Tygrysica i akrobata

Susanna Tamaro
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Tygrysica i akrobata
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Mała Tygrysica nie jest podobna do innych tygrysów zamieszkujących Tajgę. Nie potrafi bezkrytycznie przyjąć praw rządzących światem zwierząt, zadaje pytania o sens życia, wolność i przeznaczenie. Pragnie odnaleźć własną drogę – niekoniecznie tą wyznaczoną przez Matkę, naturę i tradycję. Do celu swoich poszukiwań zbliża się, gdy staje oko w oko z człowiekiem – tą najbardziej niebezpieczną, ale i fascynującą istotą. Susanna Tamaro z lekkością i wielkim talentem literackim snuje na poły filozoficzną bajkę, po którą mogą sięgnąć tak dzieci, jak i dorośli czytelnicy. Przygody Tygrysicy i napotykanych przez nią bohaterów – ludzkich i zwierzęcych – kryją w sobie opowieść o uniwersalnych wartościach: odwadze, wolności i poszukiwaniu własnego „ja”.
Tytuł oryginalny: La Tigre e l'Acrobata
Data wydania: 2018-05-01
ISBN: 978-83-233-4465-0, 9788323344650
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: Seria z Żurawiem
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 160

Autor

Susanna Tamaro Susanna Tamaro
Urodzona 12 grudnia 1957 roku we Włoszech (Triest)
Susanna Tamaro jest włoską pisarką. Ukończyła reżyserię w Eksperymentalnym Ośrodku Kinematografii i przez dziesięć lat pracowała dla telewizji, kręcąc filmy dokumentalne o charakterze naukowym. Odkąd rozpoczęła karierę pisarską, jej książki sprzedał...

Pozostałe książki:

Idź za głosem serca Anima Mundi Va dove ti porta il cuore
Wszystkie książki Susanna Tamaro

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ile jest w Tobie z tygrysicy?

28.11.2020

Ale miłość, która nie szanuje wolności drugiego, czym jest taka miłość? W sercu tajgi rodzi się dwoje tygrysów. Ich matka tygrysica jest wspaniałą matką, jednak skrywała pewną tajemnicę ze swojej młodości. Uczy swoje dzieci jak być tygrysem i żyć jak tygrys, ale zostawia im wolność wyboru. Mała tygrysica zadaje trudne pytania o sens życia, prze... Recenzja książki Tygrysica i akrobata

@jatymyoni@jatymyoni × 22

Czego szuka (Mała) Tygrysica?

12.01.2021

"Tygrysica i akrobata" to historia napisana przez Susanę Tamaro. Jest to druga książka włoskiej pisarki, którą przeczytałam. Pierwszą była jej zbeletryzowana autobiografia (czytałam jej niemiecki przekład), która nie upiększa, lecz odsłania trudną prawdę pozwalając autorce zrzucić balast przeszłości. Lektura tej książki sprawiła, iż byłam ciekawa,... Recenzja książki Tygrysica i akrobata

@edytre@edytre × 3

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-07-05
6 /10
Przeczytane Literatura obca

Ma to być baśń filozoficzna w styli 'Małego Księcia', ale ja odebrałam ją bardziej realistycznie, a mniej filozoficznie. Lubię książki zwierzęce, w stylu Curwooda i Londona, więc i ta mi się spodobała. To opowieść o losach Tygrysiątka, które zostało zabrane do cyrku. Musi znów odnaleźć w sobie siłę, żeby nie poprzestać na tym miałkim życiu, gdzie jedzenie ma przynoszone pod nos regularnie, gdzie jeśli będzie ładnie skakać przez obręcz to będzie chwalona itd. Tylko wolności i powietrza jej brakuje, ale i o tym powoli zapomina. Czy znajdzie siłę? Sama może i nie, ale gdy znajdzie się przyjaciel, który jej pomoże?
Bardzo ładnie napisana historia, którą całkiem przyjemnie się czyta. Może i dobrze, że mało jest tu filozofii, bo z książek filozoficznych w moim życiu przyjemnie mi się czytało jedynie Platona i Camusa.
Tak jak teraz piszę tę recenzyjkę to mi się przypomniał Anthony de Mello i podobna w wymowie, a jednak inna, historia o małym orlątku, które wychowywało się z drobiem. Do końca życia myślało, że jest kurą czy kaczką i tak też umarło, taplając się w błocie.
W każdym razie książka jest ciekawa i można ją czytać zarówno sobie, jak i dzieciom, o ile im się spodoba.

× 11 | link |
@Anna_GP
2019-12-23
5 /10
Przeczytane

Nigdy nie lubiłam bajek. A to jest bajka w najczystszej postaci.
Nigdy nie lubiłam nachalnych moralnych wskazówek, a tu aż zęby bolą.

Nie wiem dla kogo jest ta książka. Dla dzieci za trudna, dla dorosłych zbyt infantylna.
Ale to przecież Seria z Żurawiem, więc pewnie czegoś nie zrozumiałam.

× 2 | link |
@elutka_a
2021-05-11
8 /10
Przeczytane
@edytre
2021-01-12
6 /10
Przeczytane Literatura dla dzieci i młodzieży
@jatymyoni
2020-11-28
8 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka 20 z mojej półki L. włoska Przyjemne i lekkie

Cytaty z książki

“Ale miłość, która nie szanuje wolności drugiego, czym jest taka miłość?”
#
“Jest ból, który pochodzi od nas samych, oraz ból, który pochodzi z Nieba. Pierwszy jest jak węzeł na bardzo cienkim sznurze. Aby go rozsupłać, trzeba być cierpliwym, sprawdzić, jaki to rodzaj ...”
#
“To my jako pierwsi sami się więzimy.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl