Ukradli im czterysta lat

Krzysztof Kąkolewski
Ukradli im czterysta lat
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Wyodrębniłem z mapy Polski Suchedniów jako temat reportażu, ale nie znaczy to, że chcę go potępić. Suchedniów można uznać za miniaturę Polski dzielącą wszystkie jej cierpienia, choć może w większym stopniu niż inne miasteczka w innych regionach Polski. Jeśli Suchedniów byłby kroplą, w której odbijają się losy Polski, owe morza smutku, to raczej nazwałbym go łzą. Suchedniów to nie winowajca, ale żałosna sierota podobna do podrzutka, który dostał się w ręce ojczyma i macochy, bezbronna i bez nadziei na przyszłość. Czuję się bardziej korespondentem wojennym wysłanym nie do Czeczenii czy Iraku, ale tu, gdzie jest mniej niebezpiecznie, ale smutniej. Kolaboracja w Czeczenii przybrała wiele mniejsze rozmiary niż w Świetokrzyżu. Przyjechać i zdiagnozować: to choroby epidemiczne, którymi ludzie zarażają się niepostrzeżenie i nagle stają się prześladowcami swoich znajomych i sąsiadów, ale i choroba endemiczna, wszczepiona w tę krainę od przeszło pół wieku. Zarazem to egzotyka. Pierwociny mafii suchedniowskiej wyglądały domowo, tradycjonalnie: SYNOWEJBRATATESCIAWUJASZWAGRAZIĘĆ. Tak było jeszcze na początku lat 60. Mafie powstawały w oparciu o jedyny jeszcze wtedy pewny układ, jakim była rodzina i wzajemne poparcie jej członków. Przy zahamowaniu Polski cywilizacyjnym i społecznym przez okupację nazistowską a potem sowiecką, rodziny i rody zaczynały cofać się do minionych epok i przypominać plemiona. Więź plemienna realizowała się przez odnajdywanie mieszkających w odległych miejscowościach dalekich nawet krewnych, powinowatych, tzw. kumów, opłacanie protekcji członków na stanowiska przydatne dla rodziny i opanowywanie przez takie plemię możliwie największej liczby punktów kontrolujących pewne urzędy, spółdzielnie państwowe, zakłady produkcyjne, by we wzajemnym nie ujawnianym powiązaniu mogły zyskiwać niezasłużone wpływy i nielegalne dochody.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-87689-74-2, 9788387689742
Wydawnictwo: von Borowiecky

Autor

Krzysztof Kąkolewski Krzysztof Kąkolewski
Urodzony 16 marca 1930 roku w Polsce (Warszawa)
Krzysztof Kąkolewski – polski publicysta, reporter, autor scenariuszy filmowych, opowiadań i powieści. Zadebiutował w wieku 16 lat opowiadaniem szkolnym. W wieku 19 lat rozpoczął pracę w redakcji „Pokolenia”. Potem kolejno w „Sztandarze Młodych”, „...

Pozostałe książki:

Co u pana słychać Mięso papugi Reporter kryminalny Popiełuszko. Będziesz ukrzyżowany
Wszystkie książki Krzysztof Kąkolewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ukradli im czterysta lat? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Ukradli im czterysta lat. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl