W ciemnej dolinie

Robert Kolker
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
W ciemnej dolinie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Galvinowie mogliby być ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Dan i Mimi wzięli ślub zaraz po II wojnie światowej, rodzinę zakładali w czasach rosnącego dobrobytu, awansowali do klasy średniej, kupili piękny dom. Marzyli o dużej rodzinie i ich marzenie się spełniło, doczekali się aż dwanaściorga dzieci. Ale za zamkniętymi drzwiami rozgrywał się dramat. Jeden po drugim ich sześciu synów traciło kontakt ze światem. Diagnoza – schizofrenia – w tamtych czasach była jak wyrok dla całej rodziny.

Tragedia Galvinów okazał się szansą dla psychiatrii. Przebadanie tak wielu blisko spokrewnionych osób pozwoliło naukowcom i lekarzom lepiej zrozumieć tajemnicę tej niezwykle złożonej choroby, której leczenie bywało nieraz bardziej wyniszczające niż same objawy.
Kolker zręcznie łączy przejmującą historię rodziny Galvinów, którą opisuje szczegółowo i z ogromną empatią, z fascynującymi dziejami psychiatrii. Ale „W ciemnej dolinie” ma również trzeci wymiar – to socjologiczny portret Ameryki drugiej połowy XX wieku, jej pragnień, ambicji i wypieranych problemów.

Książka dotarła na pierwsze miejsce bestsellerów „New York Times’a”, a także znalazła się pośród najlepszych książek 2020 roku w rankingach m.in. „New York Times’a”, „Forbes’a”, „The Washington Post”, „The Wall Streed Journal”, „Time”, „Slate”, „The Boston Globe”, „The New York Post”, Amazon.com, Smithsonian Institution, National Public Radio oraz „People”.

Tytuł oryginalny: Hidden Valley Road: Inside the Mind of an American Family
Data wydania: 2021-09-15
ISBN: 978-83-8191-315-7, 9788381913157
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Amerykańska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 416
dodana przez: mewaczyta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Robert Kolker Robert Kolker Robert Kolker – amerykański dziennikarz. Pracował jako redaktor w „New York Magazine” oraz reporter „Bloomberg News” i „Bloomberg Businessweek”. Publikował również w pismach „The New York Times Magazine”, „Wired”, „GQ”, „O, The Oprah Magazine” oraz ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Urocza ekscentryczna rodzinka

WYBÓR REDAKCJI
8.02.2022

Tragiczny przypadek rodziny Galvinów przez lata pomagał badaczom zrozumieć istotę schizofrenii oraz przybliżył ich do odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy u podstaw choroby tkwi gen czy społeczeństwo (wychowanie). Czytelnik podczas lektury przechodzi przez różne stadia odbioru tej historii: od niedowierzania nad lekkomyślnością i nieodpowie... Recenzja książki W ciemnej dolinie

@Antoniowka@Antoniowka × 22

„Schizofrenogenne matki” czy bezlitosne DNA? Co tak naprawdę wiemy o schizofrenii?

31.01.2022

Książka Roberta Kolkera to naprawdę dobry i solidny materiał do zapoznania się z tematem trudnej choroby jaką jest schizofrenia. Jest to swego rodzaju reportaż, opowiadający prawdziwą i jakże trudną historię amerykańskiej rodziny Galvinów, która w wyjątkowo bezlitosny sposób została obarczona tą chorobą. Z dwunastki dzieci państwa Galvin sześciu c... Recenzja książki W ciemnej dolinie

Żyjąc ze schizofrenią.

28.09.2021

Byłam "W ciemnej dolinie" razem z rodziną Galvinów, nie udało mi się przygotować na treść tej książki. Niedowierzanie, złość, smutek, szok i rozpacz. Sześcioro dzieci Mimi cierpiało z powodu schizofrenii i innych zaburzeń, które nękały rodzinę przez większość ich życia. Dorosłe dzieci odkrywają przed nami karty całej historii. Fakty związane... Recenzja książki W ciemnej dolinie

Moja opinia o książce

Opinie

PA
2021-10-08
9 /10

Historia opisana w reportażu "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" Roberta Kolkera wydaje się po prostu nieprawdopodobna. Wrażenie robi już na wstępie liczba potomstwa państwa Galvin, dziesięciu chłopaków i dwie dziewczynki, dwanaścioro dzieci! Jakby tego było mało pozornie sielankową scenerię rodzinnej atmosfery przerywa choroba, która zupełnie znienacka wyciąga macki po najstarszego syna, Donalda, a potem kolejno jeszcze po pięciu innych braci.

Świat zewnętrzny podziwiał Galvinów, wydawało się, że są oni spełnieniem amerykańskiego snu- elokwentna, ceniąca kulturę pani domu, dbająca o porządek, dyscyplinę i posiłki (z deserem każdego dnia włącznie) oraz przystojny, wykształcony, brylujący niemal w każdej dziedzinie małżonek. Wraz z pojawieniem się w ich domu choroby, za zamkniętymi drzwiami rozpoczął się prawdziwy dramat - jeden po drugim sześciu synów Mimi i Dana traci kontakt ze światem. Zdiagnozowana u wszystkich schizofrenia jest wówczas przypadłością niemal zupełnie niezbadaną, wiedza na temat choroby znajduje się w powijakach i to, co jest tragiczne dla Galvinów okaże się paradoksalnie szansą dla rozwoju psychiatrii.

Kolker w swojej książce przeplata opowieści o losie rodziny z historią rozwoju psychiatrii, robi to zręcznie i dosyć szczegółowo, oba zagadnienia są niezwykle przejmujące. Muszę przyznać, że sposoby leczenia i pierwsze kroki w kierunku terapii chorób psychicznych przywodzą c...

× 2 | link |
@Czytanna
2022-01-06
10 /10
Przeczytane

Historia rodzinna Galvinów, a przede wszystkim ich przypadek medyczny jest czymś niewyobrażalnym, to historia wręcz nieprawdopodobna. Autor umiejętnie, z wielką gracją przeprowadza czytelnika po meandrach rodzącej się psychiatrii, a także ukazuje przy tym rodzinny dramat. Nie spodziewałam się, że książka naprawdę będzie tak dobra. Jakiś czas temu, zraziłam się do serii amerykańskiej Czarnego za sprawą Missouli Jona Krakauera i tutaj nie ukrywam spodziewałam się tego samego. Zastałam jednak zręcznie napisany tekst, przykładnie użyte konstrukcje i wartką narrację. Polecam książkę każdemu, nie tylko miłośnikom psychiatrii!

| link |
@Gabriela_Deda
2022-01-29
8 /10
Przeczytane

Videorecenzja:

| link |
@Maria100
2022-05-02
8 /10
Przeczytane
@monika.zdunik
2022-03-23
8 /10
Przeczytane
@maslowskimarcinn
2022-03-16
7 /10
Przeczytane
@Antoniowka
2022-02-08
8 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2022-02-01
8 /10
Przeczytane Y: 2022
@Lady_in_Red
2022-01-25
10 /10
Przeczytane
@maciek.grzyb
2022-01-01
9 /10
ST
2021-12-08
6 /10
Przeczytane
@ornitorinco_czyta
2021-11-19
10 /10
Przeczytane
@kachna.janisz
2021-09-28
10 /10

Cytaty z książki

“Więzi z innymi mogą nas zniszczyć, ale też mogą nas zmienić i uleczyć. Kształtują nas, choć często tego nie zauważamy. Jesteśmy ludźmi, bo inni czynią nas ludźmi.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl