Sedno sprawy

Graham Greene
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Sedno sprawy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Jest 1942 rok. Freetown w Sierra Leone, małej brytyjskiej kolonii w Afryce Zachodniej. To na tej spowitej w upale i wilgoci wyspie Henry Scobie pełni obowiązki zastępcy komisarza policji. Życiem majora rządzi głównie rezygnacja. Ominął go właśnie awans na komisarza z bólem uświadomił sobie, że nie darzy miłością żony i choć wierzy mocno w nauczanie Kościoła, jego praktyki religijne są wysoce powierzchowne i nie znajduje w nich ukojenia.
Sprawy przyjmują dla niego jeszcze mniej korzystny obrót, kiedy wikła się w romans z kobietą ocalałą z katastrofy statku, pozwala się wciągnąć w aferę kryminalną i daje się szantażować syryjskiemu handlarzowi. Czy dalej może być już tylko gorzej?

Doskonale opisane skomplikowane relacje międzyludzkie na tle ważnych momentów historii zbiorowości – Graham Greene nie bez przyczyny został okrzyknięty mistrzem w rysowaniu postaci psychologicznie rozbitych i niejasnych. Sedno sprawy to powieść, w której pojawiają się motywy przytłoczenia jednostki oraz konfliktu między człowiekiem i Kościołem. To również obraz cen, jaką jednostka płaci za indywidualizm i niemożność zrozumienia drugiej osoby.


Tytuł oryginalny: Heart of the Matter
Data wydania: 2011-03-30
ISBN: 978-83-7508-323-1, 9788375083231
Wydawnictwo: Sonia Draga
Seria: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 360
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Graham Greene Graham Greene
Urodzony 2 października 1904 roku w Wielkiej Brytanii (Berkhamsted)
Henry Graham Greene – angielski powieściopisarz i dramaturg. Autor powieści psychologicznych, często z sensacyjną akcją wykorzystywaną dla ukazania problematyki etyczno-religijnej. Zaliczany jest do twórców o światopoglądzie katolickim. Pracował ta...

Pozostałe książki:

Podróże z moją ciotką Moc i chwała Monsignore Kichote Pożycz nam męża, Poopy Nasz człowiek w Hawanie
Wszystkie książki Graham Greene

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Sedno sprawy aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@tortoise84
2008-08-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

[Nota wydawcy: Mediasat Poland, Kraków 2005 - Kolekcja Gazety Wyborczej]W połowie 1941 r. Graham Greene zostaje pracownikiem brytyjskiego wywiadu. Secret Intelligence Service wysyła go do Afryki Zachodniej w charakterze oficera policji kolonialnej. To tam napisze „Sedno sprawy” (1948). Akcja powieści rozgrywa się w 1942 r. we Freetown w Sierra Leone, małej brytyjskiej kolonii w Afryce Zachodniej. Życie bohatera książki, zastępcy komisarza policji majora Scobiego, rządzi rezygnacja. Mężczyzna poświęca się żonie, której od dawna nie kocha. Z litości wchodzi w związek z młodą kobietą ocaloną z katastrofy statku i próbuje pomóc jej w odzyskaniu chęci do życia. Bezwolnie przyjmuje kolejne pominięcie przy awansie, wikła się w aferę kryminalną i pozwala się szantażować syryjskiemu handlarzowi. Źródłem udręki jest też dla niego wiara katolicka – nie może znieść świadomości, że swoim postępowaniem obraża Boga. Uznaje, że jedynym uczciwym wyjściem z sytuacji będzie samobójstwo. Stworzona przez Greene’a wizja „paradoksu miłosierdzia” (człowiek pragnie potępienia z miłości do Boga) wywołała polemiki. „Greene chyba dzieli przekonanie, które pojawia się od czasów Baudelaire’a, że być potępionym to sytuacja dość dystyngowana. Kiedy ludzie naprawdę wierzyli w piekło, nie tak bardzo lubili przybierać wdzięczne pozy na jego krawędzi” – pisał George Orwell. Można mieć inne poglądy niż Greene, ale jednego nie da się zakwestionować. „Sedno sprawy” to jedna z najważniejszych powieści religijnych X...

{}× 1 | link |
@jatymyoni
2020-08-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Dawno temu przeczytane L. angielska Kryminał, sensacja, horror Bardzo dobra książka
MD
2008-12-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Kamik
2008-08-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
GA
2008-07-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@gosiaw
2007-08-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sedno sprawy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl