Szczypta nienawiści

Joe Abercrombie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Szczypta nienawiści
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

 Szczypta nienawiści – wprowadzająca grono nowych, zapadających w pamięć bohaterów – to początek zupełne nowej trylogii osadzonej w świecie Pierwszego Prawa. Nie będziecie się mogli oderwać od lektury.
 
 Wojna. Polityka. Religia. Nastała epoka obłędu.
 
 Przemysłowe kominy wznoszą się ponad Aduą, świat wrze od nowych możliwości, ale stare waśnie bynajmniej nie poszły w zapomnienie.
 
 Na spływającym krwią pograniczu Leo dan Brock próbuje zdobyć chwałę na polu bitwy i pokonać nękające Angland wojska Stoura Zmierzchuna. Liczy przy tym na pomoc korony, ale syn króla Jezala, nieudolny książę Orso, jest mistrzem w sztuce rozczarowywania ludzi. Obracająca się na szczytach socjety Savine dan Glokta – znana inwestorka i córka człowieka budzącego największą grozę w całej Unii – chce wspiąć się na sam wierzchołek tej hałdy żużlu, jaką jest społeczeństwo, i nie zamierza przebierać w środkach. Kiedy jednak slumsy eksplodują gniewem, żadne pieniądze nie są w stanie go ugasić.
 
 Nadciąga era maszyn – tyle że era magii nie zamierza odejść bez walki. Wspomagana przez Isern-i-Phail, obłąkaną góralkę, Rikke usiłuje zapanować nad błogosławieństwem – lub przekleństwem – długiego oka. Owszem, wizje przyszłości to piękna rzecz, ale dopóki nieomylna dłoń Pierwszego Wśród Magów wciąż pociąga za sznurki, trudno będzie tę przyszłość zmienić. 
Tytuł oryginalny: A Little Hatred
Data wydania: 2019-11-29
ISBN: 978-83-66409-35-4, 9788366409354
Wydawnictwo: MAG
Cykle: Epoka obłędu, tom 1, The Age of Madness, tom 1
Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa
Stron: 746
dodana przez: WystukaneRecenzje
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Joe Abercrombie Joe Abercrombie
Urodzony 31 grudnia 1974 roku w Wielkiej Brytanii (Lancaster)
Brytyjski pisarz fantasy i montażysta filmowy. Jest autorem trylogii Pierwsze prawo. Abercrombie urodził się w Lancaster w Anglii. Uczęszczał do Lancaster Royal Grammar School, a następnie studiował psychologię na Uniwersytecie w Manchesterze. Już w...

Pozostałe książki:

Pół króla Ostrze Pół świata Pół wojny Zemsta najlepiej smakuje na zimno Nim zawisną Ostateczny argument Bohaterowie Szczypta nienawiści Łotrzyki Czerwona kraina Kłopotliwy pokój Niebezpieczne kobiety Ostre cięcia Miecze i mroczna magia Mądrość tłumu Diabły*
Wszystkie książki Joe Abercrombie

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Współczesność wyłazi spod fantastycznego kostiumu

10.07.2020

- Rikke. Nie czytałem dotąd nic Abercrombiego, więc jego stylistyka w fantastyce jest dla mnie nieco zaskakująca: wojny prowadzi się tu jak w średniowieczu, ale jednocześnie miasta i rozwój przemysłu jednoznacznie wskazują na epokę dzikiego kapitalizmu. Nawet ziemię uprawia się już maszynami. Jak można połączyć produkcję maszynową, huty i erę sta... Recenzja książki Szczypta nienawiści

@tsantsara@tsantsara × 5

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2023-12-31
Przeczytane ebook

Trochę słabiej niż, w „Trylogii Pierwszego Prawa”, ale i tak czyta się niesamowicie. Świat Abercrombiego doszlusował do rewolucji przemysłowej ze wszystkimi jej blaskami (dla garstki) i cieniami (dla pozostałych), w sumie dziwnie się czyta, bo na początku trochę mi to trąciło jakąś strategiczną grą komputerową, gdzie jeden z graczy dorobił się już czołgów, a drugi nadal tkwi w średniowieczu i strzela do tych czołgów z łuku.

To mnie zdziwiło, wprawiło w lekki dysonans, natomiast co innego wkurzyło, mianowicie tłumaczenie w ogóle, przekleństwa w szczególności. Ja wiem, że autor nie stylizuje języka i chwała mu za to, ale mam wrażenie, że tłumacz momentami starał się być za bardzo młodzieżowy (chyba, że to sam Abercrombie) w każdym razie, tak jak w przypadku Pierwszego Prawa, historia zapowiada się świetnie, książka wciąga jak nasiąknięty krwią wrogów plac boju po bitwie, a to co najważniejsze u Abercrombiego, czyli bohaterowie i relacje międzyludzkie są mistrzowsko rozpisane.

× 21 | link |
@Anjo
2022-04-07
7 /10
Przeczytane ✅Fantasy, sci- fi

Przeszło rok minął od ukończenia przeze mnie trylogii Pierwszego Prawa i zaczynając przygodę z kolejną serią Abercrombie' go nie miałam pojęcia, że te dwie serie będzie łączyć kilka wybitnych postaci znanych z poprzedniego cyklu. Długa przerwa jednak zrobiła swoje i po tak długim czasie nie jestem w stanie przypomnieć sobie co ważniejszych osobistości z wyjątkiem pewnego charyzmatycznego arcylektora -a teraz już ekscelencji- Glokty, postaci, która wryła mi się w pamięć i w poprzedniej serii absorbowała najwięcej mojej uwagi. Z przypomnieniem sobie reszty postaci mam spory kłopot stąd trochę żałuję, że nie złapałam za "Epokę Obłędu" od razu po ukończeniu PP. Niby można ten cykl czytać bez znajomości poprzedniego ale uważam, że znajomość PP skutecznie wzbogaci wrażenia z czytania "Epoki obłędu".

Od ostatnich wydarzeń w świecie PP mija 30 lat. To niejako powtórka z tego, co nam autor serwuje w trylogii Pierwszego Prawa. Starzy bohaterowie nadal gdzieś tam są ale pierwsze skrzypce wiedzie tutaj ich potomstwo. Mało się tutaj (jak na razie)dzieje co może sugerować, że pierwszy tom jest tylko takim preludium do nakreślenia całej opowieści, wstępnym rozstawieniem pionków na szachownicy i przyczynkiem do późniejszego rozpędu całej akcji. Może i rzeczywiście można odnieść wrażenie lekkiego przynudzania ale cięty i ironiczny humor Abercrombie'go trochę nadrabia te braki fabularne. I tym razem moja uwaga w większym stopniu została skupiona na postaci Savine dan Glokty (to c...

× 13 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
8 /10
Przeczytane PRZENIESIONE Posiadam 2019

"Szczypta nienawiści" to pierwszy tom nowej trylogii fantasy J. Abercrombie'go, której akcja rozgrywa się w świecie znanym z jego poprzednich powieści. W przeciwieństwie jednak do większości innych autorek i autorów książek fantasy, Joe Abercrombie pozwala swojemu wymyślonemu światu na ewolucję a nawet, sądząc z gwałtowności tempa zachodzących przemian socjalnych i ekonomicznych, na rewolucję. Rewolucja przemysłowa z jej wszystkimi wątpliwymi atrakcjami i towarzysząca jej rewolucja społeczna, będącą reakcją na niesprawiedliwość, wyzysk i niewolnictwo, są co prawda tylko tłem, ale powodują, że powieść ta nieco różni się od poprzednich książek tego autora. Różnice te stanowią jednak wartość dodaną, obok której w "Szczypcie nienawiści" z łatwością odnajdziemy wszystkie inne składniki charakterystyczne dla prozy Abercrombie'go: szybką akcję, nieustanne konflikty i wojny, zakulisowe intrygi, krwiste postaci oraz pełne humoru i słownych przepychanek dialogi. Autor nawiązuje delikatnie do fabuły i wątków poprzednich książek (wieczna wojna na Północy, intrygi magów) ale równocześnie wykorzystuje rewolucję industrialną i wynikające z niej zmiany by wzmóc dramatyzm wydarzeń i nie zmniejszać imponującej liczby trupów. Jedyne co budzi wątpliwości to podejrzanie szybkie tempo zmian historycznych i społecznych, które autor musiał chyba podrasować by nie wybiegać w przyszłość zbyt daleko. Jest to o tyle ważne, że w książce spotykamy niektóre postaci z poprzednich książek i pośrednie nawiąza...

× 1 | link |
@tsantsara
2020-07-10
6 /10
Przeczytane
IL
@ilciaa87
2020-05-02
10 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-12-09
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

na tym własnie polegała magia banków: to, co było małe, potrafiły uczynić bezcennym, a to, co wielkie - bezwartościowym.
Gorset, który nie przerzyna cię na dwoje nie spełnia swojej funkcji.
Ludzie lubią sobie wyobrażać, że uroda jest czymś wrodzonym. Savine zaś była absolutnie przekonana, że prawie każdy może być piękny, jeśli tylko będzie ciężko pracował i wyda odpowiednio dużo pieniędzy. Wszystko sprowadzało się do podkreślenia tego, co dobre, zatarcia tego, co złe, oraz mozolnego nadania temu, co przeciętne, jak najbardziej imponującej formy. Właściwie do złudzenia przypominało to prowadzenie interesów.
- Pismo chwali dobroczynność, podkreśla jednak, że tylko gospodarni pójdą do nieba.
- Cynik mógłby wytknąć Pismu, że można go użyć do poparcia obu stron w każdym sporze.
(...) tym, co odróżnia wielkich żołnierzy od wielkich zabójców, jest umiejętność dostrzeżenia, kiedy należy zaprzestać walki.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

The Trouble with Peace
The Trouble with Peace
Joe Abercrombie
8.5/10
Conspiracy. Betrayal. Rebellion. Peace is just another kind of battlefield... Savine dan Glokta, o...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl