Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach

Roger Moorhouse
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Symbole żadnego współczesnego ruchu politycznego i żadnego dyktatora nie mogą konkurować pod względem rozpoznawalności z symbolami propagandy Führera i nazistowskich Niemiec.
Wspomnienie Trzeciej Rzeszy przywołuje na myśl obrazy kolumn SS maszerujących defiladowym krokiem, wszechobecną swastykę, nurkujące stuki czy rozległe obozy koncentracyjne. Naziści dobrze wiedzieli, że otoczenie i przedmioty codziennego użytku mają moc kształtowania myśli. Flagi na ulicach, stadion narodowy, samochód marki Volkswagen Garbus – wszystko mogło się stać kanałem przekazywania ideologii. Było też codziennością milionów zwykłych ludzi, która została uchwycona przez Moorhouse’a.

Wywołujące grozę militaria i pozornie niewinne przedmioty codziennego użytku stały się pretekstem do opowiedzenia historii jednego z najbardziej zbrodniczych państw świata. Czym bawiły się dzieci w nazistowskich Niemczech? Co oznaczał plakat informujący o niewłaściwym zaciemnieniu domu?

Autor oferuje unikalne spojrzenie na życie w hitlerowskich Niemczech.
Tytuł oryginalny: The Third Reich in 100 Objects
Data wydania: 2018-11-26
ISBN: 978-83-240-5467-1, 9788324054671
Wydawnictwo: Znak
Stron: 304
dodana przez: Bibliotecznie

Autor

Roger Moorhouse Roger Moorhouse
Urodzony 14 października 1968 roku w Wielkiej Brytanii (Stockport)
Roger Moorhouse – brytyjski historyk i pisarz. Urodzony w Stockport, w hrabstwie Cheshire, abiturient Berkhamsted School. W 1990 rozpoczął studia historyczne i politologiczne w School of Slavonic and East European Studies (Szkole studiów nad Słowia...

Pozostałe książki:

Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego Polowanie na Hitlera. Historia zamachów na wodza Trzeciej Rzeszy Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi Die Blume Europas: Breslau Wrocław Vratislavia KILLING HITLER Pakt diabłów Paszporty życia Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie
Wszystkie książki Roger Moorhouse

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Oryginalna historia reżimu

WYBÓR REDAKCJI
16.10.2020

Książka w oryginalny sposób opisuje historię III Rzeszy, mianowicie za pomocą przedmiotów, budowli, dokumentów, czyli rzeczy materialnych. Mamy tu przeróżne przedmioty, od odznaczeń hitlerowskich typu żelazny krzyż, poprzez broń używaną w czasie wojny, oraz puszkę z Cyklonem B, czy gwiazdę Dawida, którą musieli nosić Żydzi. Jest nawet figurka Hitl... Recenzja książki Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach

@almos@almos × 18

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2021-07-04
7 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa

Historia podana w ciekawy, nietypowy sposób. Autor tworzy wokół 100 wybranych przedmiotów kojarzonych z III Rzeszą całą obudowę historyczną. Dzięki takiemu zabiegowi wiedza historyczna staje się bardziej przystępna.

× 7 | link |
@Bibliotecznie
2019-01-12
10 /10
Przeczytane

Okazała książka w twardej oprawie kryje wiele interesujących informacji. Na ponad 300 stronach brytyjski historyk, Roger Moorhouse, zaprezentował na przykładzie stu wybranych przedmiotów, w jaki sposób działała hitlerowska propaganda. Przy pomocy przedmiotów codziennego użytku niepostrzeżenie przemycano nazistowskie idee. Każdy drobiazg mógł pomóc w szerzeniu nazizmu na coraz większą skalę. Niemcy już od najmłodszych lat wpadali w tryby systemu, o czym może świadczyć np. figurka Adolfa Hitlera, opisywana w jednym z rozdziałów. Taką zabawkę chciało mieć każde dziecko.

Krótkie teksty w ciekawy sposób przybliżają nam kolejne przedmioty, miejsca i budynki związane z Trzecią Rzeszą. Wzbogacone są o zdjęcia opisywanych przedmiotów. Bogata bibliografia świadczy o ogromnej pracy, jaką wykonał autor przekopując się przez materiały historyczne różnego typu. Zgłębił wiele pozycji popularnonaukowych, a także pamiętniki, opracowania i wspomnienia wojenne, by wybrać sto najbardziej jego zdaniem interesujących symboli. Dzięki temu opisy w poszczególnych rozdziałach są rzetelne i chociaż niezbyt rozbudowane, to jednak trafiają idealnie w punkt, prezentując w skróconej formie najważniejsze fakty. Przez pryzmat przedmiotów i miejsc możemy poznać realia ówczesnego świata.

O czym przeczytacie w przewodniku Rogera Moorhouse'a? Między innymi o szczoteczce do wąsów Adolfa Hitlera, o rękawiczkach Wehrmachtu i bluzie Waffen-SS, o broszce w kształcie róży znalezionej w Treblince, ...

× 1 | link |
@stalowamagnolia
@stalowamagnolia
2022-06-24
8 /10
Przeczytane

Autor uświadomił mi, że znam sporo sporo rzeczy, które korzenie mają w III Rzeszy i dosypał parę nowych. Książkę czytało się bardzo dobrze.

| link |
@almos
2020-10-16
8 /10
Przeczytane ebook historia
JU
@Justyna_6
2020-05-15
7 /10
Przeczytane
@polokokta
2019-11-11
7 /10
Przeczytane 2019

Cytaty z książki

O nie! Książka Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl