Szczęście pod świerkami

Roma J. Fiszer
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Szczęście pod świerkami
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Współczesna miłość, tajemnice, dramaty sprzed lat i… sielska leśniczówka

Elwira i Krzysztof, młoda dziennikarka i młody leśniczy. Oboje z bagażem przejść. Ona obciążona rodzinną traumą i zerwaniem narzeczeństwa, jemu również nie poszczęściło się w związku. Spotykają się w leśniczówce Świerki, w Borach Tucholskich, żeby rozwikłać tajemnicę miłości swoich pradziadków, Apolonii i Zbysława, którzy pływali na „Batorym” i na nim zastał ich wybuch drugiej wojny światowej.
Elwira, poruszona dwoma listami Zbysława do Apolonii, umawia się z Krzysztofem na przeszukanie kufrów z pamiątkami po pradziadku, cudem zachowanych przez kilkadziesiąt lat w leśniczówce. Już pierwszego dnia pobytu odkrywa ważną tajemnicę, a pomiędzy nią a młodym leśniczym niespodziewanie iskrzy.

„Tajemnice przeszłości, sielska leśniczówka i współczesna miłość. W tle historia drugiej wojny światowej i uczucie, które rozkwitło na transatlantyku „Batory”. Autorka w misterny sposób połączyła dwa światy, wczorajszy i dzisiejszy, czego efektem jest ta piękna, głęboka i mądra powieść.
Szczerze polecam”.
Anna Sakowicz
Data wydania: 2022-03-09
ISBN: 978-83-67022-86-6, 9788367022866
Wydawnictwo: Marginesy
Cykl: Leśniczówka pod świerkami, tom 1
Stron: 512
dodana przez: Catta

Autor

Roma J. Fiszer Roma J. Fiszer – 69-letnia emerytka, Poznanianka z urodzenia, Kaszubka z wyboru. Całe życie zawodowe związana z radiokomunikacją, w tym ponad 20 lat jako pracownik naukowo-badawczy. Mimo technicznego wykształcenia posiada głęboką duszę artystyczną. ...

Pozostałe książki:

Szczęście pod świerkami Miłość to nie grzech Upojne lato Światełko miłości Gwiazdki nad Massachusetts Kilka godzin do szczęścia Amulet Kurs na miłość Wzgórze miłości Wzgórze pełne słońca Klejnoty miłości Owoc miłości Listy sprzed lat Sezon na szczęście Siedlisko gorących serc Jutro zaczyna się dziś Spełnione marzenia
Wszystkie książki Roma J. Fiszer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Szczęście pod świerkami"

5.04.2022

„Czy miłość z czasów drugiej wojny światowej może połączyć ludzi we współczesnym świecie?” Elwira jest młodą dziennikarką, nie potrafi uporać z traumą po tragicznej śmierci siostry i rodziców, do tego niedawno porzucił ją narzeczony. Wizyty u babci są dla niej ukojeniem i chwilą wytchnienia. To babcia, aby oderwać ja od ponurych myśli, pokazuje j... Recenzja książki Szczęście pod świerkami

Świetna

8.04.2022

Elwira ma za sobą niełatwy czas. Jej rodzice i młodsza siostra zginęli w wypadku, a mężczyzna, z którym była zaręczona i planowała przyszłość, zawiódł. Teraz ma tylko babcię Łucję, która nie mogąc patrzeć na cierpienie wnuczki, wpada na pomysł jak sprawić, aby chociaż na chwile oderwała się od codzienności. Prababka Elwiry, a matka Łucji Apolonia ... Recenzja książki Szczęście pod świerkami

Szczęście pod świerkami

12.03.2022

Kiedy byłam mała uwielbiałam zaglądać na strych domu mojej babci na wsi. Drobinki kurzu unosiły się pod wpływem podmuchu powietrza i migotały w świetle promieni słonecznych. Chowałam się tam na wiele godzin. To było miejsce magiczne, tajemnicze, a zarazem spokojne. Pełne rzeczy niepotrzebnych lub odłożonych na lepszy czas. Kiedy weszłam tam pierws... Recenzja książki Szczęście pod świerkami

DA
@damaczytasama

Szczęście pod świerkami - Roma J. Fiszer

19.04.2022

💓RECENZJA💓 Dziękuję @Link za egzemplarz do recenzji 🥰 💓💓💓💓💓💓💓💓💓💓💓 Elwira jest dziennikarką. Za namową swej babci pragnie poznać losy swojej prababci - Apolonii. Okazuje się, że prababcia pracowała na statu o nazwie Batory. Miała kochanka, Pana Zbysława, z którym łączyło Ją niezwykłe uczucie. Elwira odnajduje wnuka Pana Zbysława i wyrusza do Ni... Recenzja książki Szczęście pod świerkami

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@monika8905
2022-03-16
8 /10
Przeczytane

Elwira to młoda dziennikarka, która chce rozwiązać rodzinną tajemnicę sprzed lat. Pomaga jej w tym Krzysztof, młody leśniczy, którego ta sprawa też dotyczy. Chodzi o ich wspólnych przodków.

Oboje mają za sobą trudne przeżycia. Elwira straciła w wypadku rodziców i siostrę, a do tego ma za sobą nieudany związek. Krzysztof również nie miał szczęścia w miłości. Tych dwoje od samego początku znajdzie wspólny język.

Ta historia nawiązuje do czasów wojennych i miłości, która miała swój początek na transatlantyku "Batory".

Czas przeszły przeplata się tu z czasami współczesnymi. Elwira poznaje historię swojej prababci Apolonii i Zbysława.

Książka jest pełna dramatów, wzruszeń, łez, ale również uśmiechu i nadziei.

Elwira pomimo swojego dramatu, nie poddała się, bo ma obok siebie kochającą babcie Łucję, która wnosi do powieści dużo radości.

Mimo tego, że książka liczy 512 stron, czyta się szybko, ponieważ historia jest bardzo wciągająca, do tego w tle sielski klimat leśniczówki, sprawia, że czujemy się jakbyśmy byli obok bohaterów.

× 4 | link |
@coolturka104
2022-04-24
7 /10
Przeczytane

"Czy miłość z czasów drugiej wojny światowej może połączyć ludzi we współczesnym świecie?"

Kiedyś
Apo­lo­nia Wenta jest członkinią załogi na trans­atlan­ty­ku m/s „Ba­to­ry”. Gdy w sierpniu 1939 roku wyrusza na swój zwyczajowy rejs, nie spodziewa się, że wybuch II wojny światowej rozdzieli ją na kilka lat od męża i córki.

Teraz
Elwira mimo młodego wieku ma za sobą wiele tragicznych doświadczeń, śmierć rodziców i młodszej siostry w wypadku samochodowym, odejście narzeczonego. W tych najtrudniejszych momentach może liczyć na wsparcie swojej babci Łucji.

Nie spodziewałam się, że pod tą niepozorną okładką, ukrywa się tak piękna i wzruszająca historia, pełna nawiązań do trudnej przeszłości naszego kraju. "Szczęście pod świerkami" Romy J. Fiszer, to przede wszystkim opowieść o miłości. Tytułowe Świerki to nazwa maleńkiej leśniczówki w Borach Tucholskich, gdzie główna bohaterka zamierza zgłębić tajemnice przeszłości swojej prababki Apolonii i zupełnie nieoczekiwanie odnajduje tam miłość. Współczesny romans młodej dziennikarki i przystojnego leśniczego, nigdy by się nie rozpoczął, gdyby nie miłość ich pradziadków, która narodziła się na naszym najsłynniejszym trans­atlan­ty­ku m/s „Ba­to­ry”.

Wzruszyła mnie ciepła i serdeczna relacja Elwiry z babcią Łucją. Taka babcia to skarb. Zawsze też zwracam uwagę na miejsce akcji, w tym przypadku było to piękne miasto Gdynia, dzięki autorce odkryłam tam wiele ciekawych miejsc i poznałam ich szcze...

× 2 | link |
ZA
@zaczytanaania
2022-05-10
6 /10

„Szczęście pod świerkami” Romy J.Fiszer to ponad 500 stron historii, która dla wielu ludzi jest ważna. Szczerze się przyznam, że spodziewałam się zupełnie innej historii, bardziej romantycznej, pełnej wzniosłych ideałów. A co dostałam?

Roma Fiszer nakreśliła przede wszystkim historię statku „Batory” podczas II wojny światowej. To na tym okresie się skupiła także przy opisywaniu miasta Gdyni, które również swoje wycierpiało w czasie lat wojennych. Dostajemy więc wyciąg z kart historii, o których w szkole może ktoś ledwo wspomina. Jeśli więc czytelnik chciałby pogłębić swoją wiedzę na ten temat, to ogrom informacji zawartych w tej książce jest naprawdę spektakularny. Jak wielu ciekawych rzeczy jeszcze nie wiemy o swojej historii? Ta pozycja z pewnością uświadomiła mi moją niewiedzę. Za ten ogrom zawartej w niej historii książka ma naprawdę duży plus.

Jednak…

Ech, nie lubię krytykować. I umówmy się, że to krytyka nie jest, bo ja po prostu nie jestem odpowiednim odbiorcą dla tej książki, a właściwie dla jej bohaterów. Historia Elwiry i Krzysztofa, których połączyła wspólna przeszłość ich przodków, może i jest prawdopodobna, ale chwilami była irytująca. Bohaterom tym po prostu brak charakterów, wyrazistości, co tchnęłoby życie w tych młodych ludzi. Tymczasem Elwira sama do końca nie wie czego chce i czym ma się kierować w życiu. Może i wydarzenia poprzedzające fabułę tłumaczą jej postępowanie, ale dla mnie jako bohat...

| link |
@basiaa22.86
2022-03-12
10 /10
Przeczytane

Jest to moje pierwsze spotkanie z piórem autorki i jestem miło zaskoczona przeczytaną historią.
Wniosła dużo przeróżnych emocji sprawiających moc wzruszeń♥️

Połączenie historii wielu pokoleń było rewelacyjnym rozwiązaniem.Czytelnik dowiaduje się,że przeszłość i przyszlosc jest nieprzewidywalna i zaskakujaca.
Pokolenia kobiet:Elwiry-Łucji(babci)-Apolonii(prababci) są bardzo interesujące.Wnoszą do lektury barwności.Dzięki temu czytanie(mimo tego,że jest ponad 500stron) jest wielka przyjemnością.

Bardzo podobała mi się relacja Elwiry z babcią Łucją.Była taka prawdziwa i autentyczna.Roznawilaly ze sobą jak dwie baardzo bliskie sobie osoby.

Dodatkowo prawnuk brata Zdzisława-Krzysztof dodaje nadzieje na lepsza przyszlosc swojej i Elwiry,która była bardzo zagubiona po śmierci najblizszych i utracie narzeczonego.

Cała historia jest bardzo emocjunace podczas czytania łzy cisną się do oczy.Życie bohaterow jest okupione tajemnicami,które powodują,że książka jest niezwykle interesujaca
Jest to powieść wielopokoleniowa,ktora w niezwtkly sposób się łączy w wspólna drogę.

Poznajemy bliżej podjęte decyzje Apolonii i jej decyzje poprzez ktore miała wiele rozterek życiowych co wybrać-męża,córkę,prace,nowa miłość,powrót do kraju gdzie Niemcy okupowali kraj….

Czytałam z zapartym tchem,aby razem z bohaterami ...

| link |
@mamazonakobieta
2022-04-08
9 /10
Przeczytane


„Szczęście pod świerkami” to książka, z którą spędziłam ciekawie czas. Mnie zdecydowanie się podobała i z przyjemnością polecam.

| link |
@kamila763
2024-01-31
10 /10
Przeczytane
@Bookallia
2022-12-28
7 /10
Przeczytane
@sylwiacegiela
2022-07-08
10 /10
Przeczytane
@farmerwiththebook
2022-04-19
9 /10
@tatiaszaaleksiej
2022-04-05
7 /10
Przeczytane
DA
@damaczytasama
2022-03-12
9 /10

Cytaty z książki

Pod trzema świerkami…wszystko staje się takie,jakim powinno być
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Miłość to nie grzech
Miłość to nie grzech
Roma J. Fiszer
7.4/10
Elwirę i Krzysztofa połączyła tragiczna historia miłości ich pradziadków, która narodziła się na po...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl