorosły świat, różnice są widoczne jak na dłoni - pierwsza część cyklu to optymizm i humor, podczas gdy "Rilla..." pełna jest smutku, żalu i śladów tego, co zostawiła po sobie I wojna światowa.Książka zupełnie inna od "Ani z Zielonego Wzgórza", ale niewątpliwie trzeba przeczytać. Polecam :)

× 2 | link |
@Loletka.
2012-07-31
Przeczytane

Świetna, ale i bardzo smutna przez sprawy związane z wojną. Rilla to ciekawa postać i podobał mi się również wątek z dzieckiem przyniesionym w wazie od zupy. :)

× 2 | link |
@Toska98
2020-12-22
10 /10
Przeczytane

Towarzyszymy bohaterom aż do zakończenia wojny i ich powrotu w 1919 roku do domu. Ludzie powoli próbują nauczyć się nowego życia i poukładać w głowie wszystkie swoje doświadczenia. Przedwojenne dzieci stały się już dojrzałe, a w miejscu niewinności pojawił się bagaż, którego nikt nie powinien dźwigać. Dla mnie ta książka miała wiele wzruszających i trudnych momentów, przy których płakałam. Uważam, że Lucy Maud Montgomery wykorzystała swoje dzieło do jednego z lepszych celów, jakie może spełniać literatura – dała świadectwo dawnych lat, o których wszyscy powinniśmy pamiętać.

Świat się zmienił. Jest kompletnie inny. Naszym obowiązkiem jest dopilnować, żeby był przy tym lepszy niż kiedyś.

Jeśli jeszcze się wahasz, czy sięgnąć po serię o Ani, to rozwiej wątpliwości. Towarzyszenie jej podczas kolejnych lat na nowo rozbudzi naszą przytłumioną wrażliwość, pozwoli dostrzec to, co najważniejsze i przede wszystkim roztli płomień tęsknoty za spokojnym, wolnym życiem z przełomu XIX i XX wieku.

Do nas należy tylko to szczęście, które mamy w środku, w sobie, które sami zdobyliśmy i wywalczyliśmy na przykład spełniając swój obowiązek.

× 1 | link |
@skijumperka
2009-09-13
Przeczytane

"-Tak, Krzysiu - odparła, sepleniąc" . Koniec tej książki zawsze doprowadza mnie do stanu bliskiego płaczu. Wzruszająca!

× 1 | link |
@naai
2007-08-31
Przeczytane Z lat dziecinnych...

moja ulubiona. za każdym razem, gdy ją czytam płaczę... niesamowita książka o dorastaniu na tle wojny...

× 1 | link |
@Melody0044
2009-05-22
Przeczytane

Ta ksiażka jest piękna. Wzruszająca i w ogóle jest jedną z moich ulubionych

× 1 | link |
@pima
2009-06-15
Przeczytane

Chyba najlepsza z całej serii. Bardzo mi się spodobała.

× 1 | link |
@lea
2010-12-10
10 /10

W podstawówce to była moja ulubiona :)

× 1 | link |
@AnnMarie
2007-08-31
10 /10
Przeczytane Klasyka nastolatki

Wydawać by się mogło, że ósma część cyklu nie może być równie dobra jak pierwsze części - nic bardziej mylnego! Dla mnie to wręcz najlepsza z książek Lucy Maud Montgomery. Najmłodsza córka Ani i Gilberta wkracza w dorosłe życie. Niestety równocześnie wybucha I wojna światowa, po której już nigdy nic nie będzie takie same. Chodź Kanada leży daleko od linii frontu, młodzi Kanadyjczycy wstępują do wojska. Opuszczają swe rodziny i ukochane. Rilla również zostaje w domu bez braci, przyjaciół i swej pierwszej miłości. Ponadto spada jej na głowę małe dziecko a znajome angażują ją w działalność Czerwonego Krzyża. A gdzieś daleko, na europejskiej ziemi, giną bliskie jej osoby...To bardzo smutna i piękna książka. Na pewno warto ją przeczytać.

| link |
SM
2021-02-06
10 /10
Przeczytane Poszukuję do swojej biblioteczki

Piękna, wzruszająca opowieść. Jeżeli ktoś z Państwa posiada wydanie Wydawnictwa Literackiego z serii "100 Lat Ani", bardzo chętnie odkupię - jest to jedyna część serii, której brakuje na półce mojej młodszej siostry.

| link |
@kasiulek1118
2012-02-12
8 /10
Przeczytane

Przyjemna, ale w wielu sytuacjach Rilla mnie po prostu denerwowała.

| link |
@couleur
2010-01-20
Przeczytane

Do końca książki płakałam od chwili gdy Walter zginoł...

| link |
@Da-Nutka
2009-09-29
10 /10
Przeczytane

Rilla - godna córcia swojej mamy. Piekna książka

| link |
@Kaawaa
2009-06-10
Przeczytane

Zawsze przy niej płaczę...piękna.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Rilla ze Złotego Brzegu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Ania z Zielonego Wzgórza
Ania z Zielonego Wzgórza
Lucy Maud Montgomery
8.6/10
Gdy Maryla i Mateusz Cuthbertowie decydują się przygarnąć chłopca z sierocińca, nie mają pojęcia, że...
Ania z Zielonego Wzgórza. Ania z Avonlea
Ania z Zielonego Wzgórza. A...
Lucy Maud Montgomery
9.2/10
Ania z Zielonego Wzgórza to początek liczącego aż 10 tomów cyklu powieściowego pióra Lucy Maud Mont...
Ania z Avonlea
Ania z Avonlea
Lucy Maud Montgomery
8.3/10
Ania powraca do Avonlea, by uczyć w tamtejszej szkole. Szybko okazuje się jednak, że praca nauczycie...
Ania na Uniwersytecie
Ania na Uniwersytecie
Lucy Maud Montgomery
8.5/10
Czas pędzi nieubłaganie: z trzpiotowatej dziewczynki i zadziornego podlotka panna Shirley zmienia si...
Ania na uniwersytecie. Wymarzony dom Ani
Ania na uniwersytecie. Wyma...
Lucy Maud Montgomery
9.3/10
Trzecia i czwarta część przygód tytułowej bohaterki bestsellerowej powieści Ania z Zielonego Wzgórz...
Anne z Szumiących Wierzb
Anne z Szumiących Wierzb
Lucy Maud Montgomery
7.9/10
Czwarta część przygód rusowłosej Anne Shirley w nowym – najbliższym oryginałowi – tłumaczeniu Anny ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl