Trzynasta opowieść

Trzynasta opowieść
4.33
Ocena 4.33 na 5 możliwych
Na podstawie 48 ocen kanapowiczów
Obie są samotne. Obie skrywają bolesną tajemnicę swoich narodzin. Obie zamknę...
Obie są samotne. Obie skrywają bolesną tajemnicę swoich narodzin. Obie zamknęły się w świecie książek. Margaret Lea - zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza z Cambridge, która bardziej kocha książki niż ludzi, i Vida Winter - największa pisarka naszych czasów, żyjąca z dala od świata, tajemnic...
Pełny opis
Data wydania: 2006
ISBN: 9788324126460
Wydawnictwo: Amber

Recenzje

Trzynasta opowieść
Bliźniactwo. Na ten temat niezbyt wiele mogę powiedzieć, bo sama jestem jedynaczką, ale nie od dziś wiadomo, że bliźniaki jednojajowe łączy szczególna więź. Dzieci często porozumiewają się ze sobą własnym językiem, niezrozumiałym dla nikogo poza nimi, zdają się odczuwać nawzajem swoje emocje, są ...
Trzynasta Opowieść
„Czy znacie to uczucie, kiedy zaczynacie czytać nową książkę, nim zdążyły ustać drgania membrany wywołane przez poprzednią? Odkładacie tę poprzednią, lecz jej myśli i wątki - nawet postaci - przyczepiły się do włókien waszego ubrania i kiedy otwieracie nową, one są jeszcze z wami.” Jak to jest, ż...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Raven_44
@Raven_44 2011-01-23
Przeczytane (2011-01-23)
Przeczytałam, może i pomysł niezły, ale wykonanie znacznie słabsze. Nie lubiłam głównej bohaterki co tylko potęgowało moją niechęć do samej książki. W pewnym momencie miałam wrażenie, że autorka w trakcie pisania zmieniła swoją koncepcję co do tej powieści. Może ma swój klimat, ale stwierdzenie: "Miłośnicy Cienia wiatru Zafóna przeżyją jeszcze wspanialszą ucztę" jest mocno przesadzone. Szczerze uważam, że jest gorsza od "Cienia wiatru", a pisanie, że "Trzynasta opowieść" jest powieścią "jakiej nie doczekał się XX wiek" mnie śmieszy. Krótko mówiąc: jak dla mnie przeciętna.
@fightgirl
@fightgirl 2010-02-09
Przeczytane (2007-08-07)
Książka idealna dla tych, którzy cenią sobie piękno słowa. Jest napisana wręcz w magiczny sposób, ja nie mogłam się od niej oderwać... denerwowało mnie jak ktoś mnie wytrącał z "transu" :) Jest w niej tajemnica, przygoda i rożne oblicza miłości. Idealna na długie zimowe wieczory przed kominkiem z kubkiem gorącego kakao... POLECAM !!!
@icylemonna
@icylemonna 2010-05-13
Przeczytane (2010-05-14)
Jakoś po tych zachwytach spodziewałam się czegoś innego, jedynie dobra ale określenie"To powieść jakiej nie doczekał się XX wiek" mocno przesadzone. Nie potrafiłam zrozumieć zachowania Margaret ,zwłaszcza tęsknoty do nieobecnej siostry .... (mam nadzieje,ze nikt nie uzna tego za spoiler)
@Enid
@Enid 2009-02-06
Podobało mi się - książka mnie wciągnęła, łatwo się ją czytało. Co prawda nie lubię narracji pierwszoosobowej, ale tutaj całkiem nieźle się to sprawdziło. Odniosłam też wrażenie, że pani Setterfield ma obsesję na punkcie bliźniąt i kakao;]
@bunia
@bunia 2010-03-15
Przeczytane (2007-08-07)
Doczytałam, aczkolwiek mnie nie wciągnęła. Było to mozolne brnięcie do końca poprzez ogromne partie narracji pozbawione dialogów - czego nie znoszę. Książka zaczęła się robić ciekawa na ok. 70 stron przed końcem. Ogólnie - bez rewelacji.
@Justynaa0206
@Justynaa0206 2010-08-21
Przeczytane (2010-08-21)
Ja również spodziewałam się czegoś innego. Odłożyłam ją po przeczytaniu większej połowy i dopiero po dłuższym czasie udało mi się ją dokończyć. Końcowe wydarzenia mocno zaskakują i zmieniają spojrzenie na całość.
KE
@Kellhus 2007-09-05
Przeczytane (2007-08-31)
Atmosfera jakaś wspaniała nie była, ot dobre czytadło - nic więcej. Taki typowy kryminał to nie jest, przynajmniej dopóki nie dojdzie się do końcówki. Ogólnie: dobrze ale nie wspaniale.
@gabka123
@gabka123 2011-03-15
Przeczytane (2011-03-15)
Na początku męczyła mnie, ale w miarę czytania coraz bardziej i bardziej mnie wciągła. Doszło do tego, że na końcu uważałam ją za świetną książkę. Naprawdę bardzo mi się pododbała:)
@Martali
@Martali 2009-02-13
Przeczytane (2009-02-13)
CUDOWNA. Niezaprzeczalnie jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Wspaniale napisana, nieprzewidywalna. Świetna atmosfera, pochłania się książke w kilka dni. Polecam - warto.
JO
@maminka 2009-08-29
Przeczytane (2009-08-29)
modna książka z tajemnicą. Ale czy aż tak wspaniała, jak się czyta w recenzjach? Rzecz gustu, dla mnie dobra na zimowe wieczory pod kocykiem, ale w sumie żadna rewelacja.
Trzynasta opowieść

Obie są samotne. Obie skrywają bolesną tajemnicę swoich narodzin. Obie zamknęły się w świecie książek. Margaret Lea - zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza z Cambridge, która bardziej kocha książki niż ludzi, i Vida Winter - największa pisarka naszych czasów, żyjąca z dala od świata, tajemnicza legenda łącząca siłę starożytnej bogini i czarownicy. Vida Winter nie ma prawdziwego nazwiska, za to ma setki biografii. Żadna nie jest prawdą. Wszystkie są zmyśleniem. Teraz, ponaglana śmiertelną chorobą, chce wreszcie wyjawić prawdę. Prawdę, która prześladowała ją przez całe życie. Wybiera Margaret ? dlaczego? Skąd wie, że tylko ta dziewczyna ją zrozumie? Rozpoczyna się walka z prawdą i o prawdę. Margaret poddaje się magii urzekającej opowieści. Ożywają wielkie uczucia, grzeszne namiętności, przeklęte i tragiczne postaci, duchy przeszłości. Trzynasta opowieść Diane Setterfield to niezwykła proza. Ma nastrój, piękno i siłę oraz wyjątkowość i prawdziwość największej literatury XIX wieku, a emocjonalność i magię narracji poruszającą do głębi współczesnego czytelnika. Debiut angielskiej czterdziestokilkuletniej nauczycielki akademickiej, wykładającej XX-wieczną literaturę francuską, okrzyknięto klasyką. Prawa do publikacji Trzynastej opowieści Diane Setterfield zostały kupione za milionowe sumy w 32 krajach. Książka podbiła rynek amerykański i przez dwa kolejne tygodnie królowała na pierwszych miejscach list bestsellerów ?The New York Times? i ?Publishers Weekly?. To powieść, jakiej nie doczekał się XX wiek.

Autorzy
Diane Setterfield
Trzynastą opowieść napisała nauczycielka akademicka z Yorkshire, wykładająca XX-wieczną literaturę francuską, i z dnia na dzień stała się milionerką. Wydawcy amerykański i brytyjski zapłacili milio...
Inne książki:
Książka Trzynasta opowieść
Książka The Thirteenth Tale
Książka Człowiek, którego prześladował czas
Współtworzący tą stronę
puchar @normajeane @normajeane pierwsza opinia