Tunel z gołębiami

John le Carré
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Tunel z gołębiami
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

„Z tajnego świata, który kiedyś znałem, próbowałem uczynić teatr dla tego szerszego świata, w którym wszyscy żyjemy – najpierw wyobraźnią, potem potrzebą odwzorowania rzeczywistości. Później znowu zaczyna pracować wyobraźnia i wreszcie można zasiąść za biurkiem, przy którym teraz siedzę”.
Fragment książki Tunel z gołębiami

Le Carré zawsze pisał o tym, co właśnie się dzieje. W czasach zimnej wojny, gdy służył w wywiadzie brytyjskim, i w trakcie własnej kariery pisarskiej, gdy jeździł do ogarniętej wojną Kambodży, do Bejrutu w przeddzień izraelskiej inwazji roku 1982 czy do Rosji przed upadkiem muru berlińskiego i po nim.
W swych pierwszych opublikowanych wspomnieniach, które właśnie trafiają do rąk Czytelnika, le Carré dowcipnie i celnie analizuje moralną dwuznaczność wydarzeń, których był świadkiem, znaną dotąd jedynie z jego powieści. Pisze czasem z humorem, czasem wstrząsająco, to bawiąc, to zmuszając do refleksji nad wydarzeniami, o których – wydawałoby się – wszystko już wiadomo. O papudze w hotelu w Bejrucie, która nauczyła się naśladować dźwięki karabinów maszynowych i pierwsze takty Beethovenowskiej „piątki”. O rwandyjskich muzeach pełnych ciał ofiar ludobójstwa. O Sylwestrze roku 1982, spędzonym wraz z Jaserem Arafatem i jego sztabem. O wywiadzie, który przeprowadził z niemiecką terrorystką w więzieniu na pustyni Negew. O pouczającej rozmowie z wielkim fizykiem, dysydentem i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, Adriejem Sacharowem. O spotkaniach z byłymi szefami KGB. O tym, jak Alec Guinness przygotowywał się do roli George’a Smileya w legendarnych adaptacjach BBC. A także o pracowniczce organizacji pomocowych, która posłużyła mu za wzór głównej bohaterki Wiernego ogrodnika.

Najważniejsze jest jednak to, że le Carré dzieli się z Czytelnikiem wspomnieniami z ponad sześćdziesięciu lat pracy pisarskiej – ponad sześciu dziesięcioleci poszukiwań sensu człowieczeństwa, tak widocznych w losach stworzonych przez siebie fikcyjnych, lecz jakże ludzkich postaci.
Tytuł oryginalny: The Pigeon Tunnel
Data wydania: 2017-11-08
ISBN: 978-83-8110-112-7, 9788381101127
Wydawnictwo: Sonia Draga
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 368
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

John le Carré John le Carré
Urodzony 19 października 1931 roku w Wielkiej Brytanii (Poole)
John le Carré właściwie David John Moore Cornwell – brytyjski pisarz. Studiował na Universytecie w Bernie (reminiscencje w powieści Szpieg doskonały), ukończył Lincoln College w Oksfordzie, po czym wykładał w Eton College (1956-1958). W latach 1959-...

Pozostałe książki:

Wierny ogrodnik Bardzo poszukiwany człowiek Pieśń misji Z przejmującego zimna Nocny recepcjonista Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg Budzenie zmarłych Tajny pielgrzym Morderstwo doskonałe Agent w terenie Krawiec z Panamy Tunel z gołębiami Jego uczniowska mość Przyjaźń absolutna Russia House Silverview Subtelna prawda Szpiegowskie dziedzictwo Zdrajca w naszym typie Ludzie Smileya Mała doboszka Małe miasteczko w Niemczech Single & Single Szpieg Szpieg doskonały Naiwny i sentymentalny kochanek Nasza gra Wojna w lustrze Za późno na wojnę
Wszystkie książki John le Carré

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wspomnienia pisarza-szpiega

30.04.2022

Lekko i dowcipnie spisane wspomnienia niedawno zmarłego króla powieści szpiegowskiej. Le Carré ma za sobą służbę w brytyjskich służbach wywiadowczych, ale kariery tam nie zrobił, pracując na podrzędnych stanowiskach. Niemniej, miał podstawy twierdzić, że pracę szpiegowską zna od podszewki. Nabrałem jeszcze większego szacunku dla autora czytając j... Recenzja książki Tunel z gołębiami

@almos@almos × 18

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2023-05-06
8 /10
Przeczytane papier

Le Carre o sobie, swoich książkach, znajomych i ojcu. Bogate i pasjonujące życie miał ten Le Carre i to wcale nie ze względu na epizod szpiegowski, a raczej wbrew niemu. Do tego świetny z niego był gawędziarz (chociaż tłumacz co i rusz starał się popsuć mi lekturę książki swoimi „mądrościami” w przypisach) i inteligentny, doświadczony człowiek. Świetna książka.

× 21 | link |
@almos
2022-04-30
8 /10
Przeczytane ebook wspomnienia/dzienniki/listy
@Beata_
2019-11-10
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Tunel z gołębiami. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat