Świadomą drogą przez depresję

Mark Williams, Zindel V. Segal, John D. Teasdale, Jon Kabat-Zinn
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Świadomą drogą przez depresję
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Prof. dr Jon Kabat-Zinn jest prawdopodobnie najbardziej znanym psychiatrą, który przeniósł na grunt terapeutyczny praktyki wypracowane przez medytacyjną tradycję buddyzmu i poprzez wieloletnią pracę z pacjentami potwierdził ich skuteczność w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, w tym plagi współczesnego społeczeństwa - depresji.
Wydanie książki zbiega się w czasie z planowaną wizytą J. Kabata-Zinna w naszym kraju. Autor ten, znany także polskiemu czytelnikowi z książek: Właśnie jesteś. Podręcznik uważnego życia Gdziekolwiek jesteś, bądź oraz Dary codzienności. Poradnik uważnego rodzicielstwa (wspólnie z żoną Mylą), tym razem, wspólnie ze specjalistami terapii poznawczej z Oxfordu, Cambridge i Toronto - prof. dr. Markiem Williamsem, dr. Johnem Teasdale'em i dr. Zindelem Segalem - przedstawia praktyczne zastosowanie MBCT (mindfulness-based cognitive therapy) - terapii poznawczej opartej na uważności. Autorzy odkryli psychologiczny mechanizm powstawania depresyjnych wzorców przeżywania. Ponieważ mechanizm ten opiera się na automatyzmie reakcji na myśli, uczucia i zdarzenia, terapia polega na przerywaniu błędnego koła poprzez świadomy powrót do bieżącego doświadczenia, chwila po chwili. Zgodnie z doświadczeniami wielu pokoleń medytujących buddystów, a także pacjentów MBCT na Zachodzie, tym co ułatwia utrzymanie owego kontaktu z chwilą bieżącą jest świadomość oddechu i ciała. Trening świadomego obcowania ze wszystkimi doznaniami bez ich osądzania i wyciągania wniosków, obserwacja myśli bez identyfikowania się z nimi, akceptacja zmieniających się odczuć i uczuć prowadzą do wewnętrznej wolności i pełniejszego życia wewnętrznego. Książka, pomyślana przede wszystkim jako poradnik samopomocy dla osób o skłonnościach do depresji lub pogrążania się w dręczących myślach na własny temat. Proponuje konkretne ćwiczenia i jest ilustrowana wieloma przykładami z życia. Przeprowadza czytelnika, krok po kroku, od uświadomienia sobie destrukcyjnych wzorców, poprzez naukę podstaw praktyki uważności, po systematyczny program jej stosowania na co dzień, pozwalający przełamać stare nawyki i wypracować zdrowszy sposób obchodzenia się z samym sobą. Załącznikiem do książki jest płyta CD z instrukcjami do ćwiczeń uważności.
DODATEK: CD
Data wydania: 2009-06-27
ISBN: 978-83-7554-107-6, 9788375541076
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 320
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak sobie radzić z depresją

9.08.2020

Kilku uczonych mężów napisało książkę o tym, jak za pomocą uważności (mindfulness) radzić sobie z depresją, a ogólniej, z obniżeniem nastroju czy chandrą, które przecież dotykają nas wszystkich. Kluczowe w ich rozważaniach jest to, jak odnosimy się do złego samopoczucia; błędem jest reagowanie awersją na przykre emocje, wtedy „pakujemy się w tarap... Recenzja książki Świadomą drogą przez depresję

@almos@almos × 12

Świadomą drogą przez depresję

1.12.2019

Trochę książek na temat depresji przeczytałam, ale ze wszystkich dotychczasowych tę uważam za najlepszą. Zdecydowanie odbiega od innych. Temat depresji ujęty tu został od strony uczuć i emocji osób dotkniętych tą chorobą. Autorzy nie skupiają się na szczegółach medycznych samej choroby. Do problemu podchodzą od strony samopoczucia chorego i tego, ... Recenzja książki Świadomą drogą przez depresję

@zuszka60@zuszka60 × 10

Moja opinia o książce

Opinie

@zuszka60
2019-12-01
10 /10
Przeczytane Psychologia, rozwój osobisty Psychologia

Trochę książek na temat depresji przeczytałam, ale ze wszystkich dotychczasowych tę uważam za najlepszą. Zdecydowanie odbiega od innych. Temat depresji ujęty tu został od strony uczuć i emocji osób dotkniętych tą chorobą. Autorzy nie skupiają się na szczegółach medycznych samej choroby. Do problemu podchodzą od strony samopoczucia chorego i tego, czego doświadcza. Pomagają zrozumieć emocje towarzyszące depresji i podają praktyczne, proste sposoby wyjścia z błędnego koła tej choroby. Pewnie wiele osób niezainteresowanych tematem przejdzie obojętnie obok tej pozycji. Szkoda, bo uważam że ta książka może pomóc wielu osobom borykającym się ze stresem, czy po prostu tym, którzy chcieliby poprawić jakość swojego życia. To książka nie tylko dla osób dotkniętych depresją.

× 3 | link |
@razemfajnie.pl
2021-02-26
10 /10
Przeczytane
@almos
2020-08-09
10 /10
Przeczytane ebook papier medytacja psychologia
@Tamaryszek
2020-02-03
8 /10
Przeczytane (Popularno)naukowe Psychologia i okolice Kruchy dom psychiki

Cytaty z książki

O nie! Książka Świadomą drogą przez depresję. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl