Tam

Natasza Goerke
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Tam
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Gdy w latach osiemdziesiątych Natasza Goerke pierwszy raz pojechała do Nepalu, na himalajskich zboczach rosły jeszcze lasy, a stołeczny smog nie przysłaniał górskich szczytów i gwiazd. Czas w Katmandu się sączył, a w rzece Bagmati, pomiędzy napęczniałymi brzuchami martwych krów, pluskały się dzieci. Uliczki pachniały haszyszem i nieliczni turyści, wyłączając himalaistów, wsiąkali w pejzaż, oddając się błogiemu, bezcelowemu snuciu. A potem wkroczył postęp – pojawiły się kafejki internetowe i supermarkety, gwiazdy nad Katmandu zaczęły przegrywać wyścig z neonami, a wycie psów stopniowo zagłuszała muzyka z głośników. Zmiany na lepsze, tak jak wszędzie, mieszały się ze zmianami na gorsze, ale życie płynęło nadal. Wiosną 2015 roku Nepal nawiedziły jednak dwa trzęsienia ziemi, które zakłóciły rytm naturalnych przemian. Tysiące Nepalczyków w jednej chwili straciły życie, setki tysięcy – domy, a turyści uciekli. Tam Nataszy Goerke to opowieść o kraju, który stał się jej drugim domem. Jej Nepal jest zmysłowy, intymny i nieustannie się zmienia, niczym ruchoma mozaika składana z obrazów, zapachów i dźwięków. Malownicze lepianki sąsiadują z architektonicznymi dziwadłami nuworyszów, zapach kardamonu splata się ze smrodem spalin, a klasztorne śpiewy z okrzykami maoistów. O historii kraju opowiadają tam losy monarchów, a w los żebraków wpisana jest historia najnowsza. To skondensowana opowieść o nieprzewidywalności życia i o tragedii, która będąc jego końcem, stała się początkiem.
Data wydania: 2017-06-07
ISBN: 978-83-8049-538-8, 9788380495388
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Nagrody: Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (Zwycięzca)
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 152
dodana przez: ziellona
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Natasza Goerke Natasza Goerke
Urodzona 13 marca 1960 roku w Polsce (Poznań)
Natasza Goerke – prozaiczka i poetka. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka książek Fractale, Księga pasztetów, Pożegnania plazmy oraz 47 na odlew, za którą była...

Pozostałe książki:

Listy miłosne 9 Wigilii Azja. Opowieści podróżne Fractale 47 na odlew Dryblując przez granicę. Polsko - ukraińskie euro 2012 Każdemu jego śmietnik Projekt mężczyzna Tam Transgresje. Antologia opowiadań Pożegnania plazmy Trafieni. Siedem opowiadań o AIDS
Wszystkie książki Natasza Goerke

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Tam aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Asamitt
2022-08-05
6 /10
Przeczytane Klimaty Orientu Literatura faktu/Reportaż Polscy autorzy ✈ Wymienione/Sprzedane

Natasza Goerke prezentuje migawki z Nepalu. Pokazuje tamtejszy świat sięgając do wspomnień ze swojego pobytu w momencie, gdy nastąpiło jego niszczenie przez wstrząsy. Jako osoba zafascynowana miejscem, o którym w latach osiemdziesiątych nie można się było wiele dowiedzieć zapragnęła osobiście odkryć nieznane. Zetknięcie to spowodowało zapuszczanie korzeni i wykiełkowanie pomysłu, by dzielić swe przyszłe życie między to co tam, a co tu.
W jej tekstach fascynujące jest to z jakim oddaniem pisze o nepalskiej społeczności, kulturze i pięknie natury. Z ironią oddaje obraz Europejczyków, turystów goniących za zachodnimi wartościami nawet w obliczu odmiennej mentalności naznaczonej surowością krajobrazu, jak i bezwzględnością polityczną, strategiczną grą państw sąsiadujących.
Zostaje odmalowany nie tylko koloryt lokalny Katmandu oraz pomniejszych miasteczek, wiosek, ale jest też w zarysie przedstawiony obraz państwa walczącego z własną agonią, wykorzystywanego przez własnych przekupnych polityków(?). Chociaż trudno nazwać tak ludzi, którzy objęli władzę w świecie, który przestał być królestwem, ale nie do końca jest też republiką, a o demokracji trudno w takiej sytuacji nawet marzyć. Pod pewnymi względami Nepal kojarzy mi się z Polską; też jest krajem położonym pomiędzy młotem, a kowadłem. Chińszczyzna dziś zalewa cały świat, ale do Nepalu ma najbliżej i tam od dawna zlewa się i próbuje zatrzeć granice między tym co rodzime, a tym co napływa.
Wszędzie życie jest nie...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Tam. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl