Spinalonga. Wyspa trędowatych

Małgorzata Gołota
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Spinalonga. Wyspa trędowatych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Napiętnowani na całe życie

Kreta to ulubiony wakacyjny kierunek turystów z wielu stron świata. Jednym z najpiękniejszych jej zakątków jest zatoka Mirabello, największa na greckich wodach. To tu są najdroższe hotele na Krecie. Stałym punktem na trasie wycieczkowców kursujących po zjawiskowej zatoce jest Spinalonga, skalista wysepka zamieniona w obronny fort jeszcze przez Wenecjan. Jednak to nie resztki umocnień przyciągają turystów. Spinalongę otacza mit "wyspy trędowatych", miejsca, gdzie chorzy na trąd stworzyli sobie namiastkę życia takiego, jakie znali sprzed czasów choroby. Tyle że przewodnicy nie mówią całej prawdy. Ze Spinalongi nie było ucieczki, ludzie tu umieszczeni znikali z rejestrów i dokumentów, skazani na powolną śmierć fizyczną, wcześniej doświadczali śmierci cywilnej. Dzieci zabierano im po kilku dniach od narodzin. Społeczeństwo i własne rodziny odrzuciły ich na zawsze, mimo że wynaleziono już skuteczny lek. Po istniejącym w pierwszej połowie XX wieku leprozorium na Spinalondze nie zostały niemal żadne dokumenty ani zdjęcia, trędowatych z wyspy do dziś otacza zmowa milczenia. Idąc za strzępami informacji, Małgorzata Gołota przeczesuje archiwa, odnajduje ostatnich świadków i ludzi, którzy poświęcili życie sprawie trędowatych. Tej lektury nie zapomnicie.

Data wydania: 2021-06-30
ISBN: 978-83-268-3693-0, 9788326836930
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Reportaż
Stron: 320
dodana przez: chudini0505

Gdzie kupić

Polecane
Amazon.pl 25.93zł Kup teraz
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„SPINALONGA WYSPA TRĘDOWATYCH”

{} WYBÓR REDAKCJI
16.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Po grecku Spinalonga znaczy tyle, co „długi cierń” i tym właśnie byli ludzie chorzy na trąd. Cierniem, który od setek lat, kojarzony był z biedą i karą za grzechy. Przez długie stulecia była to choroba owiana całkowitą tajemnicą dla ówczesnych ludzi. Dlatego powstało wiele teorii na temat jej pochodzenia. Właśnie jedną z nich była teoria, iż jest ... {} Recenzja książki Spinalonga. Wyspa trędowatych

@ReniBook@ReniBook {}× 10

Moja opinia o książce

Opinie

ME
2021-07-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

"trąd nie jest karą za grzechy, trąd jest chorobą jak każda inna i można go skutecznie leczyć"

Spinalonga to maleńka grecka, ufortyfikowana wysepka położona 20 km od wybrzeża Krety. Obecnie jest ogromną atrakcją tyrystyczną. Ale kiedyś ... Nie tak dawno w sumie, bo w latach 1903 – 1957 działała tu zamknięta kolonia dla chorych na trąd.
Niejako głównym bohaterem jest Epaminondas Remoundakis.
O tym jak wyglądało życie w przymusowej izolacji dowiadujemy się częściowo z jego wspomnień , mądrego, wykształconego (co było rzadkością) mężczyzny, prawnika. Częściowo zaś z notatek innych osób: lekarzy, reporterów, badaczy takich jak np. Maurice Born.
Dokumentów jest stosunkowo niewiele, bo Grecja nie ma się czym chwalić w tej sprawie.
"(...) ten, kogo dotknęło zło, uznany zostaje za martwego. Nawet jeśli wciąż żyje - a może nawet tym bardziej - ślady jego istnienia muszą zostać zatarte z największą starannością."(str. 115)

Nie będę opisywała tego, co przeczytałam. Zachęcam do lektury.
Sama rzadko czytam tego rodzaju książki. Ta jednak mnie zaciekawiła od pierwszej strony. Autorka podeszła do tematu bardzo poważnie i napisała książkę tak, że dobrze i z zainteresowaniem się ją czyta. Nie skupiała się tylko na egzystencji mieszkańców Spinalongi, ale też na innych kwestiach. Dzięki niej poznałam historię poszukiwań leku na tę okropną chorobę i zmian nastawienia lekarzy do tego schorzenia. Różnych teorii. Podejść. Opinii. Spos...

{} | link |
@ReniBook
2021-07-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Spinalonga. Wyspa trędowatych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe