Sny o pociągach

Denis Johnson
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Sny o pociągach
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

W pierwszej połowie XX wieku wśród gór Idaho mieszkał Robert Grainier. Prosty, wrażliwy i nieco przesądny robotnik wynajmujący się do budowy linii kolejowych, naprawy mostów czy robót w lesie. Do pracy jeździł, kiedy była, do domu wracał, gdy kończyły się tygodnie znoju. Rytm tego życia przerwała tragedia – ogień strawił dom, zginęły ukochana żona i córeczka. I choć początkowo Robert nie może znaleźć ukojenia, z czasem na zgliszczach przeszłości, w pionierskim duchu swoich czasów, zaczyna budować przyszłość. A wszystko to w nieoczywistym i barwnym świecie amerykańsko-kanadyjskiego pogranicza, gdzie sen miesza się z jawą, duchy wkraczają w sprawy żywych, wilki oswajają ludzi, a samotnicze życie staje się receptą na tęsknotę za tym, co utracone.

Piękny język, niezwykła empatia i wyjątkowa umiejętność uchwycenia paradoksów natury ludzkiej – Denis Johnson to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych amerykańskich prozaików. Jego Sny o pociągach są metaforyczną i intymną opowieścią o stracie i samotności oraz o trudach godzenia się z upływającym czasem.

Książka została uznana za jeden z najlepszych tytułów 2011 roku przez „New York Times”, „Esquire”, „The New Yorker” i „Los Angeles Times”.
Tytuł oryginalny: Train Dreams
Data wydania: 2021-02-10
ISBN: 978-83-8191-154-2, 9788381911542
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 112
dodana przez: chudini0505

Autor

Denis Johnson Denis Johnson
Urodzony 1 lipca 1949 roku w Niemczech (Monachium)
pisarz, poeta i dramaturg, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców amerykańskiej literatury. Jego charakterystyczny lapidarny język połączony z umiejętnością tworzenia uderzających obrazów i scen o niezapomnianym uczuciowym natężeniu przyspo...

Pozostałe książki:

ANGELS Tree of Smoke Drzewo dymu Fiskadoro Syn Jezusa
Wszystkie książki Denis Johnson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sny o pociągach

{} WYBÓR REDAKCJI
8.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

 W powietrzu unosi się zapach spalenizny i śmierci. Człowiek zaczyna myśleć, że właśnie tak musi wyglądać piekło. Równina pełna popiołu i śladów po tym, co kiedyś nazywało się życiem. Nawet największe zniszczenie jednak może przeminąć. Ziemia da siłę nowym roślinom, które przebiją się przez warstwę zniszczenia i zazielenią okolicę. Skuszą swoim ... {} Recenzja książki Sny o pociągach

@mewaczyta@mewaczyta {}× 14

Ani to piękny sen, ani koszmar

6.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Można by powiedzieć, że króciutkie Sny o pociągach przedstawiają pewną koncepcję ludzkiego losu. Według niej człowiek przychodzi nie wiadomo skąd, a kres jego wędrówki to samotność i zapomnienie. Pomiędzy tymi dwoma punktami jest nieustanna harówka i walka, ciągłe zdobywanie i strata, na przemian upadek i podnoszenie się. Do zobrazowania tej konce... {} Recenzja książki Sny o pociągach

@LetMeRead@LetMeRead {}× 27

Ciężkie życie pionierów

16.06.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Opowieść jest krótka, stustronicowa, pisana oszczędnym językiem, ale poruszająca. Od razu mi się skojarzyła ze Steinbeckiem. Myślę, że słusznie ten naturalizm amerykański mi przyszedł do głowy, bo i tam, i tu pokazani są ludzie prości, ciężko pracujący, zmagający się z ciężką praca i przeciwnościami losu. Tutaj mamy świat budowniczych kolei i amer... {} Recenzja książki Sny o pociągach

@Renax@Renax {}× 16

Sny o pociągach

22.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Denis Johnson "Sny o pociągach", Literacka miniaturka, czytelnicza perełka. Opowieść, w której każde kolejne słowo, zdanie, myśl, zostały napisane z rozmysłem, układając się w cudowną chwilami kojącą, czasem też budzącą przerażenie historię ludzkiego żywota. Świata, którego człowiek jest jedynie maleńkim elementem, na który nie ma żadnego wpływ... {} Recenzja książki Sny o pociągach

@toptangram@toptangram {}× 5

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2021-03-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

"Sny o pociągach" to odrobina, bardzo dobrej, dojrzałej prozy. Odrobina, bo ta książeczka liczy sobie zaledwie 110 stron, chociaż mam wrażenie, że przy innej, bardziej ekonomicznej, redakcji treść pomieściłaby się na 70 - nawet nie minipowieść, opowiadanie raczej.

Z drugiej strony proza Denisa Johnsona jest gęsta jak syrop, a jego styl: prosty minimalistyczny i szorstki, jak postaci, które stworzył. Obie te rzeczy pozwoliły Johnsonowi zamknąć żywot - od kołyski po grób - Roberta Graniera - drwala i robotnika torowego, żyjącego hen, w dzikich ostępach stanu Idaho, w tak skromnej książeczce.

Już chciałem sarkać, że jak to? Po co wypuszczać takie maleństwo na rynek, jak można było uzbierać, ze trzy takie historie i puścić do ludzi zbiorczo i wtedy to do mnie dotarło: "a gdyby ktoś chciał spisać historię mojego życia, zawierając w niej tylko znaczące dla niego momenty, to ile stron miałoby to dzieło?" Zamknąłem się i dałem 8/10 lub 4/5. Polecam.

{}× 29 | Komentarze (1) | link |
@Rewolwerowiec
2021-02-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Idaho, pogranicze amerykańsko-kanadyjskie. Druga dekada XX wieku. To właśnie tutaj poznajemy Roberta Grainiera - jednego z mężczyzn pracujących czy budowie linii kolejowej. Okoliczności pierwszego spotkania są dość nietypowe, otóż Grainier, razem z grupą współpracowników, zamierza zrzucić z mostu chińskiego robotnika posądzonego o kradzież. Samosąd nie dochodzi do skutku, jednak wspomnienia tamtego dnia jeszcze wielokrotnie będą prześladowały głównego bohatera. Trzy lata później Grainiera dotyka koszmarna tragedia, w potężnym pożarze ginie jego żona - Gladys, oraz malutka córka - Kate. Pogrążony w rozpaczy mężczyzna postanawia odbudować spalony dom. Dolina w której mieszka powoli odradza się po kataklizmie, jednak ani przyroda, ani życie samotnego człowieka już nigdy nie będą takie jak dawniej.

"Sny o pociągach" to króciutka książka, a jednak dostarczyła mi olbrzymiej ilości wrażeń. W duchu liczyłem na prozę kalibru Cormaca McCarthy'ego... I tym razem się nie zawiodłem. Denis Johnson, podobnie jak McCarthy, w niesamowity sposób opowiada o życiu. Kapryśny los nie bierze jeńców. Śledząc losy głównego bohatera, co i rusz widzimy ludzkie tragedie. Grainier spotyka na swoje życiowej ścieżce wiele osobliwych postaci - rannego włóczęgę u kresu życia, przesądnego Indianina który uległ namowom znajomych i w końcu spróbował alkoholu (co okazało się być zgubne w skutkach), czy pewnego geodetę postrzelonego przez... własnego psa. Rzeczywistość kreowana przez auto...

{}× 5 | link |
@posrodkwiatowicieni
2021-02-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Czasem miewam sny... sny ciche, sny, które osiadają na dnie duszy, by swą niemą obecnością mamić i kłuć. By przy każdym westchnieniu zalać falą pierwotnej samotności, która mieni się kolorami smutku i rozpaczy. Mimo, że obudzona, to pewności co do tego mieć nie mogę.
Podobnie jest z książką Denisa Johnsona, która przemawia do serca w różnych barwach i językach. Na nieco ponad 100 stronach ukryta jest fascynująca i mityczna podróż poza granice odczuwania zewnętrznego i wewnętrznego, do królestwa, w którym fikcja smakuje lepiej niż jakakolwiek inna sztuka. Tu słowa płyną jak wiersze, a każde sprawia, czujemy jakbyśmy czytali fragmenty obrazów. Te małe fragmenty układają się w gorzką baśń o pragnieniach i lękach ludzkiej duszy. Wspaniała i głęboka. Tę książkę najlepiej smakować w spokojny samotny wieczór i pozwolić jej, by rozgościła się w nas swoją mocą.

{}× 1 | link |
@toptangram
2021-07-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@ksiazkadokawy
2021-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2021-03-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane A: Niespodziewanka A: Posiadam N: Pulitzer Prize Y: 2021
@mommythereader
2021-03-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@LetMeRead
2021-03-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@justyna.sl
2021-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@abdita
2021-07-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@Renax
2021-06-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Literatura obca
@mewaczyta
2021-03-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

O nie! Książka Sny o pociągach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl