Wiem, jak wygląda piekło

Wiktor Krajewski, Alina Dąbrowska
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Wiem, jak wygląda piekło
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Dla mnie Auschwitz zaczęło się po południu. Ludzie nie przypominali ani kobiet, ani mężczyzn. Alina Dąbrowska - numer obozowy 44165. Jako dwudziestolatka za druk i kolportowanie prasy podziemnej została aresztowana. Po roku podpisała dokument, że jest "wrogiem narodu niemieckiego", i została wywieziona do obozu Auschwitz, gdzie poddawano ją pseudomedycznym eksperymentom doktora Mengele. Przeżyła pięć obozów: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig, i dwa marsze śmierci. Przez ponad 50 lat nie była w stanie pojechać do Oświęcimia. Dopiero teraz zdecydowała się opowiedzieć całą swoją historię i opublikować listy pisane z obozu. Dlaczego uważa, że obóz był jej przeznaczeniem? Czemu po wojnie ukrywała swój obozowy numer? Jak udało jej się ocalić radość życia? Poruszająca rozmowa z wyjątkowym świadkiem historii.  
Data wydania: 2019-03-12
ISBN: 978-83-8169-032-4, 9788381690324
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 368
dodana przez: Mirko

Autor

Wiktor Krajewski Wiktor Krajewski Dziennikarz. W 2015 roku debiutował bestsellerową książką "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego" napisanej wraz z Marią Fredro-Boniecką. W 2017 roku opublikował książkę "Pocztówki z powstania".

Pozostałe książki:

Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim Chciałbym nigdy cię nie poznać Łączniczki Seksoholicy Kobiety pistolety. Sanitariuszka z pułku Baszta
Wszystkie książki Wiktor Krajewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wiem jak wygląda piekło

13.04.2019

"Bo wojna to doskonały sprawdzian tego, jakim się jest człowiekiem i co tak naprawdę nosi się w sobie." Książka którą miałam okazję przeczytać trudno jest oceniać. Wspomnienia pani Aliny Dąbrowskiej spisane przez pana Wiktoria Krajewskiego są tak smutne, że aż niewyobrażalne jest to że odpowiedzialni są za to inni ludzie. "To piekło stworzył człow... Recenzja książki Wiem, jak wygląda piekło

@Syndzia@Syndzia × 1

Książka warta swojej uwagi!

22.03.2021

W tej książce nie znajdziecie suchych faktów historycznych o wojnie czy obozie. To jest historia życia Aliny Dąbrowskiej napisana w sposób płynny i ciekawy, przyciągający czytelnika, że chce się czytać więcej. 🔹 A ja czuję mały niedosyt, bo cała historia opisana jest w wielkim skrócie, osobiście czekałam na bardziej szczegółowe historie związane ... Recenzja książki Wiem, jak wygląda piekło

Moja opinia o książce

Opinie

@beata.karbownik
2020-12-13
8 /10
Przeczytane

Książka ta to godna polecenia pozycja dla osób interesujących się tematyką obozową ,ale nie tylko.
Dosłownie wciągnęłam książkę w dwa dni. Dużym plusem ,oprócz opisów tego jak pani Alina trafiła do obozu ,są też listy które wymieniała z rodziną i znajomymi,podczas pobytu w więzieniu a potem w obozach.

Dobrze że są takie książki,które uświadamiają nam przez jakie piekło przechodzili Ci ludzie , jak byli traktowani ,jaki głód ,zimno i strach przeżywali .

Jak trzeba było mieć silną wolę żeby to wszystko przetrwać ,Ci którzy nie dawali rady kończyli swój żywot na drutach pod wysokim napięciem .

Poleca,polecam ,polecam bo naprawdę warto .

× 2 | link |
@miedzytytulami
2021-01-28
10 /10
Przeczytane

"W życiu nie zawsze ma się wybór i trzeba nauczyć się akceptować to, co się w danym momencie dostaje. Urodziłam się blondynką i na to też nie miałam wpływu".
.
Kobieta zagadka - Pani Alina Dąbrowska i opowieść jej życia, spisana przez Wiktora Krajewskiego. To urzekającą historia, bardzo intymna, zaskakująca. Niezrozumiała, może. Czytając "Wiem jak wygląda piekło", zastanawiałam się jakim cudem, po tym strachu i smutku jakiego doświadczyła Pani Alina, może ze spokojem popijać herbatę i opowiadać o rzeczach, które się działy za więzienną, czy obozową bramą. Poruszającym było przeczytać to niezwykłe świadectwo wojny i zbrodni, ale najbardziej zaskakującym dla mnie okazała się demitologizacja obozów. Wokół Auschwitz narosło wiele legend, a Pani Alina opowiada o obozowej codzienności, o tym, o czym się nie mówi, o czym się zapomina.
.
Wiktor Krajewski w przepiękny sposób pokazuje tę wyjątkową kobietę, najpierw córkę i siostrę, następnie więźniarkę, by skończyć obrazem żony i matki. Trudno wyrazić emocje, które pojawiają się podczas czytania. Spektrum jest niesamowicie szerokie - od wesołości podczas anegdot z dzieciństwa, po paraliżujący strach związany z życiem w obozie. Ta książka to świadectwo wygranej walki o życie.

× 1 | link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Alina Dąbrowska - z domu Bartoszek. Rocznik 1923. W czasie II wojny światowej działała w Szarych Szeregach. Za pracę konspiracyjną osadzona w więzieniu, następnie w obozach koncentracyjnych. Po wojnie pracownik MSZ. Od wielu lat uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą polską i niemiecką, działając na rzecz pojednania obu narodów.

Wiktor Krajewski - dziennikarz. W 2015 roku debiutował bestsellerową książką "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego" napisanej wraz z Marią Fredro-Boniecką. W 2017 roku opublikował książkę "Pocztówki z powstania".


O książce „ Wiem jak wygląda piekło” można dowiedzieć się że:

Alina Dąbrowska - numer obozowy 44165. Jako dwudziestolatka za druk i kolportowanie prasy podziemnej została aresztowana. Po roku podpisała dokument, że jest "wrogiem narodu niemieckiego", i została wywieziona do obozu Auschwitz, gdzie poddawano ją pseudomedycznym eksperymentom doktora Mengele. Przeżyła pięć obozów: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig, i dwa marsze śmierci.
Przez ponad 50 lat nie była w stanie pojechać do Oświęcimia. Dopiero teraz zdecydowała się opowiedzieć całą swoją historię i opublikować listy pisane z obozu.
Dlaczego uważa, że obóz był jej przeznaczeniem? Czemu po wojnie ukrywała swój obozowy numer? Jak udało jej się ocalić radość życia?
Poruszająca rozmowa z wyjątkowym świadkiem historii.

Co mogę napisać więcej? Opis książki zawiera wszystkie potrzebne informacje. ...

| link |
@walczakmonis
2022-01-25
7 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-04-19
8 /10
Przeczytane
@ksiazka_ukryta_w_puszczy
2021-03-22
7 /10
@justyna8166
2021-01-12
7 /10
Przeczytane
OL
2020-07-03
7 /10
Przeczytane
@bettypietras
2020-06-28
9 /10
Przeczytane
@ainerbooks
2020-05-22
8 /10
Przeczytane 2019
@Justitia
2019-11-03
7 /10
Przeczytane 2019
WI
2019-05-02
5 /10
Przeczytane
@Syndzia
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wiem, jak wygląda piekło. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl