Awantura o Basię

Kornel Makuszyński
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 103 ocen kanapowiczów
Awantura o Basię
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 103 ocen kanapowiczów

Opis

Z pokolenia na pokolenie "Awantura o Basię" nieodmiennie bawi, śmieszy, ale też wyciska łzy z oczu.
Ta ulubiona lektura dziewcząt również chłopców może porwać interesującym wątkiem sensacyjnym oraz zabawnymi scenami i wszechobecnym humorem.
Data wydania: 2010-12-04
ISBN: 978-83-10-11998-8, 9788310119988
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Seria: Kornel Makuszyński Utwory wybrane
Stron: 190
Mamy 25 innych wydań tej książki

Autor

Kornel Makuszyński Kornel Makuszyński
Urodzony 8 stycznia 1884 roku w Polsce (Stryj)
Kornel Makuszyński – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich...

Pozostałe książki:

O dwóch takich, co ukradli księżyc Szaleństwa Panny Ewy Panna z mokrą głową Szatan z siódmej klasy. Superprodukcja
Wszystkie książki Kornel Makuszyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

TY, TY BASIU!!!

20.06.2021

Niedawno kupiłam sobie cudne wydanie tej książki z 1958 roku i gdy zobaczyłam je na Allegro, to aż oczy mi się zaświeciły do okładki, gdyż wcześniej tego wydania nigdy nie widziałam. Okładka to dzieło Jana Młodożeńca, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, grafika i malarza. Młodożeniec współpracował również z wydawni... Recenzja książki Awantura o Basię

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-04-30
9 /10
Przeczytane Mam w domu 📚

"-Do sklepu nie pójdę! - oświadczył ponuro. - Mam tam zamazaną hipotekę, za masło i herbatę.
- Słusznie. Ja też tam nie pójdę z tych samych powodów, ale na pierwszym piętrze mieszka dentysta.
- A czy to bezpieczne pójść do dentysty? Ha! Czego człowiek nie zrobi dla dziecka..."


"Awantura o Basię" to jedna z moich najukochańszych książek z dzieciństwa. Uczyłam się nawet jej fragmentu na konkurs recytatorski. Do dzisiaj bawi mnie humor Kornela Makuszyńskiego, nie zmieniło się to ani odrobinę mimo upływu lat. Kocham panią Tańską, która ma przecież siedemdziesiąt lat, więc wiele jej trzeba wybaczyć. Za każdym razem trzymam kciuki za pana Olszowskiego i pannę Olszańską. Wzruszam się przy scenie z mamą Basi, oraz przy tej w szpitalu i u profesora Somera, chociaż znam już tę historię prawie na pamięć. To jest książka, z którą wiąże się wiele moich miłych wspomnień.

× 14 | Komentarze (1) | link |
@sandrajasona
2019-12-12
7 /10
Przeczytane Kiedy byłam młoda i piękna

Bardzo wzruszająca, może teraz z perspektywy lat inaczej bym ją odebrała, ale jako dziecko uwielbiałam :-)

× 7 | Komentarze (1) | link |
@Zuell_Zuell
2019-11-14
10 /10
Przeczytane

Mała, osierocona dziewczynka spotyka na swej drodze żywy łańcuch dobrych serc.

Cieplutka historia budująca wrażliwość i empatię. Historia ku pokrzepieniu...
Czytając albo zalewasz się łzami wzruszenia, albo wybuchasz niekontrolowanym śmiechem z rozbawienia.
Czujesz miłość i wszechogarniającą radość.
Czujesz dobro ludzkie i widzisz różnorakie oblicza serdeczności...

Ta książka nie jest ciepła. Ona PARZY.
Basię i jej przyjaciół poznałam we wczesnym dzieciństwie.
Czytałam wielokrotnie. Płakałam i się śmiałam. I dziś mam tak samo.

× 6 | link |
@Vemona
2019-11-18
8 /10
Przeczytane Proza polska Klasyka Dziecięca-młodzieżowa Prehistoria

Przepiękna, pełna humoru i wzruszająca opowieść o małej dziewczynce, której matka ginie pod kołami pociągu, a ona sama trafia do dobrych ludzi. I tym razem są to rzeczywiście dobrzy ludzie, bez żadnego cudzysłowu, otaczają ją opieką i miłością, wręcz toczą boje, u kogo ma przebywać, dają jej piękne i szczęśliwe dzieciństwo, a ona odwdzięcza się im czułością i uczuciem.
Zaliczam tę książkę do klasyki literatury dziecięcej, jak większość powieści autora wywołuje zarówno huragany śmiechu, jak i łzy wzruszenia, a obserwowanie dorastania Basi i życia jej przyjaciół uświadamia, że jednak ci dobrzy ludzie istnieją.

× 4 | link |
@Zorg
2012-11-09
8 /10

Początek trochę przykry, wiadomo. Potem facet w pociągu, nazwany na różne dziwne sposoby, między innymi "wilkołakiem". W sumie fajny gość, razem z kolegą próbują odczytać zamazany tekst, co można zrobić na różne sposoby (pomysł chyba ściągnięty z "Dzieci kapitana Granta"). "Imię z drugą literą "t" Ptolomeusz." "Druga litera w słowie "kretyn" jest r." Dialogi jedyne w swoim rodzaju.

× 2 | link |
@shanne
2009-10-27
10 /10
Przeczytane

Niektórzy nie lubią tej książki, tylko dlatego że jest ona lekturą w którejś tam klasie, a ja "Awanturę o Basię" po prostu uwielbiam. Czasem można się pośmiać, a przyznam się, że nawet zdarzyło mi się popłakać przy tej książce. Jak dla mnie podróże Basi są bardzo zabawne i miłe. Zdecydowanie polecam, chyba że ktoś woli jakąś nowoczesną literaturę z wulgaryzmami i agresją.

× 2 | link |
UN
2008-02-11
Przeczytane Lektury

Czytałam tą książkę już dawno - nie da się ukryć, a jednak pamiętam ją bardzo dobrze do dziś :). To była moja lektura chyba w 2 klasie podstawówki (ale nie mam niestety 100% pewności - trudno, i tak bywa) i muszę stwierdzić, że jest to bardzo fajna książka :). A mam do niej sentyment jeszcze z jednego powodu - bliska mi osoba ma tak samo na imię ;). Pozdrawiam wszystkie Basie :).

× 1 | link |
@Aiwlys
2011-02-01
5 /10
Przeczytane Lektury Na półce

Przeczytałam ją dopiero teraz, kiedy kończę 18 lat. I powiem szczerze, nawet teraz bardzo źle mi się czytało tę książkę, a już nie mówię o 9-latkach. Nie spodobała mi się pod względem fabuły jak i języka. Zamiast pisać wprost pan Kornel niestety paskudnie 'owija w bawełnę'.

× 1 | link |
@LadyEssex
2013-11-04
10 /10
Przeczytane

Miłe wspomnienia z dzieciństwa, kupa śmiechu, wzruszenie czystością tej książki i cięte riposty bohaterów, które powalają na kolana. To jedna z lektur, które z pewnością warto przeczytać, niezależnie czy robi się to w podstawówce czy wraca do niej po latach. :)

× 1 | link |
@anetakul92
2019-12-06
4 /10
@greymouse
2010-08-06
Przeczytane

ciężko przebrnęłam przez tą książkę.. być może dlatego, że wcześnie się za nią wzięłam? w każdym bądź razie dopiero gdy trochę podrosłam wzięłam ją do ręki drugi raz i jakoś, jakoś się udało. ale nie zachwyciła mnie jakoś specjalnie.

| link |
@artik_t
2008-09-23
Przeczytane

Nie podobała mi się ta lektura ale się dziwię w informacji jest napisane ,że to lektura dla klasy III a ja to miałem w drugiej w klasie? Może błąd Nauczycielki?

| link |
@Pherffidna
2010-05-10
10 /10
Przeczytane

Jako dziecko byłam wielką fanką Makuszyńskiego, teraz mój entuzjazm zmalał, ale takie książki jak "Awantura o Basię" na zawsze zostaną w mojej pamięci :)

| link |
@karolas2
2010-11-24
Najmilsze z dzieciństwa

Czytałam książkę i widziałam baaaardzo stary film. Jedno i drugie wspominam ciepło. Jest coś w prozie Makuszyńskiego, co chwyta za serce :-)

| link |
@Lucertola
2013-03-26
Przeczytane

Opisowo piękna historia, wzruszająca. Ostatnich stron nie widać bo już człowiek przez łzy nie widzi ;) Ogólnie to wole książkę niż film

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie cenilibyśmy radości, gdyby była wiecznotrwała i snuła się nieprzerwanie. Gorycz bólu i dotkliwość cierpienia tym słodszą nam czynią radość, co się zjawi. Nie byłoby radości bez smutku. Nik...”
× 1
#
“Uśmiech to pół pocałunku.”
× 1
#
“Serce ludzkie takie jest dziwne, że więcej wierzy jasnemu urojeniu niż mętnej czarnej rzeczywistości; więc moi dobrzy ludzie z książek korzystając z tego przywileju szerzą wieści o istnieniu d...”
× 1
#
“Uśmie­chnęła się do mnie - o ser­ce ratunku! Bo­wiem cóż to jest uśmiech? To pół po­całun­ku!”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl