Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji

Orlando Figes
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Najnowsza książka autora „Tańca Nataszy”. W „Szeptach” Orlando Figes opisuje historie ludzi, którzy żyli w czasach dyktatury stalinowskiej. Są wśród nich także znane postaci: Jelena Bonner, Bułat Okudżawa, Konstantin Simonow, Anatolij Gołownia... Korzystając z setek rodzinnych archiwów, a także z niezliczonych wywiadów z tymi, którzy przeżyli, autor odtwarza tamten świat dramatycznych moralnych wyborów i kompromisów. Świat, w którym ludzie mówili szeptem, aby ochronić siebie, rodzinę lub przyjaciół, a życie prywatne w warunkach totalnej kontroli państwa wydawało się niemożliwe. Książka, wydana w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych przy końcu 2007 roku, znalazła się na liście 100 Notable Books of 2007 dziennika „New York Times”.
Tytuł oryginalny: THE WHISPERERS. Private Life in Stalin’s Russia
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-89656-59-9, 9788389656599
Wydawnictwo: Magnum
Kategoria: Historia Rosji
Stron: 610
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Orlando Figes Orlando Figes
Urodzony 20 listopada 1959 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Orlando Figes – brytyjski historyk i pisarz, specjalista historii Rosji i sowietolog. Studiował historię w Gonville and Caius College na Uniwersytecie Cambridge. Jest profesorem historii w Birkbeck College, University of London. Wykładał też histor...

Pozostałe książki:

Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji Taniec Nataszy POŚLIJ CHOCIAŻ SŁOWO. Opowieść o miłości i przetrwaniu w Gułagu Opowieść o Rosji Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury Tragedia narodu rewolucja rosyjska 1891-1924
Wszystkie książki Orlando Figes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak złamano naród

21.09.2021

Zawsze mnie intrygowało w jaki sposób Stalin, ten geniusz zła, złamał psychicznie społeczeństwo sowieckie. Niełatwo jest złamać człowieka, jeszcze trudniej naród, ale temu potworowi się udało. Ta wspaniała książka jest szczegółową kroniką gwałtu dokonanego na ludności Sowietów. Dokładnie pokazuje mechanizmy niszczenia wszelkiej niezależności i tła... Recenzja książki Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji

@almos@almos × 18

Stalinowska Rosja

15.05.2014

Brytyjski historyk, sowietolog, autor znanych pozycji ("Tragedia narodu" i "Taniec Nataszy") ukazuje w "Szeptach" życie prywatne Rosjan w najgorszych latach sowieckiej represji. Obrazuje aresztowania, próby zniewolenia i zabijania w łagrach. Bada wpływ reżimu na życie osobiste ludzi. Ujawnia ogromną kolekcję nowo odkrytych dokumentów o wewnętrznym ... Recenzja książki Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji

@bambi12@bambi12 × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-07-31
10 /10
Przeczytane Historyczne

Wspaniała książka, wieloaspektowa. Zakwalifikowałam ją na własny użytek do kategorii historia i kulturoznawstwo, bo ZSRR stworzył nowy typ człowieka, niewątpliwie. To diabelski eksperyment, który przeprowadzono na żywych ludziach i żywym społeczeństwie. Nigdy nie przestanie przerażać i nigdy nie przestanie być przestrogą dla potomnych, żeby 'nie szli tą drogą'. A zaczyna się niewinnie, jak opisuje ta książka, od marzeń o sprawiedliwości i od wmówienia ludziom, że władza ma rację i od stworzenia 'wroga ludu' i zawładnięcia: szkołą, rodziną, życiem, umysłami, wszystkim. Strach obezwładnia.
Innym aspektem tej książki jest opisana i zbadana przez autora i jego współpracowników psychologia ludzi, ich rodzin, tego co myśleli wówczas i teraz. 'Szepty' pokazują jak strach rządzi człowiekiem, jak ten człowiek reaguje, co wypiera, jak się broni.
Przede wszystkim książka pokazuje Rosjan z lepszej strony, tej niestereotypowej, odbiegającej od sołdata szukającego zegarków. We mnie te cytowane listy ofiar, mężczyzn, matek, żon do rodzin ukazały, że to naród bardzo rodzinny, bardzo uczuciowy. To naprawdę warta przeczytania książka.

× 14 | Komentarze (1) | link |
@Meszuge
2021-09-29
7 /10
Przeczytane

„Szepty” nie są książką o Stalinie, choć jego obecność czuje się na każdej stronie; nie dotyczą też bezpośrednio polityki jego reżimu. Traktują o tym, w jaki sposób stalinizm naznaczył umysły i serca ludzi sowieckich, wpływając na to, jak myśleli i czuli. Nie próbuję rozwiązywać zagadki genezy terroru, ani też opisywać powstania i upadku Gułagu, ale staram się wyjaśnić, dlaczego system terroru zapuścił trwałe korzenie w społeczeństwie sowieckim i wciągnął w swoje tryby miliony zwykłych, uczciwych obywateli – jako milczących świadków i aktywnych współuczestników. Prawdziwa siła i trwałe dziedzictwo stalinizmu polegały nie na właściwej mu organizacji państwa ani na kulcie przywódcy, lecz mówiąc słowami rosyjskiego historyka Michaiła Geftera, na tym, że „istniał on w każdym z nas”.

W społeczeństwie, w którym uczono dzieci, że za zbytnią gadatliwość można zostać aresztowanym, stosowano zasadę, że wszystko zostaje w rodzinie. Ludzie sowieccy nauczyli się podwójnego życia, ukrywania przed oczami i uszami niebezpiecznych sąsiadów, a czasem nawet własnych dzieci, informacji i opinii, przekonań religijnych, wartości i tradycji rodzinnych oraz stylu życia sprzecznych z oficjalnymi normami. Nauczyli się mówić szeptem.
W języku rosyjskim istnieją dwa słowa na określenie ludzi mówiących szeptem. Jedno (szeptuszczij) ma kilka znaczeń – między innymi oznacza osobę, która nie chce, żeby usłyszano, co mówi – ale żadne z nich nie ma char...

× 6 | link |
@RasPutin
@RasPutin
2008-11-02
Chcę przeczytać

Warto było wykosztować się na tą książkę. Niestety z braku czasu nie przeczytałam całej, ale przeczytałam na tyle dużo żeby móc powiedzieć, że jest bardzo wciągająca. Bardzo mnie zaciekawiła. Pisana jest lekkim, przystępnym językiem, napewno ją skończę, kiedyś...

× 2 | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Współpraca

Poruszająca książka Orlando Figesa opisuje historie ludzi, którzy żyli w czasach dyktatury stalinowskiej. Są wśród nich także znane postaci: Jelena Bonner, Bułat Okudżawa, Konstantin Simonow, Anatolij Gołownia. Korzystając z setek listów, notatek, pamiętników, dokumentów z rodzinnych, publicznych archiwów, a także wywiadów z tymi, którzy przeżyli, autor odtwarza tamten świat dramatycznych moralnych wyborów i kompromisów. Dużą część materiałów wykorzystanych w książce zebrano we współpracy z Memoriałem, czyli rosyjskim stowarzyszeniem, zajmującym się dokumentowaniem represji stalinowskich.

Od jakiegoś czasu czytuję prawie wyłącznie książki oraz biografie, stanowiące relacje świadków z okresu czystek stalinowskich. Według mnie to bardzo interesujący temat. Czy to oznacza, iż jest ukrytym despotą? Któż to wie.

Wracając do publikacji, jest to zbiór historii osób znanych z tamtych czasów. Życiorysy są wzbogacone o relacje, mówiące o tym, jak bohaterowie odnajdywali się w opisywanym przerażającym świecie. Autor pozwolił przemówić świadkom tamtych wydarzeń oraz ukazał ich zmagania z terrorem, a także wszechobecnym strachem.
Zaczynając od naocznych odbiorców tych przypadków, Figes ukazał również dzieje ich dzieci i wnucząt, co dodatkowo pozwala zrozumieć, jak historia potrafi wpływać na przyszłe pokolenia. Dzięki temu młodzi ludzie nie muszą obawiać się aż takich represji, jakie były udziałem ich dziadków. W mojej opinii, to ciekawa i zajmująca książka. Pole...

× 1 | link |
@Sargento_Garcia
2019-11-01
9 /10
Przeczytane

Książka która pokazuje, na konkretnych przykładach i dokumentach, że donosicielstwo w Polsce w najgorszych czasach PRL raczkowało w porównaniu z poziomem jaki został osiągnięty w ZSRR.
Opracowanie trudne w odbiorze ale moim zdaniem bardzo dobrze przygotowane i zrobione.

× 1 | link |
@almos
2021-09-21
10 /10
Przeczytane ebook komunizm historia Rosja/ZSRR papier
@nikaa7
2021-10-02
9 /10
Przeczytane Historyczne Ebook 2021 Literatura - Wielka Brytania
@bambi12
@bambi12
2014-05-15
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl