Równoumagicznienie

Terry Pratchett
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 113 ocen kanapowiczów
Równoumagicznienie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 113 ocen kanapowiczów

Opis

Jest to opowieść o tym, czym jest magia i dokąd zmierza, a co ważniejsze, skąd przychodzi i po co.Przedstawiona historia nie pretenduje do odpowiedzi na wszystkie te pytania, może jednak pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego Gandalf nigdy się nie ożenił i dlaczego Merlin był mężczyzną. Jest to również opowieść o seksie, choć nie w sensie atletyczno-gimnastycznym, czy też w sensie "policz wszystkie nogi i podziel przez dwa". Chyba że postacie całkowicie wyrwą się spod kontroli autora. I to jest możliwe.
ISBN: 978-83-7337-219-1, 9788373372191
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Terry Pratchett Terry Pratchett
Urodzony 28 kwietnia 1948 roku w Wielkiej Brytanii (Beaconsfield)
właśc. Terence David John Pratchett brytyjski pisarz fantasy i science fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny’ego Maxwella i Trylogia Nomów. Współpracował także przy adaptacjach swojej twórc...

Pozostałe książki:

Mort Blask fantastyczny Równoumagicznienie Kosiarz Straż! Straż! Trzy wiedźmy Dobry omen Wiedźmikołaj Muzyka duszy Na glinianych nogach Czarodzicielstwo Kot w stanie czystym Zbrojni Piramidy Eryk Wyprawa czarownic Kolor magii Maskarada Prawda Pomniejsze bóstwa Ciekawe czasy Ruchome obrazki Carpe Jugulum Panowie i damy Wolni Ciut Ludzie Bogowie, Honor, Ankh-Morpork Złodziej czasu Kapelusz pełen nieba Ostatni kontynent Piekło pocztowe Zadziwiający kot Maurycy Piąty elefant Zimistrz Potworny regiment Nacja Łups! Dywan Ostatni bohater Świat finansjery W północ się odzieję Niewidoczni Akademicy Dysk Długa Ziemia Nauka Świata Dysku I Nomów Księga Wyjścia Nomów Księga Odlotu Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Nomów Księga Kopania Johnny i zmarli Ciemna strona Słońca Księgi nomów Tylko ty możesz uratować ludzkość Niuch Opowieści o Johnnym Maxwellu Pasterska korona Pociągnięcie pióra. Zagubione opowieści Spryciarz z Londynu Nauka Świata Dysku II. Glob Para w ruch Warstwy wszechświata Smoki na zamku Ukruszon Straż nocna Sztuczna broda Świętego Mikołaja Humor i mądrość świata dysku Kiksy klawiatury Mgnienie ekranu Długa wojna Legendy Nauka Świata Dysku III. Zegarek Darwina Obłędni Rycerze Świat Dysku. Mappa Długi Mars Długa Utopia O jaskiniowcu, który podróżował w czasie Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne Żółw przypomniany A Tourist Guide To Lancre Czarujące obiekty latające Długi kosmos Folklor Świata Dysku Guards! Guards! (komiks) Nauka Świata Dysku IV. Dzień sądu Odkurzacz czarownicy Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany informator o drogach żelaznych Terminarz (Zreformowanych) Wampirów Świata Dysku 2005 Terminarz Gildii Skrytobójców Świata Dysku 2002 The Streets of Ankh-Morpork Świat kupek Gdzie moja krówka? Hogfather Kompendium i atlas Świata Dysku Nanny Ogg's Cookbook Sztuka Świata Dysku Terminarz Gildii Złodziei Świata Dysku 2004 Wintersmith
Wszystkie książki Terry Pratchett

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Równoumagicznienie

20.11.2023

@Obrazek „Światło było mgliste i aktyniczne, z rodzaju tego, na którego widok Steven Spielberg wzywa swojego doradcę od praw autorskich.” Jestem świeżynką, jeśli chodzi o książki z gatunku fantastyka – to znaczy jak byłam w szkole średniej to podczytywałam np. Sapkowskiego albo książki z serii o Wędrowyczu Pilipiuka, natomiast nigdy nie po... Recenzja książki Równoumagicznienie

@biblioteczka.agi@biblioteczka.agi × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anjo
2023-10-24
7 /10
Przeczytane ✅Fantasy, sci- fi

Terry to ma jednak wyborne poczucie humoru. Nadal tworzy swój fantastyczny, momentami niedorzeczny świat, ubierając go w lekką, zabawną historię podszytą szyderstwem i wyśmiewającą ludzką głupotę oraz stereotypy rodem ze średniowiecza. Choć powieść niczym szczególnym mnie nie zaskoczyła, to zostawiła po sobie bardzo pozytywne wrażenia mimo, że z początku poczułam lekkie ukłucie zawodu widząc tutaj zupełnie nowych bohaterów wcale nie mniej pokręconych niż moja ulubiona trójka postaci z poprzednich części ze szczególnym uwzględnieniem postaci babci Weatherwax, jedynej w swoim rodzaju, której wypowiedzi aż ociekają cynizmem i brutalnym angielskim humorem.

Podoba mi się ten niebanalny świat Pratchetta z dużym poczuciem humoru i magicznym rozmachem więc lecę sobie czytać dalej...

P.S Gdzie w ogóle podział się Ricewind, Turysta i ich Bagaż...? 🤔

× 18 | Komentarze (2) | link |
@Antoniowka
2023-07-14
8 /10
Przeczytane

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Pratchetta i już wiem, że nie ostatnie. Podoba mi się poczucie humoru autora, kreacje postaci oraz to co w zabawny sposób chce powiedzieć czytelnikowi. Bo jeśli uważnie się wczytać, pod tą lekką historią można znaleźć wiele ważkich refleksji (o różnicach między kobietami i mężczyznami, o równouprawnieniu, o przeznaczeniu).
Postać babci Weatherwax - majstersztyk!

× 16 | link |
@Marcela
2023-03-26
5 /10
Przeczytane

W moim odczuciu zdecydowanie najsłabsza pozycja z przeczytanych przeze mnie książek ze Świata Dysku autorstwa Terry'ego Pratchetta. Losy Esk nie za bardzo mnie wciągnęły.

W "Równoumagicznieniu" spotykamy nowe postacie, m.in. Esmeraldę Weatherwax, zwaną Babcią Weatherwax, magów z Niewidocznego Uniwersytetu czy główną bohaterkę Eskarinę Kowal (zwaną Esk), wychowankę Babci Weatherwax.

"Równoumagicznienie" to 3 tom cyklu o Świecie Dysku. Książka jest pierwszą częścią podcyklu o Czarownicach z Lancre ("Równoumagicznienie", "Trzy wiedźmy", "Wyprawa czarownic", "Panowie i damy", "Maskarada", "Carpe Jugulum"). Powieść zawiera historię młodej dziewczyny posiadającej Moc, ale niemogącej zostać magiem z powodu uprzedzeń panujących wśród kadry Niewidocznego Uniwersytetu. Ma jednak po swojej stronie Babcię Weatherwax, która zawsze osiąga to, co zamierza. Czy z jej pomocą naszej bohaterce uda się osiągnąć cel i zostać pierwszą na świecie kobietą magiem?

Ta część mnie nie wciągnęła. Szczerze mówiąc po dwóch dobrych pierwszych tomach cyku trzecia książką jest troszkę rozczarowaniem. Nie wiem, może dalsze części z tego podcyklu będą lepsze, ale losy Esk mnie nie porwały. Mimo pełnej zawirowań fabuły ja się z deczka nudziłam.

Pomimo lekkiego rozczarowania książkę jednak polecam - to że mnie coś się nie podoba nie znaczy przecież, że ktoś inny nie będzie zachwycony ;). Z pewnością na tej książce nie skończy się moja przygoda ze Światem Dysku.
...

× 9 | link |
@jatymyoni
2020-07-01
8 /10
Przeczytane Przyjemne i lekkie L. angielska Fantastyka

Jest to książka, która zawsze gwarantuje dobrą zabawę. Czy może być równouprawnienie między magami i czarownicami? Czy istnieje między nimi jakaś nić porozumienia? Wkraczamy w świat czarownic i z ich perspektywy oglądamy świat i magów. Czym jest magia dla magów, a czym dla czarownic? Czy te światy muszą być wrogie? Czarownica Weatherwax, twardo stąpająca po ziemi, jest moją ulubioną bohaterką tej części.

× 6 | link |
@MLB
2021-06-23
7 /10
Przeczytane

Swego czasu "napoczęłam" Pratchett'a chyba ze złej strony - jakkolwiek to zabrzmi. Skutkiem było moje przekonanie, że się nie polubimy.
Ostatnio Świat Dysku zaczął do mnie pukać i w ramach rozwoju osobistego postanowiłam poszerzyć mój tunel świadomości;-)
Zaczynam od Cyklu o Wiedźmach - podoba mi się!

× 4 | link |
@mysilicielka
2023-01-16
6 /10
Przeczytane Świat Dysku Posiadam Fantastyka Audiobooki

"Równoumagicznienie" skupia się na małej Esk, która jest pierwszą na świecie kobietą-magiem. Oddana pod opiekę babci Weatherwax, rozrabia ile wlezie, ale też uczy się wielu zaskakujących rzeczy i odwiedza zupełnie nieznane jej miejsca.

Chociaż podobała mi się magia pokazana w tej książce, a babcia Weatherwax jest jedyna w swoim rodzaju, to jednak lektura trochę mi się dłużyła. Humor oscyluje wokół płci i ich ról społecznych, żarty są faktycznie udane, ale sama fabuła raczej szybko wyparuje mi z pamięci.

Polecam fanom autora, którzy mają już kilka innych jego książek za sobą.

× 3 | link |
@tsantsara
2019-11-26
9 /10
Przeczytane Rozrywka Fantastyka Literatura angielska

"Jest to opowieść o tym, czym jest magia i dokąd zmierza, a co ważniejsze, skąd przychodzi i po co."

Wbrew powyższej zapowiedzi książka jest o RÓWNOUPRAWNIENIU kobiet w prawach do magii. O tym, że magia jest w rzeczach zwykłych i objawia się właśnie wtedy, kiedy się jej nie potrzebuje. Po prostu nic na siłę - czyli najlepsze, najsilniejsze to, co niewymuszone. Innymi słowy: "Magia ma jednak w zwyczaju czekać w ukryciu niby grabie leżące w trawie".(s.) To też książka o kobiecym zdrowym rozsądku i poprzestawaniu na małym.

Ciekawe, co było inspiracją dla "ósmego syna ósmego syna". Ósemka to symbol doskonałości, mistycznej pełni (kobieta czyli 2 + mężczyzna czyli 3 +...drugi mężczyzna?;) oraz równowagi. Siódemka też jest doskonała, lecz skończona, ósemka zaś to doskonałość z nowym początkiem. Myślę, że jednak, powieść Orsona Scotta Carda "Siódmy syn" (1987), nie późniejszy o rok, siódmy album Iron Maiden, bo książka Pratchetta wyszła po raz pierwszy również w 1987. Nie wiem, czy to zamierzone, ale numerologiczna suma skróconego imienia Eskariny to też 8... Mamy tu kilka niezłych charakterystyk rzeczywistości społecznej, m.in. dlaczego i jak działa magia - "głowologia" (czyli siła sugestii słowa i roli społecznej), czy też czym się mentalnie różnią mężczyźni od kobiet. Mimo jasno widocznej tezy, bardzo dowcipna i dobroduszna lektura. Wystarczy włączyć żeńskiego bohatera, jak się okazuje, i równowaga wraca. Najwyraźniej też apetyt na oraz zrozumienie dla inte...

× 2 | link |
@Medivh
@Medivh
2012-11-16
3 /10
Przeczytane

Po świetnym "Kolorze magii" i jeszcze lepszym "Blasku fantastycznym" trafiamy właśnie na tę część cyklu i... No właśnie, i co? Ja niestety srodze zawiodłem się na tym tomie. Kompletnie nie utrzymuje on poziomu poprzednich woluminów, a wręcz mocno go zaniża. Nie mówię, że książka jest zła. Pokręcony, ale i dosadny humor Pratchetta ratuje tę pozycję wielokrotnie. Sama historia nie jest najgorsza. Widoczne nawiązania do Ziemiomorza Le Guin czy aspekt feminizmu potrafią wciągnąć, a i zmusić do refleksji. Niestety, stopowanie akcji zabija "Równoumagicznienie". Miejscami jest ono tak potwornie nudne, że musiałem się zmuszać, aby czytać dalej. Szkoda, bo na kartach powieści znajdziemy sporo ciekawych i śmiesznych sytuacji czy postaci, które giną pośród morza nudy (plemię, wybierające spośród siebie Kłamcę, to chyba mój ulubiony motyw w tej części). Na szczęście zakończenie nieco nadrabia poprzednie wpadki, ale myślę, że tak 2,5/5 to sprawiedliwa ocena, biorąc pod uwagę rewelacyjną kolejną część cyklu - "Morta" - czy "Trzy wiedźmy", gdzie Babcia Weatherwax i spółka dopiero pokazują tak naprawdę pazur. Ach, i zapomniałbym - mamy również epizodyczny powrót Rincewinda :)

× 1 | link |
@saskia9
2022-01-13
3 /10
Przeczytane Po angielsku☀️ Nie przebrnęłam👎 Fantasy⚡️✨

Czytane w oryginale.
Niestety, jedyna jak dotąd pozycja ze świata Dysku, której nie dałam rady dokończyć. Mniej więcej do połowy, póki historia toczyła się w Głupim Ośle, czytałam z przyjemnością. Od chwili wyjazdu Babci i Esk w Obce Strony – było już tylko coraz gorzej i gorzej. W pewnym momencie odkryłam, że już zupełnie mnie nie interesuje ciąg dalszy, książkę porzuciłam i na pewno do niej nie wrócę.

× 1 | link |
@JoeBlack
@JoeBlack
2007-08-23
8 /10
Przeczytane

Bardzo śmieszna kreacja męskich magów w obliczu potężnej dziewczynki :)

× 1 | link |
@Pinkberry
@Pinkberry
2008-03-26
8 /10
Przeczytane

Jedna z lepszych książek z serii.

× 1 | link |
@iziu08
@iziu08
2011-06-13
8 /10
Przeczytane hipotetyczni mordercy. Czary mary! Hokus Pokus!

Widać, że pan Pratchett się rozkręca. Jest o wiele lepiej niż w poprzednich tomach, nieco więcej się dzieje. Brakowało mi trochę stukniętego Rincewinda, ale Babcia Weatherwax wszystko mi wynagrodziła :) Czyta się szybko, przyjemnie i bez większych problemów. Było trochę śmiesznie, trochę poważnie, ale przede wszystkim bardzo miło. Książka idealna na nudne popołudnie lub nieciekawe lekcje w szkole ;p

| link |
@EmiliaPee
@EmiliaPee
2010-08-11
8 /10
Przeczytane

nie wiem dlaczego, ale kiedy czytam książki Prachetta nie śmieję się. podobają mi się jego pomysły jakie zamieszcza w książce, ale uważam, że takie ważniejsze akcje (np. takie jak odnalezienie laski Esk przez babcię Weatherwax) powinny byc bardziej opisane i oddane emocjom. bardzo podobało mi się myślenie i filozofia Babci Weatherwax.

| link |
@CarrYooT
@CarrYooT
2009-01-27
Przeczytane

Świetna historia o Eskarinie ;'] Myślałam, że od razu ją przyjmą na Uniwersytet, a tu niespodzianka. Postać Babci Weatherwax też ciekawa, zwłaszcza jej rozmyślania. Spodobała mi się forma 'Pożyczania", jak i przymiotnik - oktarynowy. ;']

| link |
@Salama
@Salama
2013-03-27
8 /10
Przeczytane

Fabularnie w sumie niezła, ale taka... mało pratchettowa. Mniej humoru albo to mnie mało rzeczy w tym tomie bawiło. A szkoda, bo Pratchett postawił sobie u mnie poprzeczkę dość wysoko i troszkę się na tym tomie zawiodłam.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek.
...bogowie zawsze żądali od swych wyznawców zachowania innego, niż wynikałoby z ich prawdziwej natury. A efekt, jaki wywierało to na wiernych, dostarczał czarownicom wielu zajęć.
Jednak w niektórych wszechświatach ludzie spędzają całe wieki szukając obcych inteligencji w niebie, zamiast spojrzeć pod nogi.
Nawet zwyczajna nieznana wygódka kryje w sobie pewne zagrożenia, na przykład gniazda szerszeni, wielkie pająki, tajemnicze rzeczy szeleszczące na dachu, czy wręcz małego niedźwiedzia pogrążonego w zimowym śnie. Stał się on powodem ostrego zatwardzenia u wszystkich członków rodziny kowala, dopóki nie przekonano go, że do spania lepsza jest stodoła.
W Ramtopach czarownice cieszyły się pozycją, jaką w innych kulturach zajmowały zakonnice, poborcy podatkowi albo czyściciele szamba. Inaczej mówiąc, szanowano je, czasem podziwiano, ogólnie chwalono za wykonanie prac, jakie - logicznie rzecz biorąc - ktoś musiał przecież wykonać, jednak ludzie nigdy nie czuli się zbyt pewnie, przebywając z nimi pod jednym dachem.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Kolor magii
Kolor magii
Terry Pratchett
7.2/10
Kolor magii to pierwsza część słynnego wieloksięgu rozgrywającego się na płaskiej Ziemi.W odległym, ...
Blask fantastyczny
Blask fantastyczny
Terry Pratchett
8.4/10
Tylko jedna osoba może ocalić Świat Dysku, który sunie ku nieuniknionej z pozoru kolizji ze złowr...
Mort
Mort
Terry Pratchett
8.6/10
Kolejna książka z cyklu o Świecie Dysku, jednocześnie otwierająca cykl o Śmierci. Czasem naw...
Czarodzicielstwo
Czarodzicielstwo
Terry Pratchett
7.7/10
Narodził się Czarodziciel - czarownik tak potężny, że w porównaniu z jego mocą wszelka magia jest t...
Trzy wiedźmy
Trzy wiedźmy
Terry Pratchett
8.5/10
Król Verence, władca Lancre, został zamordowany i snuje się teraz jako duch po zamku. Czarownice oca...
Piramidy
Piramidy
Terry Pratchett
8.1/10
Djelibeybi - starożytne królestwo w dolinie rzeki... Teppic - powracający z dalekiego Ankh-M...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl