Upiorna opowieść

Peter Straub
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Upiorna opowieść
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Data wydania: 1993
ISBN: 978-83-7120-005-2, 9788371200052
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Klasyka grozy
Kategorie: Fantastyka, Horror
Stron: 585
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Peter Straub Peter Straub Peter Straub (ur. 2 marca 1943 w Milwaukee, Stany Zjednoczone) – amerykański pisarz, znany jako autor powieści Upiorna opowieść oraz współautor powieści Talizman oraz Czarny Dom, napisanych wraz z Stephenem Kingiem. Członek Horror Writers Association...

Pozostałe książki:

Talizman Julia Tajemnica Pan X Zagioniony, Zagioniona
Wszystkie książki Peter Straub

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pokonać chmurę, sen, poemat

12.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Członkowie stowarzyszenia Chowder to panowie w słusznym już wieku – regularne spotykanie się w krawatach na opowiastki o duchach nadaje ich życiu spokojnej rutyny i przestrzeni na oswojenie się ze śmiercią przyjaciela. Którego rocznica zejścia właśnie się zbliża i trudno jest udawać, że to było normalne. No dobrze, może zaproszenie siostrzeńca prz... {} Recenzja książki Upiorna opowieść

@KazikLec@KazikLec {}× 3

Peter Straub, upiorna opowieść, opinia

17.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Upiorna Opowieść” Petera Strauba to mówiąc w skrócie opowieść o duchach, upiorach, strachu, który nigdy nie śpi i tylko czeka właściwego momentu, aby nas dopaść. Dzieło amerykańskiego pisarza po raz pierwszy ukazało się w 1979 roku. W Polsce za sprawą Wydawictwa Vesper zostało wydane w 2018 roku. Całość dzieła liczy 628 stron. Historia osadzon... {} Recenzja książki Upiorna opowieść

@SFsince2018@SFsince2018 {}× 2

Upiorna opowieść

10.12.2009

“Jaka była najgorsza rzecz, którą kiedykolwiek zrobiłeś? Tego ci nie powiem, ale powiem ci o najgorszej rzeczy, która wydarzyła mi się... o najstraszniejszej rzeczy...” Peter Straub, „Upiorna opowieść” Polscy czytelnicy kojarzą najczęściej nazwisko Petera Strauba z powieściami “Talizman” oraz „Czarny Dom”, które ów pisarz popeł... {} Recenzja książki Upiorna opowieść

Moja opinia o książce

Opinie

@MichalL
2020-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam 2019

"Upiorna opowieść" to książka, która powstała czterdzieści lat temu i może być uznawana za najlepsze dzieło Petera Strauba. Dzięki Wydawnictwu Vesper miałem przyjemność nasycić zmysły tym genialnym wydaniem i dotknąć historii by poczuć ją na własnej skórze.

Opowieść jak opowieść. Amerykańskie miasteczko Milburn z lat siedemdziesiątych i czterech starszych, eleganckich Panów należących do miejskiej elity. Panowie będący zarówno dobrymi przyjaciółmi spotykają się cyklicznie we własnym gronie i przy szklaneczce whisky opowiadają przerażające historie. Historie wśród których ta jedna nie chce być przez nikogo opowiedziana. Historię, która powraca by nie pozwolić o sobie zapomnieć.

Peter Straub stworzył niesamowity klimat, a przedstawione miasteczko pozwoliło mi zagłębić się w nim niczym jeden z mieszkańców. Wyraźnie określone postacie poznałem łącznie z ich przyzwyczajeniami jak i lękami, a poznany krąg stopniowo powiększał się ukazując mi wzajemne relacje mieszkańców Milburn.

Gdzieś w tekście znalazłem słowo - dreszczowiec - faktycznie, w tamtym okresie funkcjonowało takie określenie jako szufladka dzieł, które wykorzystują napięcie, niepewność jak i tajemniczość. Śmiało mógłbym nadać tej książce takie określenie, jednak Peter Straub uczynił w niej coś więcej. Połączył wiele elementów literatury grozy przez co przeskoczył w moim zestawieniu do rangi bardzo dobrego horroru. Dla takich historii warto zarwać kilka nocek.

A Ty ?

"Jak...

{}× 2 | link |
@mala_mi
2021-12-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2021

Warto tę książkę przeczytać choćby po to, żeby mieć argumenty wobec tych, którzy twierdzą, że literatura grozy jest wtórna, bo zapożycza i kopiuje. I co z tego? Peter Straub czerpał nawet nie garściami ale całą łopatą z dzieł innych twórców. Nie przeszkodziło mu to w stworzeniu dzieła, które będąc syntezą motywów, ma swój niepowtarzalny klimat i.... po prostu straszy.
Jedynym mankamentem jest to, że historia strasznie wolno nabiera tempa. Po intrygującym początku trzeba przegryźć się przez prawie połowę książki, wypełnioną opisami miasteczka, postaci, nastrojów bohaterów, zależności towarzyskich, żeby zaczęło się coś dziać.
Dla fanów tego typu literatury ciekawe będzie również posłowie Piotra Borowca, z analizą poszczególnych motywów występujących w książce i przedstawieniem postaci pisarza oraz krótką historią powieści gotyckiej w USA.

{} | link |
@SFsince2018
2021-08-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@KazikLec
2021-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2021
@haudek
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Poszła w dobre ręce
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@Asamitt
2019-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Horror/Groza
AN
2011-04-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Upiorna opowieść. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl