Sekretne życie drzew

Peter Wohlleben
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów
Sekretne życie drzew
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów

Opis

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy. Peter Wohlleben – leśnik z ponaddwudziestoletnim stażem w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech. Zrezygnował z posady urzędniczej, aby swoją wizję ochrony przyrody wcielać w życie. Obecnie opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych. Tam z powodzeniem praktykuje leśnictwo oparte na ekologicznych i ekonomicznych podstawach. Jest częstym gościem w programach telewizyjnych. Swoją wiedzą chętnie dzieli się w licznych publikacjach i podczas seminariów. „Peter Wohlleben rzeczowo i z pasją przekonuje nas o tym – z czego od dawna zdają sobie sprawę biolodzy – że drzewa to istoty społeczne”. Sally McGrane, „New York Times”
Data wydania: 2016-09-14
ISBN: 978-83-7515-187-9, 9788375151879
Wydawnictwo: Otwarte
Stron: 256
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Peter Wohlleben Peter Wohlleben
Urodzony w 1964 roku w Niemczech
niemiecki leśnik, pisarz popularnonaukowy, działacz na rzecz ochrony przyrody i popularyzator wiedzy o lasach i zwierzętach. Po uzyskaniu tytułu inżyniera leśnictwa na uczelni Hochschule für Forstwirtschaft w Rottenburgu nad Neckarem, w 1987 roku po...

Pozostałe książki:

Nieznane więzi natury Instrukcja obsługi lasu Duchowe życie zwierząt (edycja ilustrowana) Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą. Sekretne życie drzew
Wszystkie książki Peter Wohlleben

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sekretne życie drzew

14.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wiedziałam właściwie od zawsze, że drzewa to odrębne istoty. Autor książki „Sekretne życie drzew”, piszący o drzewach z wielką czułością i szacunkiem, po prostu utwierdził mnie w tym przekonaniu. Drzewa się przyjaźnią do tego stopnia, że razem umierają; posiadają zmysł smaku, odczuwają ból, wspierają się, pomagają sobie w niebezpieczeństwie i bron... {} Recenzja książki Sekretne życie drzew

@MgorzataM@MgorzataM {}× 3

Sekretne życie drzew

10.05.2018
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Powiedzenie „trzęsie się jak osika” nabrało teraz innego znaczenia. Bo jak pisze autor, zestawiliśmy osikę (topolę drżącą) ze strachem, ale trzepotanie listków tego drzewa nie mam ze strachem nic wspólnego. To drzewo jest po prostu mądre, ponieważ do fotosyntezy wykorzystuje obie strony listków, a nie jak pozostałe gatunki, tylko wierzchnią. Tą i ... {} Recenzja książki Sekretne życie drzew

Moja opinia o książce

Opinie

@phd.joanna
2021-02-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Międzynarodowy bestseller w chwili polskiej premiery przetłumaczony na 26 języków.
Co stanowi o niezwykłości tej książki?

Proponuję szybki quiz:
1. Czy idąc po lesie zastanawiałeś się kiedyś czy drzewo informuje o obecności szkodników drzewa w odległej części lasu?
2. Czy obserwując korony drzew rosnących wzdłuż drogi zdajesz sobie sprawę z tego, że przestrzenny układ gałęzi ma mniejszy współczynnik oporu powietrza niż większość współczesnych samochodów sportowych?
3. Czy patrząc na zegarek myślisz o tym, że drzewa mają poczucie czasu oraz rozpoznają pory dnia i nocy?
4. Czy wiesz, że drzewa toczą walkę o przetrwanie, lecz z poszanowaniem zasad współżycia społecznego?
5. Słyszałeś kiedyś, że drzewa opiekują się potomstwem oraz troszczą o stare i chore okazy, które wspólnie pielęgnują?

Jeżeli którekolwiek pytanie wzbudza Twoje wątpliwości lub pobudza ciekawość wszechotaczającego świata, przeczytaj „Sekretne życie drzew”, a nie pożałujesz.
Autor na podstawie rzetelnych dowodów naukowych (załącza bibliografię!) i wielu lat doświadczenia w zawodzie leśnika udowadnia, że drzewa to istoty społeczne. Snuje opowieść niezwykle płynnie, lekko, bogate treści naukowe roztacza jak baśń. Wiedzę chłonie się mimowolnie jak gąbka wodę.

Ta lektura zmienia myślenie i świadomość postrzegania świata. Kiedy kolejny raz wejdziesz do lasu, nic nie będzie takie samo. Już nigdy nie będziesz tam sam.

{}× 4 | link |
@bea-ta
2019-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane przeczytane 2017 Biblioteka domowa

Peter Wohlleben w sposób prosty, ciekawy i niepozwalający rozstać się z książką na dłużej, snuje opowieści o życiu i zwyczajach drzew. Opowieści prawdziwe, opowieści prawdopodobne i opowieści, w których do nieco naciąganych tez, dopasowuje takież uzasadnienia. Podczas czytania miałam wrażenie, że chodzę po lesie, wśród migotań słońca i cieni, i słucham pięknej gawędy pasjonata, którego nadrzędnym celem jest uchylenie mi choć rąbka leśnej tajemnicy, zarażenie mnie choć odrobiną tej pasji.

„Sekretne życie drzew” przypomniało mi podobne opowieści pochodzące z serii książeczek o Borze i Gaiku J. Czarneckiego, które były inspiracją moich opowiadań o życiu przyrody, przekazywanych, dawno temu, moim dzieciom. Te książeczki rozbudziły moją (dorosłej wówczas kobiety) ciekawość przyrodniczego świata: w tamtym czasie przeczytałam sporo książek o świecie roślin i zwierząt. Teraz, przy lekturze „Sekretnego życia drzew”, z uśmiechem przypomniałam sobie moją ówczesną fascynację logiką i mądrością natury, która przez lata nieco wyblakła ustępując miejsca innym fascynacjom. Lektura tej książki była niczym relaksujący pobyt wśród dawnych znajomych. I choć nie wniosła w moje życie niczego nowego, nie zmieniła mojego spojrzenia na otaczający świat, nie pobudziła do rozmyślań, to spędziłam z nią bardzo przyjemne chwile. Odłożę ją na półkę z myślą, że kiedyś dzieciom moich dzieci, będę snuła opowieści nie tylko w oparciu o książeczki J. Czarneckiego, ale też o opowieści z „Sekretnego życi...

{}× 3 | link |
@madziab86
2017-04-14
Przeczytane

Nie przeczytalam, odsłuchałam. Fascynująca książka i zaskakująca. Dowiedziałam się z niej np. że w lesie iglastym może wzrastać nam ciśnienie krwi a w liściastym będziemy spokojniejsi, jeśli chcecie wiedzieć jaki mechanizm za tym stoi to zachęcam do przeczytania. Cała masa podobnych ciekawostek jest do odkrycia. Nie interesowałam się do tej pory szczególnie przyrodą, nie miałam pojęcia, co jest w tej książce takiego, że stała się wszędzie reklamowana. Teraz wiem i dołączam do grona wychwalających :)

{}× 3 | Komentarze (1) | link |
@Ewik
2019-01-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Najlepsze książka na temat postrzegania natury, jaką kiedykolwiek miałam okazję czytać. Pełna ciekawostek, którymi można zaskoczyć znajomych. Wszystko podane w sposób przystępny i obrazowy. Zupełnie zmienia myślenie na temat otaczającej przyrody i odświeża wiedzę zdobytą w szkole.

{}× 2 | link |
@Meszuge
2020-07-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10

Książkę dostałem w prezencie. Sam, z własnej woli,nigdy chyba bym po nią nie sięgnął. Z dwóch powodów. Pierwszy to okładka – blado-glutowata, nijaka i tak kiepska, że o to trzeba się chyba było starać, bo niechcący niczego aż tak spierniczyć się nie da. Drugi to sam temat – ja jestem facet z miasta (co widać, słychać i czuć), gubię się w większym parku, a co dopiero w lesie; nie uważam, żeby las był dobrym miejscem na spędzanie czasu, bo i co miałbym w nim robić? O lesie i drzewach wiem, że działają jak filtr powietrza, absorbują zanieczyszczenia, produkują tlen. Tak, tak, zdaję sobie sprawę, że działacze partyjni pewnej opcji uważają, że to nieprawda i las można sobie bezkarnie wycinać, a z zabijającym ludzi smogiem nie ma to nic wspólnego, ale jakoś przekonany do ich racji nie byłem, a po lekturze „Sekretnego życia drzew”, to już zupełnie nie. Poza tym nie lubię powtarzającej się historii – „komuna” miała swoją stonkę ziemniaczaną, nasłaną na nas przez zachodnich imperialistów, a teraz dzielnie walczymy z kornikiem drukarzem, nasłanym… ale… miało być o lesie, a nie o żałosnej polskiej polityce.

Peter Wohlleben, niemiecki leśnik, teraz także działacz na rzecz ochrony przyrody i popularyzator wiedzy o lasach i zwierzętach, jak każdy w tym zawodzie, zajmował się gospodarką leśną, to jest wycinaniem i sadzeniem drzew – robotnicy idą do fabryki, leśnicy do lasu – zwykła robota, zero sentymentów. Jakieś dwadzieścia lat temu zdarzyło mu się organizować w lesie trenin...

{}× 1 | link |
@ryszpak
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane A.D. 2016 Leśnictwo i łowiectwo Biologia, Zoologia, Botanika

Bardzo dobra książka. Dla miłośników lasu ale również - a może przede wszystkim - dla leśników. W przystępny sposób Autor przedstawia wiele procesów zachodzących w ekosystemie leśnym, od gospodarki wodnej, poprzez obronę przed szkodnikami po śmierć i następowanie po sobie kolejnych pokoleń drzew.
Autor pracuje w Niemczech, gospodarka leśna w tym kraju mocno się różni od naszej (mimo, że nasza rodzima gospodarka bazowała i to solidnie na szkołach niemieckich) - dużo więcej mechanizacji i schematyzmu. Ale to się zmienia, jak wszędzie.
Pisać w ten sposób o lesie naprawdę niewielu potrafi. I chwała za to Autorowi.

Bardzo polecam. Jako leśnik i przyrodnik (kolejność dowolna).

{}× 1 | link |
RK
2021-03-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@razemfajnie.pl
2021-02-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Maadzia
2021-01-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@dyrcia7
2020-12-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
KR
2020-12-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@krasnoludekofc
2020-10-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Asamitt
2020-07-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
NA
2020-07-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Tamaryszek
2020-06-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka (Popularno)naukowe
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Sekretne życie drzew. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl