Sztuka manipulacji

Jerzy Marian Stelmach
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Sztuka manipulacji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nie znoszę pisać notek reklamowych na okładkę. Sam o sobie, o swojej już skończonej pracy. Tym bardziej że wydawca oczekuje, żeby taka notka była krótka, mądra i śmieszna. Istnieje druga możliwość, chyba jeszcze głupsza, poprosić kogoś rozpoznawalnego o wyrażenie opinii. Wybrany przypadkowo, w pewnym sensie przymuszony, bo nie wypada mu z przyjaźni lub litości odmówić, musi napisać rekomendację książki, która w najlepszym razie mało go interesuje, a w najgorszym ? której nawet nie zna. Rzecz jasna, znów powinien napisać coś krótko, mądrze i śmiesznie. Zastanawiam się, czemu ma to służyć, przecież na okładkach wszystkich książek, w tym również wszelkiego rodzaju ?gniotów?, napisane jest zawsze mniej więcej to samo. Gdyby jednak ktoś mimo wszystko chciał zapytać mnie, co sądzę o Sztuce manipulacji, odpowiedziałbym, że rysunki Jacka Gaja są naprawdę świetne. Jerzy Stelmach
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-8160-002-6, 9788381600026
Wydawnictwo: Wolters Kluwer
Kategorie: Psychologia, Poradniki
Stron: 120

Autor

Jerzy Marian Stelmach Jerzy Marian Stelmach
Urodzony 25 lutego 1954 roku w Polsce (Kraków)
Jerzy Stelmach – teoretyk i filozof prawa, profesor nauk prawnych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, radca prawny.

Pozostałe książki:

Szkice z filozofii głupoty Krakauer Augsburger Rechtsstudien Metody prawnicze. Logika - analiza - argumentacja - hermeneutyka Sztuka manipulacji Uporczywe upodobanie. Zapiski kolekcjonera Analiza ekonomiczna w zastosowaniach prawniczych Ciekawość Dziesięć wykładów o ekonomii prawa Fenomen normatywności Filozofia prawa XIX i XX wieku Kodeks argumentacyjny dla prawników Krakauer-Augsburger Rechtsstudien Krakauer-Augsburger Rechtsstudien. Probleme der Angleichung des Europńischen Rechts Krakauer-augsburger rechtsstudien. Information als gegenstand des rechts. Negocjacje Paradoksy bioetyki prawniczej Spór o rozumienie Studies In The Philosophy Of Law Sztuka negocjacji prawniczych The Emergence of Normative Orders The Normative Mind The Province of Jurisprudence Naturalized The art of legal negotiations W świecie powinności
Wszystkie książki Jerzy Marian Stelmach

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Sztuka manipulacji? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2021-09-25
6 /10
Przeczytane

Trochę mnie ta książka zaskoczyła. A dokładniej, to styl autora, profesora zwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jakby Stelmach nie mógł się do końca zdecydować, jakie proporcje powinny zaistnieć w tej popularno-naukowej publikacji. Czasem pisze o „wciskaniu kitu”, a często (zdecydowanie za często) o „dyskursie perswazyjnym”. Bo stwierdzenie, że ktoś chce kogoś do czegoś namówić lub przekonać, wydawało się pewnie zbyt powszednie.

Manipulacją nazywa autor niedozwolone sposoby przekonywania, a mnie wiele razy przychodziło na myśl pytanie, przez kogo niedozwolonych i na czym to „niedozwolenie” miałoby polegać, skoro w większości opisywanych przypadków, nie są to działania naruszające jakiekolwiek normy prawne.

Jerzy Stelmach starał się opisać dwadzieścia pięć najczęściej stosowanych sposobów manipulacji. Przyznaje też, że może być ich więcej, ale on tylko tyle zna. Przyjął też założenie, z którym zdecydowanie się nie zgadzam, że manipulacja jest „zdarzeniem językowym”. Moim zdaniem można kimś manipulować poprzez mowę ciała, czy wyraz twarzy (patrzyła z wyrzutem, w jego oczach widać było nadzieję itd.), ale to w końcu jego praca, więc wolno mu przyjmować dowolne założenia.

Oto tytuły kilku rozdziałów, będące jednocześnie kolejnymi technikami manipulacji: „Przypisywanie winy”, „Bierna agresja”, „Szantaż emocjonalny”, ”Fałszywa afirmacja”, „Występowanie w roli ofiary”, „Dezinformacja”, „Zastraszanie”, „Skubanie” i...

× 4 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Sztuka manipulacji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl