Torquemada

Jerzy Cepik
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Torquemada
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Opowieść Jerzego Cepika o Tomaszu Torquemadzie jest pierwszą większą pracą w naszej literaturze na temat Wielkiego Inkwizytora Hiszpanii. Postać ta, otoczona ponurą legendą, jest prawie nieznana współczesnemu czytelnikowi. Autor pokusił się o pokazanie hiszpańskiej inkwizycji na tle piętnastowiecznej Hiszpanii i mimo stosunkowej izolacji tego kraju - na tle ówczesnej Europy, w kontraście z włoskim i europejskim Odrodzeniem. Analizując postać głównego bohatera, autor opowieści skupił się na psychologicznych uwarunkowaniach jego dążenia do absolutnej władzy w państwie, na mechanizmach zdobywania tej władzy, na roli ideologii w tym procesie. Obraz piętnastowiecznej Hiszpanii z płonącymi stosami, wyjeżdżającym za Ocean Kolumbem, z ostatnimi twierdzami Maurów i wypędzanymi z kraju Żydami - jest dla dzisiejszego czytelnika, nawet rozczytującego się w literaturze historycznej, tak daleki i obcy, ża aż egzotyczny i przez to fascynujący. 
Data wydania: 1991
ISBN: 83-210-0629-9, 8321006299
Wydawnictwo: Małopolska Oficyna Wydawnicza
Stron: 428
dodana przez: Ewa_3
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jerzy Cepik Jerzy Cepik
Urodzony 11 grudnia 1929 roku w Polsce (Poznań)
Polski prozaik. Tworzył też pod pseudonimem "Robert D. Bart". Studiował na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. W czasie II wojny światowej pracował w przemyśle zbrojeniowym III Rzeszy. Uczestnik ruchu oporu. Więzień Gestapo i obozu ko...

Pozostałe książki:

Rafael Krzysztof Kolumb Bizon z jaskini Dewy Jak człowiek nauczył się pisać Jak człowiek stworzył bogów
Wszystkie książki Jerzy Cepik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Torquemada aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Jagrys
2021-08-14
8 /10
Przeczytane Posiadam Polecam

Fabularyzowany, sensacyjno-obyczajowy, społeczny dramat historyczny.
"Torquemada" wbrew pozorom, jest czymś więcej niż tylko biografią ponurego mnicha.
Wojna o zjednoczenie Hiszpanii, walka Hiszpanii o dominację w Europie i na świecie, wielkie odkrycia geograficzne. wojna z Maurami o Granadę - a w tle tych gwałtownych przemian Tomas de Torquemada, w lochach Triany, nadaje kształt najbardziej bezwzględnej i krwiożerczej instytucji śledczo-sądowniczej w dziejach Kościoła Katolickiego. Instytucji, która przez wieki kładąc się długim cieniem na katolickiej Europie stała się synonimem terroru i niewyobrażalnego okrucieństwa.
Jerzy Cepik opierając się o zachowane dokumenty Centrali w fenomenalny sposób połączył prawdę historyczną z sensacyjną fabułą, plotąc na kanwie dziejów gawędę o ludzkich dramatach i namiętnościach. Książka równie fascynująca co przerażająca. Rewelacyjna. Polecam.

× 11 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Torquemada. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl