Strategie życiowe młodzieży na pograniczu polsko-ukraińskim

Piotr Długosz
Strategie życiowe młodzieży na pograniczu polsko-ukraińskim
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W monografii zostały podjęte ważne i aktualne problemy, które zajmują również ukraińskich naukowców, w tym socjologów, politologów, pedagogów oraz wszystkich tych, którym nie jest obojętny los współczesnego młodego pokolenia, szczególnie w realiach obecnie dla Ukrainy tak trudnych. Dlatego niewątpliwie prezentowana monografia ma ważne znaczenie tak teoretyczne, jak i praktyczne. Z recenzji dr hab. Liudmyły Krywaczuk, prof. Uniwersytetu Lwowskiego W moim przekonaniu opiniowana książka ma podwójny walor. Pierwszy to kontynuacja badań nad nierównościami oświatowymi mającymi w polskiej socjologii i pedagogice społecznej długą tradycję, sięgającą okresu międzywojennego, gdy stanowiły one rzeczywisty problem społeczny, ponieważ system edukacyjny miał wyraźnie klasowy charakter i były w niego wmontowane skuteczne bariery selekcyjne. Równie bogaty materiał przyniosły badania realizowane już po wojnie, szczególnie od początku lat sześćdziesiątych, nasilone w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Ich wyniki […] pokazywały, że nierówności o społecznym charakterze nadal się utrzymują, a szczególnie, że młodzież wiejska, w tym głównie chłopska, ma znacznie gorsze warunki do realizacji swoich edukacyjnych aspiracji. Drugi walor tej pracy to próba wypełnienia luki, jaka pojawiła się w badaniach nad nierównościami edukacyjnymi, których źródeł trzeba szukać nie w historii i przeszłości, ale w teraźniejszości. Zmiany wywołane transformacją systemową nie są jeszcze do końca rozpoznane i udokumentowane. Odnosi się to także do problematyki nierówności edukacyjnych – czy pojawiły się jakieś nowe mechanizmy, które je generują? Badania na pograniczu polsko-ukraińskim i powstała na ich bazie książka wpisują się w nurt poszukiwania odpowiedzi na takie pytania. Z recenzji dr. hab. Mariana Niezgody, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Piotr Długosz – doktor socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Jego zainteresowania naukowe dotyczą socjologii młodzieży, socjologii edukacji oraz socjologii pogranicza. W swoich badaniach podejmuje głównie problematykę nierówności edukacyjnych, strategii życiowych młodzieży mieszkającej na pograniczach oraz wpływu młodego pokolenia Polaków i Ukraińców na zmiany systemowe. Autor licznych publikacji w czasopismach i książek: Młodzież Podkarpacia w III Rzeczypospolitej (2005), Trauma wielkiej zmiany na Podkarpaciu (2008), Aspiracje życiowe młodzieży pogranicza (2009), Nierówności edukacyjne wśród młodzieży Małopolski i Podkarpacia (2010) (współautor Marian Niezgoda).
ISBN: 978-83-7688-420-2, 9788376884202
Wydawnictwo: NOMOS Zakład Wydawniczy

Autor

Piotr Długosz Piotr Długosz Dr hab., prof. UP, kierownik Zakładu Metodologii Badań Społecznych, wicedyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie im. KEN. Zajmuje się problematyką młodzieży, nierówności edukacyjnych, traumy społeczno-kulturow...

Pozostałe książki:

Młodzież Podkarpacia w III Rzeczypospolitej Aspiracje życiowe młodzieży pogranicza Trauma wielkiej zmiany na Podkarpaciu Nierówności edukacyjne wśród młodzieży Małopolski i Podkarpacia Krakowscy licealiści w drodze do dorosłości
Wszystkie książki Piotr Długosz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Strategie życiowe młodzieży na pograniczu polsko-ukraińskim? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Strategie życiowe młodzieży na pograniczu polsko-ukraińskim. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl