Uciekinierka

Alice Munro
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Uciekinierka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Wszystkie bohaterki nagrodzonego prestiżową Man Booker Prize tomu opowiadań noblistki to uciekinierki, badające granice swojej wolności, a raczej klatki, jaką stało się ich życie. Szukają wyzwolenia i wydaje się, że zrobiły wszystko, by być gdzie indziej, spróbować czegoś innego, pójść za swoimi pragnieniami, uwolnić się od samotności i znaleźć szczęście, które wydaje się na wyciągnięcie ręki, lecz nigdy dostatecznie blisko, by je posmakować. Z pozornie prostych epizodów, buduje Munro nastroje pełne ulotnego dramatyzmu, który powoli przechodzi w melancholię i cichą zadumę nad możliwością i niemożliwością zmiany oraz stopnia, w jakim można wpłynąć na własny los.
Data wydania: 2014-01-22
ISBN: 978-83-280-0871-7, 9788328008717
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Własny Pokój
Stron: 392
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Alice Munro Alice Munro
Urodzona 10 lipca 1931 roku w Kanadzie (Ontario)
Kanadyjska pisarka, autorka głównie opowiadań, trzykrotnie nagrodzona krajową Governor General's Award for Fiction. Uważana za jedną z najznamienitszych żyjących autorek krótkich form prozatorskich. Thomas Tausky w biograficznym eseju "Alice Munro. ...

Pozostałe książki:

Miłość dobrej kobiety Kocha, lubi, szanuje Za kogo ty się uważasz? Dziewczęta i kobiety Drogie życie
Wszystkie książki Alice Munro

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Uciekinierka nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-09-06
7 /10
Przeczytane Nagroda Literacka Nobla L. kanadyjska Dobra ksiązka Nagroda Bookera

Na ten zbiór składa się osiem opowiadań, osiem historii kobiet, zwykłych kobiet, a jednak niezwykłych. Każda z tych kobiet pragnie innego życia i innej w nim roli, dlatego każda z nich ucieka, chociaż nie zawsze są to ucieczki w sensie fizycznym. Każda z nich pragnie tego co wszyscy szczęścia, chociaż każda z nich inaczej go pojmuje. Powoli odkrywamy sekrety każdej z tych kobiet uczestnicząc w ich przeżyciach wewnętrznych. Przeżywamy wraz z nimi małe i duże tragedie, bezradność, upokorzenie, rozczarowanie, rozpacz, ale pojawia się też humor.
Opowiadania nie są moją ulubioną formą, chociaż muszę przyznać były bardzo dobre. Opisuje rzeczywiste problemy, które są uniwersalne. Nie jest to typowa "kobieca literatura", chociaż skupia się na problemie kobieta i świat.

× 14 | Komentarze (1) | link |
@abdita
2019-11-23
6 /10
Przeczytane

Opowiadania. Dobre, ale jak dla mnie nie „noblowskie” jak zapowiada okładka. O kobietach, w różnych, często zaskakujących je same sytuacjach. Dobrze skonstruowane psychologicznie ale jak na dobrą literaturę niektóre za bardzo przewidywalne. Od początku wiadomo „czym się to skończy”.
Postacie mężczyzn w tle, zarysowane schematycznie, papierowo. Jakby byli, ale mało warci uwagi a przecież jednak większość zdarzeń w życiu opisywanych kobiet dzieje się za ich przyczyną albo przynajmniej z ich udziałem.
Trzy opowiadania łączy ta sama postać bohaterki ale na trzech różnych etapach życia. Nie jest konieczne, żeby czytać je jedno po drugim. Równie dobrze można by tu wstawić inne imiona i nie łączyć ich. W taki sposób jak jest to tu umieszczone mam wrażenie jakby autorka miała jakiś niedokończony pomysł na większą całość ale nie wyszło, więc w sposób przypadkowy dała je do zbioru opowiadań.

× 1 | link |
@rainestrella95
2021-02-25
7 /10
Przeczytane

Opowiadania sprawiają wrażenie niedokończonych, a ponadto wiele aspektów pozostaje jedynie w domyśle lub daje czytelnikowi możliwość puszczenia wodzy fantazji. Warto sięgnąć, poznać intrygujący świat bohaterek i spróbować zrozumieć dlaczego postąpiły, w ten czy inny sposób. Może komuś się to uda ...

| link |
MG
2022-07-13
6 /10
Przeczytane
MA
2022-01-10
8 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
7 /10
Przeczytane Posiadam [ebook] 2015-Książki
@Libro
2019-12-01
5 /10
Przeczytane
@zooba
2019-11-27
5 /10
Przeczytane
@Zaneta
2019-11-03
10 /10
Przeczytane ULUBIONE Alice Munro

Cytaty z książki

O nie! Książka Uciekinierka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl