Szkice z filozofii głupoty

Bartosz Paweł Brożek, Michał Heller, Jerzy Marian Stelmach
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Szkice z filozofii głupoty
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Głupota to słowo posiadające w języku polskim 283 synonimy występujące w co najmniej 28 różnych grupach znaczeniowych.

W Szkicach zostały opisane wyłącznie „przypadki zawinione” wynikające z gnuśności, ewentualnie etycznej niegodziwości określonych osób, a nie przypadki, na które ktoś nie mógł mieć żadnego wpływu. Autorzy opisują swoje własne doświadczenia związane z głupotą i głupcami w myśl przekonania, że każda próba mająca na celu „policzenie” i „ponazywanie” głupoty jest warta zachodu.

Trzej wybitni profesorowie i myśliciele: M. Heller, J. Stelmach i B. Brożek po świetnie przyjętym Sporze o rozumienie (CCPress 2019) ponownie zdecydowali się na współpracę. Ich „Szkice z filozofii głupoty” to wyjątkowy, wyrafinowany intelektualnie, ale także… zabawny zbiór traktatów, anegdot, czy – jak wolą Autorzy – szkiców, swoisty „strumień świadomości” trzech uczonych.
Data wydania: 2023-01-23
ISBN: 978-83-7886-706-7, 9788378867067
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Kategoria: Filozofia
Stron: 144
dodana przez: jatymyoni
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Bartosz Paweł Brożek
Urodzony 17 czerwca 1977 roku w Polsce (Kraków)
Bartosz Brożek - filozof, kognitywista i prawnik, profesor nauk prawnych, pracownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pozostałe książki:

Szkice z filozofii głupoty Myślenie Church’s Thesis. Logic, Mind and Nature Ciekawość Defeasibility of legal reasoning Dziesięć wykładów o ekonomii prawa Fenomen normatywności Granice interpretacji (wydanie drugie, poszerzone) Małpy i filozofowie Negocjacje Normatywność prawa Oblicza racjonalności Paradoksy bioetyki prawniczej Philosophy in Science Rationality and Discourse Spór o rozumienie Studies In The Philosophy Of Law Sztuka negocjacji prawniczych Szósty zmysł. Gdy myśl sięgnęła abstrakcji The Concept of Explanation The Double Truth Controversy The Emergence of Normative Orders The Emotional Brain Revisited The Normative Mind The Province of Jurisprudence Naturalized The art of legal negotiations Umysł matematyczny Umysł prawniczy W świecie powinności Wierzę, żeby rozumieć
Wszystkie książki Bartosz Paweł Brożek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy od głupoty można się czegoś nauczyć?

WYBÓR REDAKCJI
20.04.2023

Filozofia to umiłowanie mądrości, a więc filozofowie pomimo częstszego występowania głupoty na świecie woleli zajmować się mądrością. Niewiele na przestrzeni wieków powstało dzieł na temat tak powszechnego zjawiska, jak głupota. Przecież każdy z nas kiedyś zachował się głupio lub wyszedł na głupca, a więc tę „mniejszą”, codzienną głupotę tolerujem... Recenzja książki Szkice z filozofii głupoty

@jatymyoni@jatymyoni × 34

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@rainestrella95
2022-01-04
6 /10
Przeczytane filozoficzne

Pierwsze dwie części napisane przez Jerzego Stelmacha oraz Michała Hellera były interesujące, a ponadto w zabawny, inteligentny i co najważniejsze prosty, jak na filozoficzne wywody, sposób opisywały złożone zagadnienia. Ostatnia część, za którą odpowiadał Bartosz Brożek, była moim zdaniem przytłaczająca i w sposób zawiły, opowiadała m. in. o tym, jak inni potrafią niejasno o czymś mówić. Co jak dla mnie jest swoistym paradoksem. Chyba, że był to zabieg celowy? Tak, czy inaczej ten fragment wyjątkowo mi się dłużył, choć nie przeczę, że pojawiły się tam też ciekawostki godne uwagi.

Mimo wszystko uważam, że warto sięgnąć po tę pozycję, gdyż jest napisana dość przystępnym językiem, jak na dzieło zgłębiające zagadnienia filozoficzne.

× 1 | link |
@jatymyoni
2023-04-20
8 /10
Przeczytane 23 z mojej półki Bardzo dobra książka Filozofia L. polska Wyzwanie kanapowe

Cytaty z książki

Przekonanie, że każdy kiedyś zachował się głupio lub wyszedł na głupca, uzasadnia postulat tolerowania głupoty, choć oczywiście tylko tej” mniejszej”, codziennej akceptowalnej między innymi dlatego, że daje tolerującemu, w domyśle „głupcowi mniejszemu”, poczucia przewagi nad „głupcem większym”.
Bo głupiec zawsze chce być kimś innym, lepszym niż jest. Dlatego właśnie odwraca się od samego siebie, od własnej egzystencji, czyli od „być”, przenosząc punkt ciężkości na „mieć”, na rzeczy oraz działania z tymi rzeczami powiązane.
Człowiek jest czymś więcej niż materią, bo może zawieszać prawa logiki. A niczemu co materialne, dotychczas nigdy się to nie udało. Wolność do głupoty. Oto wielkość ludzkiego fenomenu.
Lecz on (głupiec) nie ma poczucia humoru, więc się nie śmieje, ale panicznie się boi się, gdy inni się śmieją z niego. Bo fundamentalna głupota zawsze się łączy z pychą. Inni są głupi. Ja wiem najlepiej. Wiem także dla ich dobra. Ponieważ są głupi, ktoś musi nimi pokierować. Gdy głupiec bierze się do dzieła, historia staje się panicznie ciekawa.
Lepiej być głupim jak wszyscy, aniżeli mądrym jak nikt.
Dodaj cytat