Opinia na temat książki TOPR 2. Nie każdy wróci

MA
@mamakawaiksiazki · 2021-11-08 17:28:54
"Nie mogliśmy wydusić ani słowa. Przy schronisku leżały ciała zwiezione Giewontu. Cztery pary noszy. Cztery czarne worki. I gdy wydawało się, że nic już nas nie zaskoczy, nagle niespodziewanie... wyszło słońce. Opadła mgła. Tatry się odsłoniły. Zrobiło się obłędnie pięknie! Zjawiskowo. A nam wszystkim chciało się ryczeć”.

Piękne, kapryśne, potężne. Silne i niebezpieczne, a jednocześnie spokojne i dające ukojenie. Takie są Tatry, takie są góry. Potrafią zabrać nie tylko śmiałków, którzy nie doceniają ich zmienności, ale także tych, którzy kochają je ponad życie. Po tej książce nabierzecie respektu do gór i osób, które górom służą- bo myślę, że tak można określić pracę TOPRowców.
W najnowszej książce Beaty Sabały- Zielińskiej poznamy pracę ratowników od podszewki. Bardzo szczegółowo i precyzyjnie opisuje akcję w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i na Giewoncie, a także kilku mniej głośnych akcji TOPRu. To, co uderza w tych opowieściach to poświęcenie ratowników i nieprzewidywalność gór. TOPRowcy poświęcają własne życie, bezpieczeństwo, czas z bliskimi by ratować ludzkie życia.
W ”TOPR 2” znajdziemy też sporo zdjęć z akcji na Giewoncie oraz ratowania grotołazów. To naprawdę warunki ekstremalne. Czasami czytając nie zdajemy sobie z tego sprawy lub ciężko wyobrazić sobie pewne rzeczy. Tutaj zdjęcia uzmysławiają niebezpieczeństwo i pozwalają dostrzec ryzyko i poświęcenie ratowników. W książce, oprócz głosu samych TOPRowców poznamy punkt widzenia ich rodzin, dzieci, żon, partnerek, a także opisy świadków i samych poszkodowanych w górskich wypadkach.
Dla mnie, jako laika, książka była czasami trochę ciężka i zbyt mocno szczegółowa, natomiast dla górskich pasjonatów będzie to istna uczta. Mimo że nie jestem miłośniczką górskich wycieczek to niezwykle ciekawi mnie praca ratowników i ich życie. Co myślą? Jak żyją? Ile poświęcają? Czy myślą o tym, że mogą zginać? “TOPR 2. Nie każdy wróci” odpowiada na wiele pytań i jest skarbnicą wiedzy na temat życia tych skromnych i walecznych ludzi. Z jednej strony to tylko praca, do tego mało płatna, ale dla nich to całe życie, misja i poświęcenie. W tej książce czuć miłość i respekt do gór.

Opinia we współpracy z wydawnictwem Prószyński i S-ka.
Ocena:
TOPR 2. Nie każdy wróci
TOPR 2. Nie każdy wróci
Beata Sabała-Zielińska
8.4/10
Czy jest ktoś, kto nie śledził, nie komentował, nie angażował się emocjonalnie w walkę o życie grotołazów uwięzionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej? W Polsce wrzało, w domach ratowników TOPR-u tymczase...
Komentarze

Pozostałe opinie

Kto zna i lubi jedynkę, dwójka też go ukontentuje

Po przeczytaniu pierwszej części reportażu o pracy w TOPR myślałam, że już nic mnie specjalnie nie zaskoczy. A tu niespodzianka, takiego rollercostera emocjonalnego się nie spodziewałam. Autorka skup...

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl