Tajemnice Prezbitera

Jubber Nicholas
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Tajemnice Prezbitera
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W XII w. w Europie Zachodniej pojawił się list adresowany do cesarza Bizancjum. Autor epistoły – Prezbiter Jan, „najwyższy władca” – opisywał swoje wspaniałe chrześcijańskie królestwo, które utożsamiono z rajem. Papież Aleksander III, zaintrygowany mityczną krainą, napisał list do Jana. Posłańcem uczynił swojego medyka – Mistrza Filipa. Choć nikt tak naprawdę nie wiedział, gdzie znajdowało się królestwo tajemniczego monarchy ani czy w ogóle istniało, Mistrz Filip nie dał się zniechęcić. Wyruszył z Wenecji i… ślad po nim zaginął.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-61444-87-9, 9788361444879
Wydawnictwo: CARTA BLANCA
Stron: 584

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Tajemnice Prezbitera nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Maynard
2011-09-22
8 /10
Przeczytane non-fiction mix czyli literatura faktu i mitu U mnie na półce Seria "Bieguny" wydawnictwa Carta Blanca

Dobra ale zdecydowanie za długa. Minus dwieście stron a mielibyśmy powieść podróżniczo-historyczną wszech czasów! Książka Jubbera to niesamowita podróż śladami średniowiecznego papieskiego wysłannika, Mistrza Filipa, pełna: starć kulturowych, odniesień do historii, ciekawostek ze świata Mrocznych Wieków, opowieści o głównych postaciach czasów krucjat a przede wszystkim humoru i błyskotliwego, ciętego języka. "Tajemnica prezbitera" to dziennik z wyprawy wgłąb targanego odwiecznymi konfliktami Outremer, gdzie Chrześcijanie, Arabowie i Żydzi koegzystują od tysiąca lat a także, obfitującej w sytuacje kuriozalne, Afryki. Jubber czyni swą książkę atrakcyjniejszą dołączając do niej liczne, zabawne rysunki, wykresy i "drzewa" a także bawiąc się stylistyką i językiem (świat oczami Mistrza Filipa w spreparowanych listach, dowcipne dialogi). Niestety mamy w "Tajemnicy..." liczne całkiem niepotrzebne elementy oraz sporo dłużyzn co może skutecznie zniechęcić do dalszej lektury. Co więcej mamy tu tak dużo postaci i wydarzeń, że nie sposób je spamiętać a tym samym o książce zapominamy już w kilka dni po skończonej lekturze. Mimo to polecam mediewistą i miłośnikom zwariowanych podróży.

| link |
@Mackowy
2019-11-21
7 /10
Przeczytane Wspomnienia, biografie Reportaże Popularnonaukowe

Dobra książka, nieco chaotyczna, ze względu na zawiłość tematyki. Autor niemal od wstępu zasypuje czytelnika toną nazwisk i dat, ale gdy już się zacznie ogarniać co i jak w średniowiecznym świecie bliskiego wschodu - kto to menonici itp. - jest ok i można ją spokojnie potraktować jako punkt zaczepienia do dalszego zgłębiania średniowiecza (Bizancjum, Turcy Seldżuccy, Starzec z Gór itp.).
Sama historia Prezbitera Jana schodzi na drugi plan i służy raczej właśnie pokazaniu szerszego kontekstu historycznego epoki: relacji między różnymi wyznaniami religijnymi ówczesnego świata, a także ukazaniu jego złożoności i piętna jakie one wywarły na dzisiejszych czasach, więc jeśli tak jak ja macie dość programów z Discovery w stylu "historia Islamu w 40 min (w tym 10 min reklam)" to naprawdę polecam!

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Tajemnice Prezbitera. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl