Starożytni i my. Eseje o przemijaniu i wieczności

W. H. Auden
Starożytni i my. Eseje o przemijaniu i wieczności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Jeśli istnieje jakakolwiek reakcja na Greków, którą można nazwać typową dla naszych czasów w porównaniu z innymi epokami, to, myślę sobie, jest nią poczucie, że byli to w rzeczy samej bardzo dziwni ludzie - dziwni do tego stopnia, że jeśli natykamy się na coś, co napisali, co zaś wydaje się nam podobne do naszego sposobu myślenia, natychmiast zaczynamy podejrzewać, że coś jest nie tak z naszym rozumieniem danego ustępu. Uderza nas bardziej niż co innego właśnie ten brak podobieństwa między Grekami a nami, przepaść między naszymi przesłankami a przesłankami przyjętymi przez nich, odmienność ich pytań w stosunku do naszych. Historyczna nieciągłość między kulturą grecką a naszą i wielowiekowy brak jej bezpośredniego oddziaływania na nas sprawiają, że każdy naród, ponownie odkrywając Grecję klasyczną, widzi w niej swoje własne odbicie. Jest Grecja niemiecka, Grecja francuska, jest angielska Grecja, może nawet amerykańska - i one różnią się od siebie. Gdyby na przykład Hölderlin spotkał Jowetta, ktoś mógłby słusznie przypuszczać, że jeden nie zrozumiałby nawet słowa z tego, co mówi drugi, i że rozeszliby się oni chłodno i bez sympatii. *** W.H. Auden (1907-1973) - autor potężnych wierszy, do trzydziestki uważany za największego poetę języka angielskiego XX wieku. Po licencjacie w Oksfordzie spędził ze swoim partnerem Christopherem Isherwoodem a gap year w Berlinie. Jako kierowca ambulansu wziął udział w wojnie domowej w Hiszpanii, która na zawsze wyleczyła go z "choroby lewicowości". Homoseksualista żonaty z Eriką Mann, córką Thomasa, także homoseksualistką. Długoletni partner swojego studenta Chestera Kallmana, przyjaciel Hannah Arendt. Po emigracji do Stanów w 1939 roku jakoby "urwał mu się wątek i wypaliły emocje" (Philip Larkin), w co jednak trudno uwierzyć. Tak zwany późny Auden to poeta konserwatywny, bliski chrześcijaństwu. Pisał libretta do oper i piękne eseje. Lubił wypić. Umarł w pobliżu Wiener Staatsoper.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-65787-05-7, 9788365787057
Wydawnictwo: Fundacja Augusta Hr. Cieszkowskiego
Seria: Biblioteka Kwartalnika Kronos
Stron: 251

Autor

W. H. Auden W. H. Auden
Urodzony 21 lutego 1907 roku w Wielkiej Brytanii (York)
Poeta, pisarz i publicysta angielski. Studiował na uczelni w Oksfordzie. Przed wojną uczył w szkołach dla chłopców, wziął też udział w hiszpańskiej wojnie domowej po stronie republikanów. W roku 1939 wyemigrował do USA, w 1946 przyjął amerykańskie o...

Pozostałe książki:

44 wiersze W podziękowaniu za siedlisko Drut kolczasty Literatura na świecie 8-9/1973 (28-29) Morze i zwierciadło Ręka farbiarza i inne eseje Starożytni i my. Eseje o przemijaniu i wieczności Szekspirowskie miasto. Eseje Tym czasom/For the Time Being Wykłady o Shakespearze Wśród amerykańskich poetów
Wszystkie książki W. H. Auden

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Starożytni i my. Eseje o przemijaniu i wieczności? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Starożytni i my. Eseje o przemijaniu i wieczności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl