W ciemnej dolinie

Robert Kolker
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
W ciemnej dolinie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Galvinowie mogliby być ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Dan i Mimi wzięli ślub zaraz po II wojnie światowej, rodzinę zakładali w czasach rosnącego dobrobytu, awansowali do klasy średniej, kupili piękny dom. Marzyli o dużej rodzinie i ich marzenie się spełniło, doczekali się aż dwanaściorga dzieci. Ale za zamkniętymi drzwiami rozgrywał się dramat. Jeden po drugim ich sześciu synów traciło kontakt ze światem. Diagnoza – schizofrenia – w tamtych czasach była jak wyrok dla całej rodziny.

Tragedia Galvinów okazał się szansą dla psychiatrii. Przebadanie tak wielu blisko spokrewnionych osób pozwoliło naukowcom i lekarzom lepiej zrozumieć tajemnicę tej niezwykle złożonej choroby, której leczenie bywało nieraz bardziej wyniszczające niż same objawy.
Kolker zręcznie łączy przejmującą historię rodziny Galvinów, którą opisuje szczegółowo i z ogromną empatią, z fascynującymi dziejami psychiatrii. Ale „W ciemnej dolinie” ma również trzeci wymiar – to socjologiczny portret Ameryki drugiej połowy XX wieku, jej pragnień, ambicji i wypieranych problemów.

Książka dotarła na pierwsze miejsce bestsellerów „New York Times’a”, a także znalazła się pośród najlepszych książek 2020 roku w rankingach m.in. „New York Times’a”, „Forbes’a”, „The Washington Post”, „The Wall Streed Journal”, „Time”, „Slate”, „The Boston Globe”, „The New York Post”, Amazon.com, Smithsonian Institution, National Public Radio oraz „People”.

Tytuł oryginalny: Hidden Valley Road: Inside the Mind of an American Family
Data wydania: 2021-09-15
ISBN: 978-83-8191-315-7, 9788381913157
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Amerykańska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 416
dodana przez: mewaczyta

Autor

Robert Kolker Robert Kolker Robert Kolker – amerykański dziennikarz. Pracował jako redaktor w „New York Magazine” oraz reporter „Bloomberg News” i „Bloomberg Businessweek”. Publikował również w pismach „The New York Times Magazine”, „Wired”, „GQ”, „O, The Oprah Magazine” oraz ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Żyjąc ze schizofrenią.

28.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Byłam "W ciemnej dolinie" razem z rodziną Galvinów, nie udało mi się przygotować na treść tej książki. Niedowierzanie, złość, smutek, szok i rozpacz. Sześcioro dzieci Mimi cierpiało z powodu schizofrenii i innych zaburzeń, które nękały rodzinę przez większość ich życia. Dorosłe dzieci odkrywają przed nami karty całej historii. Fakty związane... {} Recenzja książki W ciemnej dolinie

Moja opinia o książce

Opinie

PA
2021-10-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Historia opisana w reportażu "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" Roberta Kolkera wydaje się po prostu nieprawdopodobna. Wrażenie robi już na wstępie liczba potomstwa państwa Galvin, dziesięciu chłopaków i dwie dziewczynki, dwanaścioro dzieci! Jakby tego było mało pozornie sielankową scenerię rodzinnej atmosfery przerywa choroba, która zupełnie znienacka wyciąga macki po najstarszego syna, Donalda, a potem kolejno jeszcze po pięciu innych braci.

Świat zewnętrzny podziwiał Galvinów, wydawało się, że są oni spełnieniem amerykańskiego snu- elokwentna, ceniąca kulturę pani domu, dbająca o porządek, dyscyplinę i posiłki (z deserem każdego dnia włącznie) oraz przystojny, wykształcony, brylujący niemal w każdej dziedzinie małżonek. Wraz z pojawieniem się w ich domu choroby, za zamkniętymi drzwiami rozpoczął się prawdziwy dramat - jeden po drugim sześciu synów Mimi i Dana traci kontakt ze światem. Zdiagnozowana u wszystkich schizofrenia jest wówczas przypadłością niemal zupełnie niezbadaną, wiedza na temat choroby znajduje się w powijakach i to, co jest tragiczne dla Galvinów okaże się paradoksalnie szansą dla rozwoju psychiatrii.

Kolker w swojej książce przeplata opowieści o losie rodziny z historią rozwoju psychiatrii, robi to zręcznie i dosyć szczegółowo, oba zagadnienia są niezwykle przejmujące. Muszę przyznać, że sposoby leczenia i pierwsze kroki w kierunku terapii chorób psychicznych przywodzą c...

{} | link |
@ornitorinco_czyta
2021-11-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@kachna.janisz
2021-09-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka W ciemnej dolinie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe