W oczach Zachodu

Joseph Conrad
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
W oczach Zachodu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść "W oczach Zachodu" jest jedynym w twórczości Conrada wyrazem przemyśleń i uczuć związanych z Rosją, jej rolą polityczną i jej przyszłością, a zarazem utworem najbardziej bezpośrednio odnoszącym się do współczesności i do rzeczywistych osób i wydarzeń. A pisząc o Rosji - najpotężniejszym z mocarstw, które pod koniec XVIII wieku rozdzieliły między siebie ziemie Rzeczpospolitej - pamiętał, że pisze równocześnie o Polsce.  
Tytuł oryginalny: Under Western Eyes
Data wydania: 1985
ISBN: 83-218-0485-3, 8321804853
Wydawnictwo: Łódzkie
Seria: Trzy wieki kultury europejskiej
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 240
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Joseph Conrad Joseph Conrad
Urodzony 3 grudnia 1857 roku na Ukrainie (Berdyczów)
Joseph Conrad, właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz – pisarz i publicysta polskiego pochodzenia, tworzący w języku angielskim. Józef Korzeniowski był synem pisarza Apollona Korzeniowskiego. Nie ukończywszy gimnazjum wyjechał w 187...

Pozostałe książki:

Tajfun Tajny agent Lord Jim Smuga cienia Jądro ciemności
Wszystkie książki Joseph Conrad

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka W oczach Zachodu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@literackiespelnienie
2020-01-12
7 /10
Przeczytane Polityczny Wielka Brytania

 Polityka narzędziem do osobistych celów. Sprawdza się wyśmienicie jako powieść wielu masek - gra, w której za wielkimi ideałami wyłaniają się mordy czy wygoda, aby zasiąść na tronie za kadencji bezwzględnych władców caratu. Conrad nikogo nie gloryfikuje, za co powinno się go chwalić - przewidział, że rewolucjoniści to takie same bestie, które udają, że chodzi o abstrakcyjne tezy wolności, o to, aby oddać władzę w ręce ludu. Wywrotowcy to tacy sami ,,nieudacznicy'', którzy myślą, że zamachami wywrócą świat do góry nogami, jak ci co prowadzą haniebną politykę monarchii i posłuszeństwa wobec aparatu policyjnego. Dzięki temu, że nie trzyma żadnej ze stron ,,W oczach Zachodu'' staje się pozycją ponadczasową. W dodatku uwielbiam te szpileczki wbijane w Wielką Brytanię, gdzie proletariat śpi w błogiej nieświadomości, że ich to nie dotyczy - ci z Zachodu nie chcą lub nie potrafią zrozumieć, jak działa Wschód. Są zaślepieni własnymi sprawami, własną kulturą, myślą, że są w centrum wszechświata, a tymczasem brak znajomości odległej Rosji sprawia, że łatwiej nimi pogrywać. Biedne owieczki - zagubione i bez pasterza.

To powinna być obowiązkowa lektura w szkołach, a nie ,,Jądro ciemności'', która nie dotyczy naszych ziem (ma wartość dla Europy, nie stricte Słowian). Mimo to - Joseph Conrad fantastycznie rozrysowuje konflikty, z których wynikają przykrości. Dogłębnie zbadał wojnę i jej przyczyny. ,,W oczach Zachodu'' ma tę przewagę, że stoi blisko nas, czai się tuż za rogiem...

× 5 | link |
@adam_miks
2020-06-19
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka W oczach Zachodu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl