Rzeczy, o których nie rozmawiałyśmy, kiedy byłyśmy dziewczynami

Jeannie Vanasco
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Rzeczy, o których nie rozmawiałyśmy, kiedy byłyśmy dziewczynami
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

„Nie wierzyłam, że to się kwalifikuje jako gwałt”.

Jeannie Vanasco od wielu lat śni ten sam koszmar. Zawsze jest o nim: jednym z jej najbliższych licealnych przyjaciół. Chłopaku, który ją… zgwałcił? Czy to, co zrobił Mark, można tak określić? Kto lub co o tym decyduje?

Jeannie postanawia – po czternastu latach milczenia – skontaktować się z Markiem. Mężczyzna zgadza się na spotkanie i rejestrację rozmowy. Vanasco szczegółowo opisuje swoją przyjaźń z Markiem przed i po napaści, zadając odważne i trudne pytanie: czy dobra osoba może popełnić straszny czyn? Przeprowadza z nim wywiad, badając, jak gwałt wpłynął na jego życie i jej własne.

Bezlitosne i odważne Rzeczy, o których nie rozmawiałyśmy, kiedy byłyśmy dziewczynami są po części wspomnieniem, po części prawdziwym zapisem przestępstwa, a po części świadectwem siły kobiecych przyjaźni. To głos, który inspiruje do zadawania trudniejszych pytań oraz do koniecznej i od dawna zaległej dyskusji – o tym, jak przepisy prawa wpływają na uczucia i zachowania skrzywdzonych kobiet, a co za tym idzie, na częstotliwość zgłaszania przestępstw przeciwko wolności seksualnej.


Najlepsza książka roku 2019 wg ​
Kirkus, TIME, Esquire, Feminist Book Club, Electric Lit, Book Riot, She Reads, Pop Sugar, Amazon

Tytuł oryginalny: Things We Didn't Talk About When I Was a Girl: A Memoir
Data wydania: 2020-11-25
ISBN: 978-83-66577-62-6, 9788366577626
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Kategoria: Reportaż
Stron: 384
dodana przez: mewaczyta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rzeczy, o których nie rozmawiałyśmy, kiedy byłyśmy dziewczynami

3.01.2021

 Przyjęło się, że gwałcicielami są nieznajomi, ale zwykle okazują się nimi bliskie nam osoby. Ludzie, którym ufamy i przy których tracimy czujność. Niestety coś takiego spotkało Jeannie Vanasco, gdy upiła się na jednej z imprez, a jej najbliższy przyjaciel postanowił wykorzystać jej chwilowe zamroczenie. Horror ten wydarzył się czternaście lat ... Recenzja książki Rzeczy, o których nie rozmawiałyśmy, kiedy byłyśmy dziewczynami

@mewaczyta@mewaczyta × 2

Okrutna zdrada

29.12.2020

Kiedy jest to już gwałt? A kiedy „nieporozumienie”, „okrutna zdrada”. I kto tu jest winien? Definicja gwałtu nieustannie się zmienia. Nawet FBI ją modyfikuje. I choć wydaje się, że świadomość społeczna jest coraz większa, to wciąż powtarzają się głosy, że to „jej wina”, bo przecież założyła krótką spódniczkę. A tak naprawdę, to po co się cze... Recenzja książki Rzeczy, o których nie rozmawiałyśmy, kiedy byłyśmy dziewczynami

@Zaneta@Zaneta × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@equidad
@equidad
2021-01-10
4 /10
Przeczytane

Potężne rozczarowanie literackie, choć temat ważki i bardzo na czasie. Nie spodziewałam się, że książka tak dobrze oceniana przez czytelników i kilkakrotnie nagradzana będzie dla mnie tak męcząca. Bo jej lektura była dla mnie istną drogą przez mękę. Spodziewałam się błyskotliwego, wielogłosowego reportażu na temat seksualnego wykorzystywania w bliskich relacjach, przez mężów, partnerów, przyjaciół, znajomych. To zjawisko, niestety, częste i jak dotąd marginalizowane. W zamian dostałam surowy zapis strumienia świadomości autorki i stenogram jej osobistych i telefonicznych rozmów ze sprawcą.
Nie umniejszając zarówno wagi przestępstwa, którego ofiarą padła, jak i doznanej przez nią traumy,
lektura urywanych, poszarpanych rozmów dwojga byłych przyjaciół, operujących w kontakcie własnym kodem językowym oraz bardzo subiektywnych rozterek, jakie autorka miała po tych rozmowach było dla mnie zwyczajnie nudne.
Przemyślenia autorki, jej dzielenie włosa na czworo, poszukiwanie drugiego dna i skomplikowane analizy być może są przydatne w terapii, w której od lat uczestniczy, ale dla mniej jako czytelnika jej taplanie się w emocjach jest kompletnie zbędne i męczące.
Może to kwestia wrażliwości bądź sposobu odbioru świata, ale postawa autorki wobec swoich przeżyć sprzed lat zupełnie mnie nie przekonuje. Pomimo własnych, nie mniej trudnych doświadczeń, w żaden sposób nie potrafię odnaleźć się w tej narracji.
Książka nie zachwyca ani językowo, ani kompozycyjnie. Uryw...

× 1 | link |
@zkotemczytane
2021-05-21
9 /10
Przeczytane
@Zaneta
2020-12-29
10 /10
Przeczytane 2020 GRUDZIEŃ
@mewaczyta
2021-01-01
8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

Chcę go znienawidzić, ale nie potrafię.
Zaczęłam rozumieć, dlaczego przez setki lat nostalgię uważano za chroniczną chorobę umysłową.
Nie wierzyłam, że to się kwalifikuje jako gwałt.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl