Ślady i kręgi

Joanna Jurewicz
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ślady i kręgi
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Ślady i kręgi to rodzinna saga, w której splatają się losy rodzin: Gołubiewów, Doroszewskich, Rogowskich i Oświęcimskich. Wywodzą się z nich przedwojenni profesorowie, zamordowany w Katyniu lekarz, malarka, autorzy najsłynniejszych polskich powieści historycznych i słowników. Na ich osobiste historie nakładają się przemiany dziejowe dotykające całe narody i państwa: wojny, zmiany granic, wymuszone migracje i radykalne zmiany społeczne.
Książka ta nie stanowi jednak suchego zapisu historii kilku inteligenckich rodów, ale żywą prywatną opowieść, w której pamięć autorki przenika się z zasłyszanymi rodzinnymi wspomnieniami. Joanna Jurewicz podąża tytułowymi śladami, krążąc za swoimi bohaterkami i bohaterami między ukraińską Trzecią Rotą, Łodzią, Wilnem i Moskwą, skąd wywodzili się jej dziadkowie, warszawskim Sewerynowem a ulicą Jaskółczą w Krakowie, gdzie mieszkali, między jeziorem Orzysz na Mazurach a Czarnym Domkiem pod Nowym Targiem, dokąd regularnie wyjeżdżali w letnich miesiącach. A wszystko to, by odkryć, jak to się stało, że w pewnym miejscu i czasie się spotkali, jakie wydarzenia i decyzje do tego doprowadziły. Czy rządził nimi przypadek, czy wręcz przeciwnie – przeznaczenie?

„Losy mojej rodziny są̨ delikatną konstrukcją układaną jak różnokolorowe bierki, jeden ruch może ją całą zniszczyć. Gdyby do takiego ruchu doszło, ktoś inny by się̨ urodził zamiast mnie. A przecież tę zwiewną konstrukcję układali nie tylko oni, bezpośredni uczestnicy własnego losu, ale całe społeczeństwa i państwa: graczy było tutaj bez liku. A mimo to – lub może właśnie dlatego – jestem.”
(fragm. wstępu)

Data wydania: 2021-09-29
ISBN: 978-83-240-6053-5, 9788324060535
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 320
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Joanna Jurewicz Joanna Jurewicz
Urodzona 26 września 1962 roku w Polsce (Warszawa)
Joanna Jurewicz z d. Doroszewska – polska filolożka, orientalistka (indolożka), lingwistka kognitywna, profesor nauk humanistycznych, nauczycielka akademicka na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tłumaczka i poetka. Pochodzi z r...

Pozostałe książki:

Kosmogonia Rygwedy. Myśl i metafora One płoną jaśniej Estera
Wszystkie książki Joanna Jurewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Saga rodzinna "Ślady i kręgi"

14.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Bardzo rzadko sięgam po sagi rodzinne, bo zwykle mam ochotę na literaturę zupełnie innego rodzaju. Jednak lubię czasem wyjść z mojej czytelniczej bańki i sprawdzić czy oby nie warto nieco zmodyfikować swoich upodobań. Dlatego też sięgnęłam po "Ślady i kręgi" autorstwa Joanny Jurewicz.. Jest to rodzinna saga, w której splatają się losy rodzin Gołub... {} Recenzja książki Ślady i kręgi

@NataliaTw@NataliaTw {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@NataliaTw
2021-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ślady i kręgi. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl