Spacerownik. Śladami Żydów Ziemi Łódzkiej

Joanna Podolska
Spacerownik. Śladami Żydów Ziemi Łódzkiej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka ta to spacer po miastach i miasteczkach województwa łódzkiego, które kiedyś zamieszkiwała społeczność żydowska. Opowieść o tym, jak wyglądało wspólne życie Polaków i osób wyznania mojżeszowego oraz jakie relacje łączyły żydowskich mieszkańców z sąsiadami. O roli jaką odgrywali, o ich losach, także śladach i wspomnieniach, które po nich pozostały.
W książce tej przypomniane są historie miast, sylwetki Żydów oraz fotografie budynków, pomników, postaci, malowideł i krajobrazów. Autorzy proponują wspólną wyprawę po okolicach Łodzi; pod lupę biorą Aleksandrów Łódzki, Inowłódz, Łowicz, Pabianice, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki i Zgierz. W książce tej znajdziemy odpowiedzi na pytania: co łódzkie ma wspólnego z Grunwaldem, co to jest "żydowski telegraf" czy dlaczego Tomaszów jest Tomaszowem. Pomysł pisania o kulturze żydowskiej w kontekście całego regionu łódzkiego, pozwala przypomnieć, co Żydzi zrobili dla województwa łódzkiego, jako członkowie lokalnych wspólnot.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-268-0036-8, 9788326800368
Wydawnictwo: Agora
Cykl: Spacerownik łódzki, tom 1
Stron: 208

Autor

Joanna Podolska Joanna Podolska
Urodzona w 1964 roku w Polsce (Zgierz)
Po zakończeniu nauki w rodzinnym mieście studiowała na Uniwersytecie Łódzkim na kierunkach filologia polska i teatrologia. W 1993 r. rozpoczęła współpracę z „Gazetą Wyborczą”, dla której przygotowywał artykuły poświęcone m. in. historii Łodzi i je...

Pozostałe książki:

Kim jest William Wharton Spacerownik łódzki Litzmannstadt Getto Ślady Spacerownik Cmentarz Żydowski w Łodzi Litzmannstadt Getto. Miejsca, ludzie, pamięć
Wszystkie książki Joanna Podolska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Spacerownik. Śladami Żydów Ziemi Łódzkiej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Spacerownik. Śladami Żydów Ziemi Łódzkiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl