Urobieni

Marek Szymaniak
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Urobieni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach. Pracownik fabryki, ochroniarz na osiedlu nowych bloków, właściciel budki z zapiekankami, szefowa związku zawodowego w sieci hipermarketów, kierownik call center i wielu innych – to właśnie oni, niewidzialni pracownicy, choć wciąż słyszą zapewnienia o perspektywie poprawy swojego losu, nie czują się beneficjentami systemu, w którym przyszło im żyć. Bo jak powiedział jeden z bohaterów: „jesteśmy tylko trybikami”.

Zbiór reportaży Urobieni ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiada historie zarówno tych, którzy w 1989 roku zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, jak i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat dziewięćdziesiątych. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i rosnąca frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków.
Data wydania: 2018-06-27
ISBN: 978-83-8049-692-7, 9788380496927
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Reportaż
Stron: 240
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Marek Szymaniak Marek Szymaniak
Urodzony w 1988 roku w Polsce
Marek Szymaniak – dziennikarz i reporter. Publikował m.in. w Magazynie TVN24, „Dużym Formacie” i „Newsweek Polska”. Jest dwukrotnym finalistą konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz dwukrotnym finalistą Nagrody Ne...

Pozostałe książki:

Urobieni Zapaść. Reportaże z mniejszych miast Biskup płocki Gedko (1206 - 1223). Działalność kościelno - polityczna na tle procesu emancypacji Kościoła polskiego spod władzy książęcej Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (16) / kwiecień 2019
Wszystkie książki Marek Szymaniak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Praca, pracownik, pracodawca

WYBÓR REDAKCJI
11.10.2020

Przysłów ze słowem "praca" jest w języku polskim co niemiara. Wydźwięk większości z nich jest taki, że ciężka i uczciwa zapewni nam i naszej rodzinie godziwy byt w którym, oprócz zaspokojenia podstawowych potrzeb, znajdą się też środki na mniejsze i większe przyjemności. Tyle teorii bo życie szybko jest w stanie zweryfikować te wyobrażenia. Rynek... Recenzja książki Urobieni

@Jezynka@Jezynka × 8

Miejsce pracownika według ideologii neoliberalnej

28.02.2021

Artykuły do publikacji powstawały przed 2018 roku, część jest pisana z perspektywy transformacji, odnosi się między innymi do zakładanych biznesów w latach dziewięćdziesiątych oraz tego jak nasz rynek zmieniał się, niestety na gorsze, w późniejszym okresie. W Polsce przyjęty model gospodarczy daje przywileje przedsiębiorcom, związki zawodowe maja ... Recenzja książki Urobieni

@Asamitt@Asamitt × 22

Urobieni

31.08.2020

To bardzo dobrze napisany reportaż, nowość z końca czerwca 2018 roku w wydawnictwie Czarne. Bardzo dobrze zapowiadający się autor, moim zdaniem. Wie co chce napisać i ściśle dąży do obranego celu.Czytam tu i tam, że reakcją na tę książkę jest szok i wstrząs. Pomyślałam, że sama się przekonam skąd te skrajne reakcje. Przecież większość z nas na Ksi... Recenzja książki Urobieni

@Renax@Renax × 20

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-05-31
8 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka L. polska Reportarz i dokument

Poruszający zbiór reportaży ujawnia prawdę o polskim rynku pracy. Ukazane jest całe spektrum ludzi pracujących w Polsce, od małych firm po wielkie koncerny. Jesteśmy na drugim miejscu w Unii, jeżeli chodzi o ilość godzin przepracowanych, niestety, gdy chodzi zarobki zajmujemy końcowe miejsca. Widać, że zysk firm jest najważniejszy, a pracownik się nie liczy w tej układance. Cieszymy się słysząc, że duże koncerny wchodzą na polski rynek, ale już nie patrzymy jak w nich traktuje się pracowników. Według pracodawców mamy się cieszyć, że w ogóle mamy pracę. Przejmująco smutna jest to lektura, gdzie pracownik ciągle stoi na przegranej pozycji. Ujawnione są różne patologie i jak pracodawcy omijają przepisy, przy jednoczesnych słabych związkach zawodowych i PIP-ie , który nic nie może zdziałać.
Bardzo ciekawy jest na końcu wywiad z profesorem Andrzejem Szahajem. Omawia jak doszło do tego, że związki zawodowe, o które tak walczyliśmy są dziś takie słabe i dlaczego przyjęliśmy taki model gospodarczy, czyli neoliberalizm. Ukazuje, że neoliberalizm jest ideologią, która jak każda ideologia wmawia nam, że innej drogi nie ma. Ukazuje rolę mediów w promowaniu tej ideologii i słabość państwa. Pokazuje inną drogę , ale to wymagałoby bardzo silnego państwa.
Powinna być to lektura obowiązkowa dla wszystkich parlamentarzystów.
Czy polecam? W większości znamy to i odczuwamy na własnej skórze. Lektura jest bardzo przygnębiająca, ale warto ją znać.

× 8 | Komentarze (1) | link |
@frodo
2022-02-23
7 /10
Przeczytane 2022

Smutna i przygnębiająca książka o naszej polskiej rzeczywistości. Sam pracuje już 27 lat. Z przerwą na studia. Z niejednego pieca chleb jadłem (m.in. praca w Niemczech), ale na moje szczęście nie miałem takich przeżyć jak większość bohaterów tej opowieści. Niestety dalej jej zawartość pokrywa się z tym co nas otacza. No, ale to temat rzeka. Książka ze wszech miar godna polecenia, dla każdego kto pracuje w naszej Polsce.

× 5 | link |
@Edyta_09
2019-11-18
6 /10
Przeczytane Wyzwanie 2018/2019 (50) Papier

Chciałabym napisać, że jestem zszokowana, ale nie jestem. Od historii zaprezentowanych przez autora podnosi się ciśnienie, ale już wcześniej wielokrotnie czytałam i słyszałam podobne rzeczy.
Chyba najbardziej utkwiła mi w głowie cześć poświęcona pracy w fabryce Toyoty. Nie wiem nawet jak to określić, czasy najgłębszej komuny to przy tym małe piwo. Jak zawsze wzruszają mnie i przygnębiają opowieści ludzi, którzy czuli się zmuszeni do wyjazdu za granicę w poszukiwaniu godnego życia.
Wniosek płynący z przedstawionych historii jest taki, że pracownik = niewolnik. Druga rzecz, która najbardziej przebijała przez wszystkie historie to brak szacunku dla drugiego człowieka. Chciałabym, żeby powstała kontynuacja tej książki, ale tym razem poświęcona pracodawcom i ich spojrzeniu na rynek pracy. Ja sama pracuję w budżetówce i muszę dorabiać więc mogłabym potwierdzić, że sytuacja przeciętnego pracownika w Polsce jest beznadziejna, ale wiem też, że czasem pracodawcy przechodzą męki szukając odpowiedniej osoby do pracy. Porównanie dwóch spojrzeń na tę samą kwestie byłoby na pewno interesujące.

× 4 | link |
@Betsy59
2019-11-06
7 /10
Przeczytane 2019

Bardzo przygnębiające i niestety prawdziwe. Większość ludzi obecnie tak pracować zaczyna i zanim nabędzie doświadczenia i kompetencji daje się wykorzystywać i upokarzać. Całe szczęście są na koniec dwa przykłady ludzi, którym się udało i którzy swoja karierę oparli na własnych kompetencjach i ciężkiej pracy a nie na wyzysku. Wywiad z filozofem kultury i biznesu na koniec interesujący i systematyzujący, dlaczego w Polsce tak jest. Wybór neoliberalizmu nie był jedynym możliwym, ale wówczas nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. A teraz? Sami się zgadzamy na wyzysk i łamanie praw pracowniczych, nie znamy siły wspólnoty i wolimy emigrować zamiast się zbuntować. Polacy podobno nie mają poczucia własnej wartości, dają się wykorzystywać i dlatego są tak nielubiani jako gastarbeiterzy w Europie zachodniej. Ale skąd mają mieć, jeżeli od tylu lat żyli w nędzy?

× 4 | link |
@a_ziemniewicz
2020-02-07
6 /10
Przeczytane

Bardzo lubię reportaże dotyczące rynku pracy wiec zaciekawiłam się nową pozycją na rynku wydawniczym. Książka zawiera zbiór historii ludzi o różnych profesjach, różnych wykształceniach i z różnych miast. Jest czasami smutna, czasami irytująca, jednak daje bardzo dużo do myślenia. 

| link |
@Jacek
2024-02-15
5 /10
Przeczytane
@karsob85
2022-06-08
8 /10
Przeczytane
@slawomir_gumieniak
@slawomir_gumieniak
2021-08-14
6 /10
Przeczytane Etap 2 od drugiego pobytu w Drewnicy do 05.12.21
@maciek.grzyb
@maciek.grzyb
2021-05-15
9 /10
@elutka_a
2020-12-22
8 /10
Przeczytane
@Jezynka
2020-10-11
8 /10
Przeczytane
@Renax
2020-08-31
8 /10
Przeczytane Reportaże
@arkadiuszmusic
2020-08-30
7 /10
Przeczytane Reportaże
PI
@piotrek.serafin.elo
2020-05-05
8 /10
Przeczytane
@Asamitt
2021-02-28
7 /10
Przeczytane Literatura faktu/Reportaż Polscy autorzy
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Mam jeszcze prawie 20 lat kredytu na mieszkanie. To potrafi stępić nawet największą dziennikarską ambicję.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl