Spacerownik. Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczna Warszawa

Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Spacerownik. Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczna Warszawa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Pałac Kultury i Nauki jest pod każdym względem "naj". Gdy go otwarto 60 lat temu był najwyższym budynkiem w stolicy i w całej Polsce. Od tamtej pory nic się w tej kwestii nie zmieniło. Żaden powojenny budynek w Polsce nie był świadkiem tylu ważnych wydarzeń. W 1955 r. przed Pałacem Kultury i Nauki defilowała lewicowa młodzież, która z różnych stron świata zjechała do Warszawy na swój festiwal. Rok później w tym samym miejscu nieprzebrane tłumy wiwatowały na cześć nowego przywódcy Władysława Gomułki i zapowiadanej przez niego politycznej odwilży. Pałac Kultury i Nauki to również obiekt wywołujący największe emocje - od podziwu po niechęć i żądanie rozbiórki. Wielu ludziom, zwłaszcza starszego pokolenia, wciąż kojarzy się z czasami stalinowskimi. Ale dziś, gdy otaczają go coraz to nowsze komercyjne drapacze chmur, PKiN staje się jednym z nich. Jakże jednak innym od pozostałych, wyróżniającym się architekturą, solidnym wykonaniem i niezwykłymi wnętrzami projektowanymi przez plejadę wybitnych polskich architektów i artystów. W książce proponujemy spacer po Pałacu Kultury i Nauki oraz po tych najbardziej spektakularnych, wybranych obiektach noszących w sobie piętno realizmu socjalistycznego.
Data wydania: 2018-07-28
ISBN: 978-83-268-2252-0, 9788326822520
Wydawnictwo: Agora
Kategorie: Architektura, Kultura
Stron: 184

Autor

Jerzy S. Majewski Jerzy S. Majewski
Urodzony 19 września 1959 roku w Polsce (Warszawa)
Jerzy Stanisław Majewski polski dziennikarz, publicysta, varsavianista, historyk sztuki. Dziennikarz „Gazety Stołecznej”, warszawskiego dodatku do „Gazety Wyborczej”.

Pozostałe książki:

Sekrety Warszawy Spacerownik. Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczna Warszawa Przewodnik po powstańczej Warszawie Spacerownik warszawski 1 Spacerownik Śladami Marii Skłodowskiej Curie Warszawa nieodbudowana. Żydowski Muranów i okolice Warszawa. Ballada o okaleczonym mieście Budujemy nowy dom Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952 Let?s Build a New Home The Reconstruction Dekady 1965-1974 Gdańsk Przewodnik /WIŻ/ Gdańsk i pomorze wschodnie Historia warszawskich kin Hotel Europejski Informatyka dla logistyki Informatyka w magazynie Kieszonkowy przewodnik Warszawa Nowa Warszawa New Warsaw Poland Przewodniki Wiedzy i Życia Spacer w czasie warszawa wer.pol/ang Spacerownik Warszawa śladami PRL-U Spacerownik po warszawskich cmentarzach Spacerownik po żydowskiej Warszawie Spacerownik warszawski 2 Spacerownik. Warszawa w filmie Stare Powązki Warsaw Insight Pocket Guide Warsaw Pocket Guide Warszawa Warszawa Przewodnik Warszawa lata 20 Warszawa nieodbudowana : lata dwudzieste Warszawa nieodbudowana : lata trzydzieste Warszawa nieodbudowana : metropolia belle époque Warszawa nieodbudowana tom 2 Lata dwudzieste Warszawa nieodbudowana. Królestwo Polskie w latach 1815–1840
Wszystkie książki Jerzy S. Majewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Spacerownik. Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczna Warszawa aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Betsy59
2020-08-01
7 /10
Przeczytane 2020

Przewodnik po Pałacu Kultury i socrealistycznej Warszawie. Dokładnie opisana historia powstania „Pekinu”, detale architektoniczne, instytucje kultury i komercyjne znajdujące się w molochu. Można go nie lubić, ale imponuje rozmachem i starannością wykończenia a dla turystów jest najbardziej charakterystycznym budynkiem w Warszawie.
Dobrze, że pomysł zburzenia Pałacu upadł i został on wpisany do rejestru zabytków. Zwłaszcza, że najprawdopodobniej nie odtworzono by przedwojennej zabudowy tego miejsca, tylko naćkano by kolejnych szklano- stalowych wysokościowców.
Ja, jak większość warszawiaków mam związane z Pałacem wspomnienia z dzieciństwa i młodości: najpierw teatr „Lalka”, potem Dramatyczny i Studio, kina, muzea, basen, koncerty zespołów rockowych w Sali Kongresowej... Jazda windą na ostatnie piętro i podziwianie panoramy Warszawy były frajdą dla mnie a potem dla moich dzieci i wnuczki.
A w parku pod pałacem były co roku w maju organizowane targi książki ( w latach 70- tych nazywały się Dni Oświaty Książki i Prasy), gdzie można było, po odstaniu w gigantycznej kolejce upolować książki niedostępne w księgarniach. Były to jedyne targi książki na jakie w życiu chodziłam.
W spacerowniku omówione są też inne najbardziej charakterystyczne socrealistyczne budowle Warszawy. Zdałam sobie sprawę, że jednej z nich- Ministerstwa Rolnictwa na Wspólnej z imponującą kolumnadą w ogóle nie znam! Pora się wybrać na spacer szlakiem socreal...

× 16 | link |
@Vemona
2019-11-09
8 /10
Przeczytane Mam 2018 Literatura faktu

To specyficzna książka, moim zdaniem odpowiednia dla miłośników opisywanego gmachu, gdyż jeśli ktoś go nie lubi i uważa, że należałoby go zburzyć, to absolutnie do niego nie trafi.
Ja jestem miłośniczką Pałacu, znam go od dziecka, bywałam w teatrach i kinach, zwiedzałam Muzeum Techniki, odwiedzałam Pałac Młodzieży, uwielbiałam wjeżdżać na taras widokowy - więc dla mnie opowieść o powstaniu gmachu, o ludziach, którzy go projektowali i upiększali, o autorach rzeźb i projektów wnętrz, to opowieść o czymś ważnym, opowieść przyjemna.

Ksiązka zachwyca szczegółowością, opisem detali, na które nawet bywając wewnątrz, można nie zwrócić uwagi, łatwo przeoczyć. Ileż tu szczegółów o kolumnach, stiukach, kasetonach, o odpowiednio układanych marmurowych podłogach, o fantastycznych żyrandolach, o tym, jak powstawały rzeźby zdobiące Pałac, o tym, co się mieściło w poszczególnych salach i jak wyglądało wówczas, kiedy powstało. Fascynujące.

Opowiada też o miejscu, czyli o tej części miasta, w której został zbudowany, o tym, co mieściło się tu wcześniej, np. dowiedziałam się, że w miejscu, gdzie teraz jest fasada Pałacu Młodzieży - w 1900 roku powstała firma, która z czasem przekształciła się w fabrykę traktorów Ursus.
I że na początku nosiła zupełnie inną nazwę, gdyż założona została przez 7 inżynierów finansistów, a kapitałem początkowym był posag dla 7 córek właścicieli, co znalazło odzwierciedlenie w owej wczesnej nazwie P7P czyli - Posag siedmiu Panien. Do tej...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Spacerownik. Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczna Warszawa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl