Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

Wiktor Krajewski
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

"Jestem tancerką klasyczną, więc mam to we krwi, że nigdy nie patrzę pod nogi, ale przed siebie. Ot, taka postawa. Również wobec życia".
Nina Novak - najwybitniejsza polska primabalerina, która podbiła Amerykę. W Polsce znana tylko nielicznym miłośnikom baletu, zrobiła na świecie oszałamiającą karierę. Tańczyła na Broadwayu obok najlepszych tancerzy Hollywood. Zmieniła myślenie Amerykanów o balecie. Obecnie ma 97 lat i nadal kilka godzin dziennie poświęca ćwiczeniom, które pozwalają jej utrzymać formę i uczyć młode baletnice w swojej szkole w Wenezueli. Ta rozmowa to przenikliwy portret Polki, o której najgłośniej, po latach milczenia, powinno być w Polsce.
Jako sześciolatka odkryła swoją pasję do baletu. W wieku ośmiu lat zdała do szkoły baletowej i postanowiła poświęcić wszystko dla baletu. Została wybrana przez Bronisławę Niżyńską, żeby odbyć tournée po Londynie i Paryżu. W trakcie II wojny światowej trafiła do obozu pracy, gdzie czekała ją śmierć z wycieńczenia. Z obozu pomogła jej wyjść Loda Halama, która - urzeczona jej przedwojennymi występami - postanowiła ocalić genialne dziecko baletu. Ale Nina zostawiła tam najbliższych i mentalnie nigdy obozu nie opuściła. Dopiero od kilku lat próbuje o tym doświadczeniu opowiedzieć.
Jak wygląda życie najwybitniejszej polskiej baletnicy? Ile poświęciła, żeby odnieść taki sukces? Co balet zmienił w jej życiu? Dlaczego przez lata nie potrafiła opowiadać o czasie wojny? I skąd bierze w sobie upór?
Opowieść o niezwykłej kobiecie, jej pasji i miłości, która daje siłę.
Data wydania: 2020-02-25
ISBN: 978-83-8169-236-6, 9788381692366
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 424
dodana przez: Justyna_K

Autor

Wiktor Krajewski Wiktor Krajewski Dziennikarz. W 2015 roku debiutował bestsellerową książką "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego" napisanej wraz z Marią Fredro-Boniecką. W 2017 roku opublikował książkę "Pocztówki z powstania".

Pozostałe książki:

Wiem, jak wygląda piekło Chciałbym nigdy cię nie poznać Łączniczki Seksoholicy Kobiety pistolety. Sanitariuszka z pułku Baszta
Wszystkie książki Wiktor Krajewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zapomniana artystka

WYBÓR REDAKCJI
21.11.2020

"Jestem tancerką klasyczną, więc mam to we krwi, że nigdy nie patrzę pod nogi, ale przed siebie. Ot, taka postawa. Również wobec życia".  „Taniec na gruzach” jest wywiadem rzeką z 96-letnią Niną Novak (wł. Janiną Nowak), która jako primabalerina Ballet Russe de Monte-Carlo podbiła sceny baletowe świata. Osiągnęła w balecie wszystko o czym tan... Recenzja książki Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

@jatymyoni@jatymyoni × 22

Walka o marzenia

25.03.2020

Mamy pasje, marzenia, plany, ale jak widzimy wystarczy jeden dzień, byśmy musieli je porzucić, zmodyfikować, zapomnieć o nich. W przypadku Niny Novak (a właściwie Janiny Nowak) taką przeszkodą na jej drodze w pogoni za tańcem baletowym stała się druga wojna światowa. Wojna, która odebrała jej nie tylko spełnianie największego marzenia w rozwoj... Recenzja książki Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

Taniec na gruzach

22.03.2021

Zainteresowanie baletem do tej pory było u mnie zerowe, nie miałam takiej potrzeby i chęci, aby je oglądać. Z pewnością balet jest pięknym tańcem klasycznym i zarazem bardzo trudnym. Aby się go nauczyć i zrozumieć, należy mu poświęcić dużo pracy i energii i albo ktoś jest stworzony do baletu, albo nie. 🔹 Zabierając się za czytanie tej książki, b... Recenzja książki Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

Moja opinia o książce

Opinie

@Julka_2
2020-05-23
10 /10
Przeczytane


"Potknęłam się nie jeden raz, przewróciłam też. Za każdym razem wstałam, otrzepałam się i szłam dalej"
____
My jako Polacy możemy wielokrotnie wymieniać nazwiska naszych "przedstawicieli talentów", znanych i cenionych na całym świecie. Mam wrażenie że nasza pamięć jest dobra lecz krótka. Primabalerina czyli Nina Novak to artystka która zabłysnęła w Ameryce. Nie była mi znana, co przyznaję nieśmiało i nie zamierzam kryć się brakiem zainteresowania baletem bo to kiepskie tłumaczenie. Historia nasiąknięta nie tylko sukcesem ale i ogromnym bólem. Czas wojny jest nam znany dobrze lecz każdy ma swoją wersję zdarzeń a ta nie była usłana różami. Od walki o marzenia czy wręcz przetrwanie do celu...
Pozwolę sobie na stwierdzenie że nie tyle warto co wypada zapoznać się z tą książką. Listy, opowieść i zdjęcia książka w pełni zasługuje na brawa.
Jeśli chcecie jest możliwość bookturu, zapraszam bo warto a już odrazu wyjaśnię że nie musicie kochać tematu baletu 😊

× 2 | link |
@Erna
2020-05-07
8 /10
Przeczytane

„Taniec na gruzach” to pozycja idealna dla ludzi lubiących mocne wzruszenia. Sympatyków silnych kobiet, które miały w sobie determinację, aby stanąć w szranki ze złym losem. Jestem naprawdę zadowolona, iż przeczytałam tę książkę. Zajęła honorowe miejsce na mojej półce, ale często będę do niej wracać. I mam nadzieję na osobiste poznanie Niny Novak, kiedyś, jakiegoś pięknego dnia. Cudownie byłoby móc uścisnąć jej rękę. Oklaski dla Wiktora Krajewskiego za interesujące poprowadzenie dyskusji z naszą główną bohaterką.

× 2 | link |
@Ewik
2020-03-04
8 /10

Książka napisana w ciekawy sposób: trochę w pierwszej osobie, trochę trzeciej; połączenie wywiadu z narracją. Bohaterka - niesamowita kobieta. Elegancka, mądra, bardzo konkretna i świadoma siebie oraz swoich sukcesów. Z niesamowitym bagażem doświadczeń i przeżyć, z których potrafiła wyciągnąć coś dobrego. Historia Niny Novak jest bardzo inspirująca i żałuję, że dowiedziałam się o niej dopiero przy czytaniu tej książki!

× 2 | link |
@ladypasja
2020-12-03
9 /10

„Taniec na gruzach” to moje kolejne spotkanie z twórczością Wiktora Krajewskiego.

To co niezwykłe to jest kolejne spotkanie, rozmowa. Kolejny raz mam poczucie rozmowy z Autorem. To niezwykłe uczucie, jakbyśmy siedzieli z kubkiem herbaty albo kieliszkiem wina i rozmawiali. Jakby Autor opowiadał mi historię, która go fascynuje, która zaprząta jego myśli. Co więcej, jakby znał pojawiające się w moich myślach pytania i na nie odpowiadał.

„Taniec na gruzach" to historia niezwykłej kobiety, 96-letniej primabaleriną Ballet Russe de Monte Carll, która swoim wielkim talentem podbiła sceny światowe, a w Polsce jest absolutnie zapomniana.

„Taniec to dość brutalna dziedzina sztuki. To nie jest malarstwo czy pisarstwo. Po tancerzu rzadko kiedy pozostaje dowód, że jego artystyczne dokonania rzeczywiście były czymś spektakularnym. Tańczysz i gdy schodzisz ze sceny, twoje dzieło jest już skończone, a za chwilę wszyscy o nim zapomną, żeby zrobić miejsce nowemu. Już jest za późno na przywracanie jej świetności.”

To opis rozkwitającej, wielkiej kariery, którą brutalnie przerywa nadejście II Wojny Światowej. Nina trafiła do obozu pracy, gdzie ociera się o śmierć z powodu wycieńczenia. Wojna odbiera jej bliskich, którzy zawsze byli wsparciem i siłą do działania. Po wojnie wyjeżdża do USA, wraca do tańca i staje się światową ikoną baletu.

To książka o wielkiej sile, determinacji i ogromnej woli...

× 1 | link |
@ksiazka_ukryta_w_puszczy
2021-03-22
7 /10
@jatymyoni
2020-11-21
8 /10
Przeczytane Sztuka i muzyka Bardzo dobra książka Biografie, autobiografie, pamiętniki L. polska
KR
2020-09-11
7 /10
Przeczytane
@olo_czyta
2020-07-29
8 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_pigulce
2020-03-25
6 /10

Cytaty z książki

“Słabości rodzą w nas wszystkich strach, a to jest największa siła, która może powstrzymać nas przed działaniem. Nie ma niczego silniejszego. I nigdy nie możemy pozwolić na to, żeby strach nas ...”
#
“Życie składa się z małych, prostych przyjemności. Tylko powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę. Kto z nas dziękuje dziś za wolność? ”
#
“Jednak nie da się zadowolić wszystkich, zdobyć sympatii i uznania całego świata. Złe chwile także są w życiu potrzebne, bo nas uczą czegoś nowego. Dzięki nim jesteśmy w stanie poznać siebie le...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl