Trzy siostry

Heather Morris
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Trzy siostry
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Obietnica bycia razem. Nierozerwalna więź. Zaciekła wola przetrwania.

Autorka międzynarodowych bestsellerów Heather Morris opisuje zapierające dech w piersiach zakończenie trylogii, zapoczątkowanej "Tatuażystą z Auschwitz".
Kiedy są dziewczynkami, Cibi, Magda i Livi obiecują ojcu, że zostaną razem bez względu na wszystko. Wiele lat później naziści wywożą piętnastoletnią Livi do Auschwitz. Cibi ma 19 lat i pamięta złożoną obietnicę i rusza za Livi – zamierza ją ochronić lub umrzeć razem z nią.
Siedemnastoletnia Magda ukrywa się w rodzinnym mieście na Słowacji, ale w końcu zostaje schwytana. W horrorze obozu zagłady trzy piękne siostry spotykają się ponownie. Choć żyją w najgorszym koszmarze, są razem. Składają sobie kolejną obietnicę: że będą żyć. Ich walka o przetrwanie wyrwie je z piekła Auschwitz, lecz będą musiały przetrwać marsz śmierci przez rozdartą wojną Europę, by ostatecznie trafić do Słowacji, teraz pod rządami komunistów. Zdeterminowane, żeby zacząć od nowa, wyruszają w kolejną podróż – do nowej ojczyzny, Izraela.

Tętniące od szczegółów i pięknie opowiedziane "Trzy siostry" ścisną wam serce i zadziwią odwagą i dziką miłością trzech sióstr. Dwie siostry mieszkają dziś w Izraelu, otoczone rodziną i przyjaciółmi. Wybrały Heather Morris, aby opowiedziała ich historię.
Tytuł oryginalny: Three sisters
Data wydania: 2021-11-10
ISBN: 978-83-67022-00-2, 9788367022002
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 420
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Heather Morris Heather Morris
Urodzona w 1953 roku w Nowej Zelandii (Te Awamutu)
Nowozelandzka pisarka, obecnie mieszka w Australii. Pracując w szpitalu państwowym w Melbourne, przez kilka lat czytała i pisała scenariusze, z których jednym zainteresował się uhonorowany Oscarem amerykański scenarzysta. W 2003 roku spotkała stars...

Pozostałe książki:

Tatuażysta z Auschwitz Podróż Cilki Opowieści o nadziei
Wszystkie książki Heather Morris

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Siostry w piekle

7.12.2021

Zawsze być razem, nieważne w jakich okolicznościach. Być razem i strzec się nawzajem. Czy jednak los będzie na tyle łaskawy? Cibi, Magda i Livi obiecują ojcu, że nigdy się nie rozdzielą. Nie spodziewają się jednak, jak trudno będzie dotrzymać słowa, ani w jak ciężkich czasach przyjdzie im żyć. Niedługo potem po raz kolejny wybucha woja, a one, ... Recenzja książki Trzy siostry

Siostrzana miłość

13.11.2021

"Trzy siostry", to kolejna już książka autorki po którą sięgnęłam. Choć jej twórczość zbiera skrajne opinie, osobiście myślę, że jednak warto dać autorce szansę. Tym razem mamy okazję poznać trzy siostry Cibi, Magdę oraz Livi, które darzą się szacunkiem i wielkim uczuciem, którego w dzisiejszych czasach może im pozazdrościć niejedno rodzeństwo. Ob... Recenzja książki Trzy siostry

@Gosia@Gosia × 3

"Razem jesteście silniejsze." - TRZY SIOSTRY

23.12.2021

Heather Morris to niezwykła pisarka, która w swoich książkach opisuje prawdziwe historie ludzi, którzy przeżyli piekło Auschwitz i teraz chcą te straszne wieści przekazać przyszłym pokoleniom. Wymaga to od niej ogromnego wysiłku i poświęcenia, aby spotkać się z tymi bohaterami i ubrać w słowa to, co często jest trudne do opisania. Odgrzebywane wsp... Recenzja książki Trzy siostry

Moja opinia o książce

Opinie

@kasiarz1983
2021-10-25

Lubię emocjonujące historie osadzone w czasach drugiej wojny światowej. Czytałam poprzednie książki pisarki. Chętnie sięgnę po kolejną. Czekam na premierę najnowszej pt. "Trzy siostry .

× 5 | link |
@WolneLitery
2021-12-27
9 /10

Trzecia książka Heather Morris, którą miałam przyjemność przeczytać. Wiem, że jej powieści budzą wiele kontrowersji, ma ona wielu przeciwników, jak i zwolenników, ale ja lubię sięgać po jej twórczość!

Tutaj poznajemy tytułowe trzy siostry. Żydówki, które mieszkają we Vranovie na Toblou Cibi, Magda i Livi pewnego dnia zostają rozdzielone przez wojnę. Spotyka je los taki, jak spotkał wiele rodzin w tamtym czasie. Dwie z nich trafiają do obozu w Auschwitz, średnia po prośbach matki i dziadka ukrywa się w rodzinnej miejscowości. Niestety nie długo - i po nią przychodzi wojsko i trafia do piekła w którym już od kilkunastu miesięcy przebywają jej siostry - Auschwitz.

W książce pokaźną mamy historię zżytej i walecznej rodziny. Los dziewczynek jest przepełniony bólem i cierpieniem. Mimo wszystko widzimy też ogrom miłości, jaki mają one do siebie i to jak ważne jest wsparcie drugiej osoby w tak ciężkiej sytuacji jak ta. Są one dla siebie ogromną opoką i tylko dzięki temu są w stanie przetrwać. Los ich nie oszczędza, chorują, cierpią na głód, zimno, wszechobecne pchły, a mimo to mają siebie! Ich oddanie, które mamy tutaj okazję poznać jest czymś przepięknym i to właśnie chyba to po przeczytaniu tej książki zapadnie w moich myślach na dłużej.

Na końcu mamy również przedstawione losy kobiet już po wojnie. Tego jak odzyskiwały wiarę w ludzi i razem budowały coś nowego. Przepiękna powieść, która zostanie ze mną na długo!

× 2 | link |
EK
2022-06-03
7 /10
PrzeczytaneTrzy siostry Słowaczki, młodziutkie dziewczyny, trafiły do obozu sądząc, że jadą do Niemiec na roboty. Przeżyły Auschwitz, Birckenau, Ravensbrück i marsz śmierci. Nie zadomowiły się w powojennej Słowacji, która je niegościnnie przyjęła, ostatecznie wylądowały w Ziemi Obiecanej. Oto cała historia.

Motywem przewodnim jest siostrzana miłość i dwie obietnice, które stały się częścią ich życia. Pierwsza dana ojcu w dzieciństwie, że nigdy się nie rozdzielą i będą dbać o siebie nawzajem. Druga, którą złożyły sobie w Oświęcimiu, że zrobią wszystko, by przeżyć. I przeżyły.


Zadziwia mnie następujący fakt. „Tatuażystę z Auschwitz” przeczytało mnóstwo osób, jest zamieszczonych ponad 40 recenzji. Mogłoby się więc wydawać, że trzecia część trylogii, czyli „Trzy siostry" będzie wyczekiwana. Tymczasem widzę tu tylko 3 recenzje i kilkanaście opinii. Co się stało? Może to zmierzch mody na literaturę obozową albo polscy czytelnicy mają dość Auschwitz w wersji light. Bo patrząc naszymi polskimi oczami - warunki bytowe, zimno, głód, ciężka praca, choroby, strach o własne życie nie są w powieściach Heather Morris wcale tak dramatyczne, jak my to wiemy, że było. W „Trzech siostrach” ważna jest bowiem ludzka historia, a okrucieństwo obozu trzeba sobie dośpiewać. I Polak sobie dośpiewa. Inna nacja, Amerykanin na przykład - nie. I to mnie bardzo uwiera, że w świat idzie przekaz: wcale nie było tak źle, dało się żyć.

Teraz najciekawsze: to nie są postaci f...

× 1 | link |
@Iwona_Nocon
2021-12-13
10 /10
Przeczytane

Tatuażysta z Auschwitz 7/10
Opowieści o nadziei 8/10
Podróż Cilki 9/10
Trzy siostry 10/10.
Jak widać powyżej, z każdą książką pani Morris moja ocena wzrastała. Aż końcu nadszedł ten moment kiedy to mogę z ręką na sercu ocenić najwyższą notą historię, która mnie emocjonalnie przeczołgała.
Wiem, jakie opinie krążą wokół książek pani Heather. Troszkę, a nawet w oczach niektórych niestety narozrabiała, najpierw powołując się na fakty historyczne, by później zmieniać swoją wersję w zależności od sytuacji. I jak rozumiem żal ludzi, którzy nie wybaczają takich błędów. Ja jednak patrzę na powieść autorki pod innym kątem. Mnie przede wszystkim uwodzi pióro autorki i to ono powoduje, że jej historie tak dobrze mi się przyswaja.
Trzy siostry to historia, która mnie emocjonalnie dużo kosztowała, ponieważ sama mam siostrę. Czytając tę książkę, trudno pozostać obojętnym na losy trzech sióstr. Tak wiem, obozowa literatura nie jest łatwa, ale każdy filtruje ją przez siebie na różne sposoby. Mnie tego typu historie po prostu roztrzaskują na milion kawałków i powodują, że trudno mi się po nich podnieść, przechodząc nad tym do porządku dziennego. Historia Cibi, Magda i Livi pozwala uwierzyć, że miłość pozwoli przetrwać największe piekło.

× 1 | link |
@silwana
2021-11-08
10 /10

„Trzy siostry” Heather Morris, to świetna opowieść o miłości trzech sióstr do siebie. Często w życiu bywa, że ma się rodzeństwo, ale nie utrzymuje się z nim większego kontaktu, czasami jakieś rodzinne spotkania, sporadyczne rozmowy. Każdy jest zaprzątnięty swoimi sprawami, nie interesuje go, co dzieje się z tak bliskimi osobami. Jednak są rodziny, w których te kontakty są bliskie i to jest bardzo piękne. Autorka „Trzech sióstr” opisuje ich prawdziwe losy, bardzo trudne, czasami wręcz tragiczne kiedy przebywają w obozie koncentracyjnym, ale obietnica dana ojcu trzyma je przy życiu. Myślę, że wychowanie za młodu ma bardzo duży wpływ na to, jacy będziemy jako dorośli ludzie, jak będziemy postrzegać innych i jak ich traktować. Wszystkie książki, które czytałam o losach Żydów, opisane w bardzo ciepły sposób. Trudne sytuacje, ale czyta się z zaciekawieniem, co będzie dalej i czy uda się bohaterom i dotrą do upragnionego celu. Bardzo polecam tę książkę.

× 1 | link |
@KsiazkowoCzyta
2021-12-15
10 /10
Przeczytane

Heather Morris zadebiutowała na polskim rynku wydawniczym w roku 2018 wstrząsającą opowieścią o Lale Sokołowie noszącą tytuł „Tatuażysta z Auschwitz”, która otworzyła cykl o tym samym tytule. W roku 2020 ukazała się „Podróż Cilki”, a niedawno, bo w listopadzie tego roku swoją premierę miała trzecia odsłona niniejszego cyklu i to właśnie o niej dzisiaj Wam opowiem.

Wyżej wspomniana książka nosi tytuł „Trzy siostry” i opowiada historię trzech żydowskich sióstr: Cibi, Magdy i Livi, które w dzieciństwie złożyły swemu ojcu obietnicę, że pozostaną razem i będą się wspierać bez względu na wszystko.

Przez kolejne lata dziewczęta żyją spokojnie w rodzinnym domu wraz z ukochaną mamą i dziadkiem (ojciec niestety zmarł). Gdy wybucha wojna najmłodsza z sióstr zostaje skierowana na roboty przymusowe do Niemiec. By nie zostawiać nastolatki samej w bardzo niepewnym położeniu wraz z nią wyrusza Cibi, natomiast Magda w tym czasie przebywa w szpitalu, co ma uchronić ją przed wywózką. Po pewnym czasie również ukrywająca się w ojczystej Słowacji Magda dołącza do Cibi i Livi, które przebywają w obozie Auschwitz już dosyć długo i niestety mają świadomość, że ich najbliżsi nie żyją…

Z nieustającym dreszczem na plecach czytelnik zagłębia się w obozową codzienność sióstr, której wraz z nimi doświadczyło tak wielu ludzi z całego świata. Walka o życie i przetrwanie każdego kolejnego dnia i nocy w urągających istocie ludzkiej pod każdym możliwym względem warunkach staje si...

| link |
ZA
2021-11-29
7 /10

Kolejna książka autorki, która opisuje losy osób przebywających w Auschwitz.

Tym razem poznajemy historię trzech sióstr ze Słowacji, które w dzieciństwie obiecały ojcu, że zawsze będą razem i nigdy się nie rozdzielą. Niestety los miał wobec nich zupełnie inne plany i dwie z sióstr trafiły do obozu. Trzeciej siostrze udało się uniknąć wywózki jedynie dlatego, że przebywała w tamtym czasie w szpitalu. Jednak po pewnym czasie i Magda została wywieziona do Auschwitz i spotkała się z Cibi i Livi. Siostry tym razem obiecują sobie, ze przeżyją, co się udaje pomimo wielu niebezpiecznych dla nich sytuacji. Udaje im się wrócić do ojczyzny, która wygląda teraz zupełnie inaczej, a kobiety zdają sobie sprawę, że nie jest to już ich miejsce. Postanawiają wyjechać do Izraela, gdzie już nikt i nic ich nie rozłączy.

***

Historia sióstr jest bardzo ciekawa, zwłaszcza jeżeli czytelnik wie, że opisywane zdarzenia miały miejsce w prawdziwym życiu. Jednak dla mnie autorka ma jeden minus w pisanych książkach – nie potrafi wywołać we mnie głębszych emocji. Odnoszę wrażenie, że brakuje jej tego czegoś, co sprawia, że czytelnik współodczuwa opisywane zdarzenia i ma poczucie współuczestniczenia w nich. Heather Morris mimo opisywania trudów życia sióstr w obozie i ich późniejszych losów robi to w taki sposób, iż odnosiłam wrażenie jakby nie była to walka o życie, a jedynie oczekiwanie na lepsze jutro.

Losy sióstr są jed...

| link |
MA
2022-01-12
Przeczytane

"Trzy siostry" to ostatnia już część cyklu "Tatuażysta z Auschwitz".

Cibi, Magda i Livi będąc dziewczynkami obiecują ojcu, że bez względu na wszystko zawsze będą razem.
Niestety wiele lat później nadchodzi wojna, która przerywa daną obietnicę.
Szesnastoletnia Livi zostaje wywieziona do obozu do Auschwitz. Cibi wyrusza za nią, zamierza ją chronić lub z nią umrzeć.
Magda w tym czasie leży w szpitalu. Po wyjsciu dosyć długo udaje jej się ukrywać w rodzinnym mieście, niestety nadchodzi dzień, że i ona zostaje pojmana.
Po wielu przejściach spotykają się w obozie. Można by powiedzieć, że znowu razem. Niestety w samym sercu obozu zagłady.
Teraz to one dają sobie obietnice, że przeżyją. Walczą o każdy dzień, walczą o przetrwanie, o swoje życie, wspierają się i wierzą, że im się uda.
"Trzy siostry" to przepiękna historia o walce i determinacji. To historia bardzo wzruszająca, oparta na kanwie obozu w Auschwitz. Miejscu niewyobrażalnego cierpienia, strachu, zagłady ludzkich istnień.
Siostry musiały przetrwać marsz śmierci, aby żyć i moc o tym opowiedzieć.
Moim zdaniem jest to najbardziej emocjonalna i ciężka część z całej trylogii.
Mimo wielu krytyk związanych z poprzednimi częściami podejdźcie do tej książki jak do pięknej powieści opartej na faktach. Powieści o sile siostrzanej miłości, determinacji przetrwania.
Miłość, nadzieja, oddanie...


| link |
DA
2021-12-22
9 /10

Piękna opowieść o siostrzanej miłości, która zwycięży wszystko i złamie wszelkie bariery. Duża część akcji książki dzieje się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, przerażające są opisy tego co tam się dzieje i jak młode dziewczyny muszą sobie tam radzić, żeby przeżyć. Jednak nie jest to przybijająco-depresyjna opowieść, Tak jak to zwykle bywa z historiami dziejącymi się w obozach zagłady. Narracja skupia się na siostrzanej miłości, dzięki której bohaterki, nawzajem się wspierając przezwyciężają wszystkie, nawet najtrudniejsze chwile. Udaje im się dożyć wyzwolenia obozu przez armię radziecką i przeżyć marsz śmierci. W czasie wojny tracą najbliższych, ale wszystkim trzem siostrom udaje się pozostać przy życiu.
Druga część książki opowiada o tym jak trzy kobiety radzą sobie po zakończeniu wojny: jak zakładają rodziny, wyjeżdżają na południe by pomagać przy współtworzeniu nowego państwa Izrael i jak radzą sobie z dramatyczną przeszłością, która prześladuje ich każdego dnia, zarówno w snach jak i na jawie.
Jednak siostrzana miłość wszystko zwycięża i dożywają wspólnie późnej starości, otoczeni rodziną i najbliższymi. Wzruszająca książka paradoksalnie napawająca optymizmem i wzmagającą chęć życia. Bardzo polecam!

| link |
@gosia.zalewska12
2021-11-25
7 /10

Literatura obozowa nie należy do łatwych, lekkich i przyjemnych. Tak było i w tym przypadku. Autorka przedstawia losy trzech żydowskich sióstr w czasie drugiej wojny światowej. Siostry trafiają do obozu, w którym czują się jak w piekle na ziemi. Doświadczają cierpienia, strasznego głodu, zimna i beznadziei. Jednak się nie poddają, trzymają się razem i razem uda im się przeżyć obóz, marsz śmierci i odbudować swoje życie. Autorka pokazuje całe piekło obozu, jest opisanych wiele trudnych momentów. Później możemy dowiedzieć się jak życie trzech sióstr ułożyło się po wojnie. Jednak chociaż pozakładały rodziny i zamieszkały w ziemi obiecanej to demony przeszłości nadal ich prześladowały, chociażby w snach. W książce przedstawiona jest piękna siostrzana miłości, która jest silniejsza niż śmierć.

| link |
MA
2021-12-17
9 /10

"Trzy siostry", trzy młode dziewczyny i emocjonalna podróż. Siostry na swojej drodze spotykają życzliwe osoby, ich drobna pomoc, małe gesty a przede wszystkim empatia sprawiają, że dziewczynom udaje się przetrwać piekło jakim był obóz. Autorka opisała zmagania sióstr po opuszczeniu obozu i traumy jaka z tym wszystkim była związana. Książka niezwykle mnie poruszyła, sięgnęła wgłąb mojej duszy i sprawiła, że ciężko było powstrzymać łzy.

| link |
KS
2022-01-19
7 /10
Przeczytane B/STW 2022

Bardzo dobra książka. Historia od pierwszych stron mnie wciągnęła, a nie spodziewałam się tego. Nawet nie wiem, czy to nie najlepsza książka tej autorki. Polecam.

| link |
@monika8905
2021-10-14

Z autorką Heather Morris miałam styczność podczas lektury „Opowieści o nadziei”. Książka bardzo mi się podobała, dlatego mam zamiar przeczytać „Trzy siostry”.

| link |
AN
2022-08-03
10 /10
Przeczytane
OW
2022-06-20
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Trzy siostry. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl