Szaleństwa Panny Ewy

Kornel Makuszyński
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 45 ocen kanapowiczów
Szaleństwa Panny Ewy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 45 ocen kanapowiczów

Opis

Przygody szesnastoletniej Ewy zaczynają się od ucieczki przez okno od opiekunki, u której umieścił ją ojciec, wyjeżdżając za granicę. Do jego powrotu Ewa zdąży wiele narozrabiać, ale również pomóc nowym znajomym wyjść z tarapatów. Kornel Makuszyński (1884-1953) - pisarz optymista, uwielbiany przez dzieci i młodzież, niezrównany gawędziarz, gejzer humoru, prekursor komiksu, członek Polskiej Akademii Literatury i honorowy obywatel Zakopanego. Jego twórczością wciąż żywią się film i teatr, nie mówiąc o czytelnikach od lat pięciu do stu!
Data wydania: 2019-08-01
ISBN: 978-83-10-13368-7, 9788310133687
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Serie: Kornel Makuszyński Utwory wybrane, O dziewczynach dla dziewczyn
Stron: 264
Mamy 11 innych wydań tej książki

Autor

Kornel Makuszyński Kornel Makuszyński
Urodzony 8 stycznia 1884 roku w Polsce (Stryj)
Kornel Makuszyński – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich...

Pozostałe książki:

Szatan z siódmej klasy. Superprodukcja Awantura o Basię Panna z mokrą głową Szaleństwa Panny Ewy O dwóch takich, co ukradli księżyc Przygody Koziołka Matołka Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki 120 przygód Koziołka Matołka Bezgrzeszne lata Przyjaciel wesołego diabła Przygody Koziołka Matołka 1 Druga księga przygód Koziołka Matołka Fiki-Miki dalsze dzieje kto to czyta ten się śmieje O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem List z tamtego świata Na nic płacze na nic krzyki koniec przygód Fiki-Miki Czwarta księga przygód Koziołka Matołka O wawelskim smoku Perły i wieprze Trzecia księga przygód Koziołka Matołka Uśmiech Lwowa Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy Dziewięć kochanek kawalera Dorna Koziołek Matołek w Afryce Wanda leży w naszej ziemi Awantury arabskie Polskie baśnie i legendy Złamany miecz Fatalna szpilka Legendy Krakowskie Podróże Koziołka Matołka składanka Wielka Brama Za króla Piasta Polska wyrasta Ach, ci artyści! Baśnie polskie Człowiek znaleziony w nocy Dzielna Fiki-Miki Kartki z kalendarza Koziołek Matołek i baba Jaga Koziołek Matołek i chytry lis Koziołek Matołek w Pacanowie składanka Koziołek u czarnego króla Małpka Fiki-Miki i lew Małpka Fiki-Miki i słonik Małpka Fiki-Miki w szkole Muzyka płynąca z wierszy Poezje wybrane Rzeczy wesołe Skrzydlaty chłopiec Straszne przygody koziołka składanka Szlakiem zwycięstwa Relacje literatów z wojny 1920 roku Słońce w herbie Woda Żywa. Baśnie pisarzy polskich Wyprawa pod psem Anioł Ballada o św. Jerzym Bo Polska zapamięta najdroższe swe chłopięta Boże Narodzenie w poezji wybitnych poetów Był sobie król ... Król Azis Makuszyński dla Dorosłych O duchach, diabłach i kobietach Po mlecznej drodze Romantyczne i dziwne powieści Stworzenie Świata Utwory wybrane - Kornel Makuszyński Wesoły zwierzyniec «Gniazdo słońca» i inne felietony zakopiańskie Śmieszni ludzie
Wszystkie książki Kornel Makuszyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Szaleństwa Panny Ewy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2020-05-02
7 /10
Przeczytane

"Zamiast "dorastającej panienki" wtoczyła się do mojej komnaty niewiasta służebna, nosząca przedziwnie wonne imię Narcyza. Powiedziałem "wtoczyła się" i nie cofnę tego słowa. Narcyza tym tylko różniła się od armaty, że sama zajeżdżała na pozycję, bez pomocy trzech par tęgich artyleryjskich rumaków".

Panie Makuszyński! To bardzo nieładnie tak mówić o biednej Narcyzie, chociaż przyznaję, że opis ten wywołał u mnie salwy śmiechu :)

Kolejna książka dla "dorastających panienek" z szaloną dorastającą panienką w roli głównej. Tym razem będzie to Ewa, istota o głowie pełnej szalonych pomysłów, a sercu tak przepełnionym dobrem, że nawet i diabła przekabaciłaby na swoją stronę. Dziewczyna ta przeżyje oczywiście wiele przygód, z czego połowę jak nie więcej sama wywoła. Ciekawa jestem, czy panienki dorastające w obecnych czasach odnajdują jeszcze w tych książkach coś interesującego, czy raczej nikt już nie czytuje dzieł pana Makuszyńskiego.

× 13 | Komentarze (1) | link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-12-12
7 /10
Przeczytane Kiedy byłam młoda i piękna

Kochałam przygody Ewy, a film uwielbiałam :-)

× 6 | link |
GI
@Giovanna
2007-09-13
10 /10
Przeczytane

Chyba moja ukochana książka pana Kornela:) Ewa to bardzo sympatyczna panienka o wielkim sercu i postrzelonej głowie, ciągle wpada w różne tarapaty, ale nie tylko wychodzi z nich zwycięsko, ale jeszcze pomaga innym. Bawi zarówno w książce, jak i w filmie z udziałem świetnych aktorów - Piotr Fronczewski, Emilian Kamiński, Anna Seniuk... Polecam!!!

× 1 | link |
VI
@violeta
2014-03-23
8 /10
Przeczytane

Książkę przyjemnie się czyta. Bohaterowie (w większości) to dobrzy ludzie, pomocni, pełni ciepła. Czytelnik polubi też Rolmopsa, trochę dziwnego, lecz także sympatycznego psa panny Ewy.

× 1 | link |
@Zorg
@Zorg
2012-11-09
10 /10

"Wiedziałam, że z tego będzie nieszczęście (...) kiedy mu pokazałam obrazy (...) wpadł w szał. Myślałam, że mnie z miejsca udusi. Strasznie krzyczał: "zabierz natychmiast te kicze! (...) Patrzeć na to nie można! Oszaleć można na widok tych bohomazów!" super teksty

| link |
GO
@gota_gota
2009-01-23

kolejna powieść dla dorastających panienek, która wyskoczyła z głowy pana Kornela po tym jak pewna pannica z poobijanymi kolanami wtargnęła do jego gabinetu. obwoluta mi z niej odpadła, taka jest ulubiona moja!

| link |
@pima
@pima
2009-06-10
Przeczytane

Czytana tyle razy, że już znam prawie na pamięć:) Chociaż zazwyczaj z nudów czytana, co nie zmienia tego, że to fajna książka;)

| link |
@KAMCIO370
@KAMCIO370
2009-10-03
10 /10
Przeczytane

Bardziej podobała mi się niż Awantura O Basię.Jest to moja ulubiona tego autora.

| link |
UN
@historynka92
2008-02-11
Przeczytane W domowej biblioteczce Lektury

I moja też :). Potwierdzam opinie Giovanny... Również polecam :).

| link |
@miau
2024-04-30
7 /10
Przeczytane
@witwona
2024-01-01
10 /10
Przeczytane
@agata.karolina.sz
2022-06-04
9 /10
Przeczytane
@luizko
@luizko
2022-06-06
8 /10
Przeczytane
@Proteus
2022-04-23
7 /10
Przeczytane
@Jagrys
2021-09-25
8 /10
Przeczytane Książki młodości Posiadam Sympatyczne
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Wyszła z siebie. Jest to czynność bardzo złożona i polega na chwilowym odłączeniu rozsrożonego ducha od bezsilnego ciała. Ciało trzęsie się oniemiałe, a duch bardzo krzyczy i nie przebiera w słowach. Chwyta każde, które mu się nawinie pod rękę i zmienia je w trzaskającą petardę.
Starzy filozofowie mają zawsze poorane czoła. Młode panny jednakże ulegają tej katastrofie jedynie w najwyższej rozterce ducha, gdy na nie pada jastrząb troski, czad melancholii, sadza smutku, puchacz rozpaczy i gdy owego niewyrośniętego ducha gryzie szczur rozterki.
Zdarza się, że przyroda jak gdyby sama zatrwożona brzydotą swojego towaru daje mu czasem w formie odszkodowania jakiś drobiazg szczególnie piękny i w ten sposób zdobyła na ten przykład ropucha oczy podobne do klejnotów.
Największy filozof często nie znajdzie prawdy, którą odkryją sprytne i niczym nie zamglone oczy dziecka.
Nienawiść jest śmiertelną chorobą. Wypija krew z człowieka i oślepia go, bo człowiek, który żyje tylko myślą o zemście, ma na oczach mętną mgłę. Przestaje odróżniać ludzi sprawiedliwych od ludzi złych... I z kolei on wyrządza ciężkie krzywdy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl