To jeszcze nie koniec

Michal Sýkora
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
To jeszcze nie koniec
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Upalne lato 1987 roku. Magda, Zuza i Hana spędzają wakacje w starej willi rodziny Trebovickich.

Sielankę przerywa wyjątkowo drastyczne morderstwo. Funkcjonariusze nadzwyczaj szybko wskazują i aresztują sprawcę, zupełnie lekceważąc zeznania jednej z dziewczynek, która twierdzi, że na miejscu zbrodni widziała dziwną zieloną zjawę...

Dwadzieścia pięć lat później podinspektor Marie Vyrova, zwana Wielką Sową, wraca do starej sprawy. Wkrótce przekona się, że w dawnym śledztwie roiło się od błędów i nadużyć. Nakłania więc świadków, aby minuta po minucie odtworzyli tamten tragiczny dzień. Co Treboviccy ukrywali przez lata i czy zabił któryś z nich?

To jeszcze nie koniec jest połączeniem pasjonującej powieści kryminalnej, historii o upadku wpływowej rodziny oraz mrocznej ballady romantycznej. A Michal Sykora, w kolejnym po Człowieku pana ministra tomie serii o śledczych z Ołomuńca, potwierdza swój talent, czerpiąc z najlepszych tradycji gatunku

Tytuł oryginalny: Ještě není konec
Data wydania: 2022-08-18
ISBN: 978-83-65707-54-3, 9788365707543
Wydawnictwo: Afera
Cykl: Marie Výrová, tom 2
Seria: Czeskie krymi
Stron: 312
dodana przez: Vernau

Autor

Michal Sýkora Michal Sýkora
Urodzony w 1971 roku w Czechach (Ołomuniec)
Pisarz i teoretyk literatury, wykładowca Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Autor wielu publikacji literaturoznawczych, m.in. monografii o twórczości Vladimira Nabokova oraz o kryminale brytyjskim. Naukowa fascynacja tym ostatnim jako gatunkiem zai...

Pozostałe książki:

To jeszcze nie koniec Człowiek pana ministra Praga Noir Pięć martwych psów
Wszystkie książki Michal Sýkora

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"To jeszcze nie koniec" Michal Sýkora

31.05.2023

"To jeszcze nie koniec" jest drugą częścią cyklu, którego bohaterką jest podinspektor Marie Výrová, doświadczona śledcza po pięćdziesiątce zwana Wielką Sową, wielbicielka Boba Dylana. Część pierwszą jak najbardziej czytałam, i całkiem mi się podobała (mimo nieco amerykańskiego w stylu, filmowego zakończenia), bo gdyby mi się nie podobała raczej ni... Recenzja książki To jeszcze nie koniec

@S.anna@S.anna × 11

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kryminal_na_talerzu
2022-08-18
7 /10

Po czeskie kryminały sięgnęłam stosunkowo niedawno, bo ledwo w zeszłym roku. Ale przyznam, że podoba mi się to, co oferuje nam Wydawnictwo Afera – wszystkie ich kryminały czyta się naprawdę doskonale! I „To jeszcze nie koniec” Michala Sýkory nie stanowi wyjątku. Ba! W mojej ocenia wypada dużo lepiej niż tom pierwszy serii kryminalnej o Marie Výrovej pt. „Człowiek Pana Ministra”, choć oczywiście wiem, że tamtą oceniłam przez pryzmat wątku politycznego, za którym nie przepadam. W tym tomie jednak tego nie ma. Jest skupienie na skomplikowanych relacjach rodzinnych trzypokoleniowej rodziny. I jest zbrodnia sprzed lat. Dokładnie dwudziestu pięciu, kiedy to w 1987 roku w wakacje ktoś zamordował sześciomiesięczne niemowlę… Sąsiedzi twierdzą, że nikt obcy nie wszedł wtedy na ten teren, więc czy możliwe, że zamordował ktoś z rodziny? Jaka złość musiała się w takim człowieku nagromadzić, że dopuścił się tak przerażającej zbrodni? A może to wina starych ballad, które tego lata czytały nastolatki spędzające wakacje u dziadków? Intryga kryminalna poprowadzona jest spokojnie, acz bardzo sprawnie, więc nie ma czasu na nudę. Styl prosty i lekki, przez co książkę czyta się naprawdę dobrze. No i tło społeczne tamtych lat oddane naprawdę ciekawie! Jestem mocno z tej lektury zadowolona i czekam na więcej! Polecam wszystkim tym, którzy lubują się w kryminałach skupionych na dobrej zagadce kryminalnej.

× 3 | link |
PA
@Park2Read
2022-09-12
8 /10

Wakacje trzech nastolatek przerywa nagle tragiczna śmierć małego wnuka babci, u której spędzały lato. Dziewczyny czytały wieczorami straszne historie, teraz zastygną w niepokoju czy może nie przywołały jakoś tego nieszczęścia.
Sielanka sierpniowych chwil przerwana zostaje na dobre a śmierć Lukáška uruchamia lawinę dramatów.

Dwadzieścia pięć lat później Marie Výrová podejmuje się na nowo zadania rozważania zagadki tego makabrycznego mordu– szybko uderzają ją nieścisłości i jawne błędy w prowadzonym wcześniej śledztwie. Wydaje się, że musiało dojść tutaj do manipulacji, tylko dlaczego i kogo chciano chronić?

"To jeszcze nie koniec" Michala Sýkory podobał mi się nawet bardziej niż czytany wcześniej "Człowiek Pana Ministra", ten klasyczny kryminał oparty jest na losach rodziny Třebovickich. Mamy tutaj zbrodnie sprzed lat i wraz z Wielką Sową odkrywamy kolejno prawdziwe okoliczności zdarzenia. Przy czym wspomniana rodzina początkowo nie jest zbyt pomocna, każdy bowiem ma w zanadrzu tajemnice, które latami ukrywał. Dodatkowo sprawa dotyczy okresu przełomu ustrojowego więc mowa również o konsekwencjach społeczno-politycznych, co czyni powieść jeszcze ciekawszą.

Hana, Zuza i Magda raz jeszcze skonfrontują się z wydarzeniami z 1897 roku, może tym razem uda im się dotrzeć do prawdy?

"To jeszcze nie koniec" to niespieszny kryminał, w którym wiodącą rolę grają rodzinne k...

× 2 | link |
@z_ksiazka_mi_po_drodze
2022-12-31
7 /10
Przeczytane

Tym razem kilka słów o pozycji zza naszej południowej granicy. Znacie literaturę czeską? Dla mnie było to już kolejne spotkanie z czeskim kryminałem.
Elementem wspólnym jest z całą pewnością nieśpieszne tempo akcji. Myślę, że jest to zdecydowanie ich cecha charakterystyczna. Fabuła natomiast jest bardzo nietypowa.
Wraz z podinspektor zwaną Wielką Sową, wracamy do rodzinnej tragedii sprzed dwudziestu pięciu lat. Powodem, który wzbudził wątpliwości i skłonił policjantkę do ponownego zbadania tej sprawy, było zeznanie, wtedy dziewczynki, teraz dorosłej kobiety. Nie daje jej spokoju fakt, że jej wspomnienie o postaci tajemniczego zielonego „wodnika”, zostało zignorowane przez pierwotną ekipę śledczą. Czy to zeznanie wpłynie na wynik wznowionego śledztwa? Poza historią kryminalną, śledzimy tez losy rodziny, którą ta tragedia dotknęła. Wzajemne oskarżenia, niewyjaśnione zaszłości z przeszłości, tajemnice. Prawdziwe studium rodzinnych relacji i powiązań. Element równie ciekawy jak samo śledztwo.

| link |
@Galene
2023-08-29
6 /10
Przeczytane Ebooki Kryminały
@elutka_a
2022-12-17
8 /10
Przeczytane CZECHY
@S.anna
2022-11-11
8 /10
Przeczytane Kryminał Bardzo niezłe Literatura czeska i słowacka Mam
@MLB
2022-09-25
8 /10
Przeczytane Papier

Cytaty z książki

O nie! Książka To jeszcze nie koniec. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Człowiek pana ministra
Człowiek pana ministra
Michal Sýkora
6.8/10
Na uniwersytecie w Ołomuńcu zostaje odnalezione ciało docenta Ondřeja Chalupy. Czy ten lubiany wykł...
Pięć martwych psów
Pięć martwych psów
Michal Sýkora
8/10
Czerwiec, ZOO w Ołomuńcu – pełnię sezonu zakłóca dziwne wydarzenie. Nocą zabito portiera i skradzio...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl