Sekrety Gdańska

Aleksandra Tarkowska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Sekrety Gdańska
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Zabytkowe uliczki, kawiarniane stoliki, zapach morza, wyjątkowa atmosfera... Tysiącletni Gdańsk zachwyca niepowtarzalnym klimatem, malowniczą architekturą i burzliwą historią. Aleksandra Tarkowska, przewodniczka po Trójmieście, autorka m.in. bestsellerowych Sekretów Gdyni i Gdańska między wojnami, tym razem odczarowuje mapę Gdańska, odnajdując tajemnicze historie, zapomniane miejsca, zaskakujące wydarzenia. Opisuje to, co miasto dotychczas skrywało. Przeszłość i teraźniejszość tkają barwny gobelin gdańskich opowieści. Młoda żona Heweliusza zostaje posądzona o romans z Edmondem Halleyem, dla Polski kupowany jest półwysep Westerplatte, a tony bursztynu szykowane są do budowy ołtarza. Wszystko dynamicznie się zmienia i już na kolejnych kartach najpiękniejsze gdańszczanki spacerują ulicą Mariacką, Günter Grass zdradza swoje sekrety, Danziger Hoff czeka, by ugościć Ignacego Paderewskiego, a Stanisława Przybyszewska opowiada swoją zapomnianą historię. Nagle nastrój się zmienia... zatonął prom, na Biskupiej Górce ustawiane są szubienice, a banda Maternów atakuje miasto! Czterdzieści opowieści splata w całość Sekrety Gdańska. Miasto już nic nie ukrywa. Czytanie czas zacząć!
Data wydania: 2018-06-15
ISBN: 978-83-7729-385-0, 9788377293850
Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
Seria: Sekrety
Stron: 160

Autor

Aleksandra Tarkowska Aleksandra Tarkowska Aleksandra Tarkowska, przewodniczka po Trójmieście, autorka m.in. bestsellerowych Sekretów Gdyni i Gdańska.

Pozostałe książki:

Gdańsk między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939 Gdynia Sekrety Gdyni Sekrety Półwyspu Helskiego Sekrety Gdyni cz. 2
Wszystkie książki Aleksandra Tarkowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W podróży na północ Polski do Gdańska

8.06.2021

W Gdańsku byłem zaledwie dwa razy. Raz, gdy byłem w drugiej klasie szkoły podstawowej. Niewiele pamiętam, choć zgubienie zakupionego wisiorka z bursztynem dla mamy, było dla mnie traumatycznym przeżyciem. Drugim razem niedawno, parę lat temu, rodzinnie z żoną i synkiem. W trakcie zwiedzania popsuł mi się aparat, którego nie dało się już naprawić. ... Recenzja książki Sekrety Gdańska

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2019-11-09
7 /10
Przeczytane Mam Historia 2018 Popularnonaukowe

Z jednej strony nieco mnie ta książka rozczarowała, z drugiej - jestem z niej zadowolona. Oczekiwałam czegoś trochę innego, więcej historii, starszej historii, a dostałam - zbiór opowieści o Gdańsku. Z różnych czasów, o bardzo różnej tematyce, ale zawsze interesujących.
O uczonych, pisarzach i filozofach związanych z Gdańskiem, o architekturze, zarówno dawnej, jak i prawie współczesnej (słynne falowce, lub murale na Zaspie), o wydarzeniach bardzo odległych, jak zbudowanie twierdzy Wisłoujście, i tych niedawnych, jak tragiczny pożar w czasie koncertu rockowego.
O gdańskich Bówkach, o przedprożach, o wodowaniu żaglowców i carillonach, oraz pięknej historii miłosnej, trochę przypominającej opowieść o Romeo i Julii....
Wiedziałam, że Heweliusz był gdańszczaninem, ale nie miałam pojęcia, że był nim także Daniel Fahrenheit, ani że Artur Shopenchauer nie uważał się za Niemca, ale za gdańszczanina, a jego matka była niezwykle inteligentną i wykształconą osobą, która napisała pamiętniki o Gdańsku. (Koniecznie muszę je zdobyć do przeczytania).
Jeśli ktoś kocha, lub choć przynajmniej lubi Gdańsk, to pewnie dowie się z tej książki czegoś nowego o tym pięknym i wspaniałym mieście, jeśli ktoś Gdańska nie zna - to jest to doskonały sposób, żeby się z nim choć trochę zaznajomić.

| link |
@biegajacy_bibliotekarz
2021-06-02
8 /10
Przeczytane Historia miast
TO
2020-07-22
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sekrety Gdańska. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl