Jądro ciemności

Joseph Conrad
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 195 ocen kanapowiczów
Jądro ciemności
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 195 ocen kanapowiczów

Opis

50 książek na 50‑lecie Znaku.
Przedstawiamy najlepszy przewodnik po świecie literatury.
Wybitni autorzy, ważne dzieła.
Te dobrze znane i te niesłusznie zapomniane.
Kultowe, prowokacyjne i refleksyjne.
Seria 50 na 50 to książki, które po prostu trzeba znać.

Bolesne i niebezpieczne arcydzieło w nowym przekładzie.
Anglia, koniec XIX wieku. Czterech gentlemanów słucha opowieści żeglarza włóczęgi Charliego Marlowa o jego wyprawie do Konga będącego wtedy kolonią belgijską. Podróż do placówki przedsiębiorstwa handlującego między innymi kością słoniową okazuje się wędrówką do tytułowego „jądra ciemności”, w otchłań własnej podświadomości i do granic zrozumienia.

Aktualnie brzmią dziś pytania stawiane przez Conrada – o genezę zła, o tożsamość człowieka i obecność Innego w każdym z nas, a także o to, czy pewne doświadczenia są w ogóle wyrażalne. Być może dlatego dzieło zainspirowało wielu pisarzy, a jego ekranowych adaptacji dokonali Werner Herzog i Francis Ford Coppola. Książka budzi do dziś wiele kontrowersji.

Nowego przekładu Jądra ciemności dokonała Magda Heydel, która opatrzyła tekst Conrada znakomitym posłowiem.

Data wydania: 2021-12-08
ISBN: 978-83-240-6405-2, 9788324064052
Wydawnictwo: Znak
Serie: Lektury i obrazy, Lektura z opracowaniem [GREG], Lektura plus opracowanie
Stron: 112
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 34 inne wydania tej książki

Autor

Joseph Conrad Joseph Conrad
Urodzony 3 grudnia 1857 roku na Ukrainie (Berdyczów)
Joseph Conrad, właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz – pisarz i publicysta polskiego pochodzenia, tworzący w języku angielskim. Józef Korzeniowski był synem pisarza Apollona Korzeniowskiego. Nie ukończywszy gimnazjum wyjechał w 187...

Pozostałe książki:

Tajfun Tajny agent Serce ciemności - spolszczenie Jacka Dukaja Lord Jim Smuga cienia
Wszystkie książki Joseph Conrad

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jądro ciemności, czyli podróż w głąb najciemniejszych zakamarków ludzkiej natury

WYBÓR REDAKCJI
10.05.2020

Z pewnością każdy z Was słyszał o „Jądrze ciemności” Josepha Conrada. W zasadzie każdy powinien z racji tego, że to lektura szkolna. I chociaż mnie też dosięgnęło omawianie tej noweli na lekcjach, dopiero teraz przeczytałam ją z, jak to mówią, własnej nieprzymuszonej woli. Akcja dzieje się w czasie kolonizacji. Afrykańscy tubylcy są bezlitośni... Recenzja książki Jądro ciemności

WITAJCIE W NIEDZISIEJSZYCH CZASACH

28.09.2021

Dopiero kiedy odnalazłam tę książkę w swojej biblioteczce przypomniałam sobie, że już ją przecież czytałam. Tylko kompletnie wyleciało mi to z głowy. Czyżby nie zrobiła na mnie wrażenia? Spoglądam na rewers okładki: naklejka z ceną 12000 zł. Czyli pewnie musiałam ją przeczytać przed reformą walutową, ponad ćwierć wieku temu. Dlaczego jednak po t... Recenzja książki Jądro ciemności

@Rudolfina@Rudolfina × 26

Mroczne strony kolonizacji

10.04.2022

Obecnie „Jądro ciemności” Josepha Conrada jest szkolną lekturą i słusznie. Można się rozwodzić nad złą polityką europejskiego kolonializmu, podając fakty w liczbach, ale nic nie zastąpi sugestywnego obnażenia prawdziwego oblicza białego człowieka, który pod pretekstem wprowadzania cywilizacji w Afryce, wykorzystuje jej mieszkańców jako tanią, wręc... Recenzja książki Jądro ciemności

@Remma@Remma × 18

Nie ten czas, nie ten dzień...

28.10.2021

"Jądro ciemności" to opowieść o niebanalnej wręcz treści, z której każdy wyczyta i zrozumie coś na swój tylko indywidualny sposób. To książka, która – powiem szczerze – postawi cię w konsternacji, zadumie jakiejś niewytłumaczalnej i zawieszeniu. Tak, bo prócz samej akcji, stanowiącej tu jakby tło, Conrad bardziej skupia się na myślach i przemyślen... Recenzja książki Jądro ciemności

Moja opinia o książce

Opinie

@Fredkowski
2022-12-14
9 /10
Przeczytane

Powieść króciutka, ale i napisana w taki sposób, że dzisiaj żaden wydawca by tego nie puścił. Nie znaczy to jednak, że Jądro ciemności jest nieważne. Jest bardzo ważne.

× 18 | Komentarze (1) | link |
@krysztyna
2022-02-03
1 /10
Przeczytane

Książka zdecydowanie nie dla młodzieży licealnej. Mroczna, ciężka w odbiorze. Jako lektura szkolna wydawała mi się okropna do czytania. Brak jej było jakiejkolwiek lekkości w pisarskim warsztacie. A może to ta mroczna dżungla tak mnie otoczyła w wyobraźni? Nie polecam w młodym wieku, chyba że musicie.
Może kiedyś jeszcze sięgnę po nią. Doświadczenie życiowe może mi pomoże w odbiorze tego dzieła.

× 2 | link |
@ilona_m2
2021-10-11
7 /10
Przeczytane

Pamiętam jeszcze z czasów szkolnych, że była to jedna z najbardziej trudnych w odbiorze lektur. Wówczas przebicie się przez warstwę stylistyczną i zrozumienie fabuły stanowiło wyzwanie. częste zmiany narracji, szarpane dialogi, przeskakiwanie po wątkach z pewnością tego zadania nie ułatwiały. Dopiero po latach, gdy ponownie po nią sięgnęłam dostrzegłam ukryte znaczenie.
Nie bez powodu tytuł ten możemy spotkać we wszystkich poważnych rankingach książek, jakie należy w swoim życiu przeczytać.
Aby w pełni zrozumieć przekaz autora niezbędna jest do tego pewna dojrzałość literacka i chęć samodzielnego poszukiwania tego osobliwego mroku. Podróż w głąb Afryki staje się tu metaforą ludzkiego życia, podążania w głąb ciemności. Bohater musi się zmierzyć z niebezpieczeństwem, egzotycznymi chorobami i dzikimi ludami. Ta opowieść to nic innego jak potępienie kolonializmu, biały człowiek przybywa w imię zysku i niszczy zastany porządek, jest przyczyną całego zła, pali wioski, przelewa krew.

Poza samą wartością fabularną dużo tu rozważań natury filozoficznej. Według mnie książka wciąż pozostaje niedoceniona.

× 1 | link |
@Salama
2012-12-28
10 /10
Przeczytane

Jedna z nielicznych lektur szkolnych, która naprawdę mi się spodobała. Fakt, czyta się ciężko, a fabuła do wartkich nie należy, aczkolwiek w mojej opinii język Conrada jest fenomenalny i to właśnie język mnie w tej pozycji zauroczył. Z chęcią sięgnę po inne pozycje.

× 1 | link |
@tusiaaa
2009-06-04
10 /10
Przeczytane

Wstrząsająca książka, przedstawiająca najciemniejszą stronę człowieka, nieustannie mówiącego o ideach, który stworzył swoje małe królestwo oparte na okrucieństwie. Powieść mnie zainteresowała.

× 1 | link |
@snaky_reads
2021-11-25
10 /10
Przeczytane

Jedna z lepszych lektur, jakie miałem przyjemność czytać. Sam motyw ciemności mnie niezwykle fascynuje, a myśli o kolonializmie zachwycają.

× 1 | link |
@marta0490
2009-02-16

mnie nie udało się przeczytać tej książki, przeczytałam tylko około 20 stron, dalej nie dałam rady, jak dla mnie strasznie nudna...

× 1 | link |
@zooba
2019-11-30
4 /10
Przeczytane Posiadam 2017

Sven Lindqvist w „Wytępić całe to bydło” umieścił pean pochwalny wobec „Jądra ciemności”. Sam tytuł tej pierwszej książki pochodzi z opowiadania Conrada. Postanowiłam więc zweryfikować, czy mój negatywny jego odbiór nie zmienił się po latach. W końcu dojrzałam, poznałam tło historyczne, powinnam się więc była zachwycić.

O fabule nie będę pisać, nie ma jej i tak zbyt wiele. Trzeba przyznać, że „Jądro ciemności” jest tekstem kultury, każdy słyszał o Kurtzu i wyprawie Marlowe’a.

Nie będę też owijać w bawełnę – napisane to jest fatalnie. Cała podróż w górę rzeki Kongo jest opisana tak enigmatycznie, że ani chwile nie czułam dżungli, gorąca, dusznej atmosfery. Styl wypowiedzi narratora jest jednocześnie egzaltowany (szczególnie kiedy dotyczą one Kurtza) i lakoniczny, urwane zdania, półsłówka, niedopowiedzenia.

Gdybym nie czytała wcześniej, że to moralitet przeciwko kolonializmowi, w życiu bym się tego nie domyśliła. Może taki był zamysł Conrada, żeby nie było łatwo i wprost, nie wnikam. Do mnie to nie przemawia. Do współczesnych autorowi czytelników też nie przemówiło.

Lektura uświadomiła mi jak bardzo cenię sobie konkret w literaturze faktu. Dla mnie literatura piękna ma budzić emocje i refleksje, jeśli zostawia mnie obojętną, nie ma dla mnie wartości.

Zobaczcie, co napisał maszynistaGrot – mogłabym się podpisać pod każdym zdaniem.

| link |
@JoeBlack
2007-08-24
8 /10
Przeczytane

Czytam, któryś z Twoich komentarzy. Wszystko co uznawane jest za literaturę jest dla Ciebie nudne. Czas zastanowić się gdzie tkwi błąd. Jądro ciemności natchnęło niejednego. Niespożyta podróż w głąb samego siebie. Joseph Conrad to moim zdaniem najwybitniejszy polski autor ( w końcu tutaj się urodził ). Władał słowem jak mało kto... od początku powstania świata :)Francis Ford Coppola nakręcił niesamowity film, ale nie bierz się za jego oglądanie. Zapewne w Twoim przekonaniu będzie to trzy i pół godziny mordęgi. Nawiasem mówiąc genialna rola Marlona Brando. Za każdym pojawieniem się na ekranie przechodziły mnie ciarki.

| link |
@Anusiekkk
2011-04-25
1 /10
Przeczytane

Ciężko było przebrnąć, niby krótka, ale czytałam ją miesiąc. Irytowała mnie postać Marlowa - najpierw nie lubi Kurtza, który jest swego rodzaju bogiem dla mieszkańców Afryki, ale sam jest wcale nie lepszy - nieczuły egoista, którego nie wzrusza widok głów nabitych na paliki, martwego człowieka bez ceregieli wyrzuca za burtę, za każdym razem dodając słowa: "Pewnie pomyślicie, że nie mam serca". Na myśl przychodzi mi jedno, banalne słowo: hipokryta. Jedyną pomocą z jego strony było poczęstowanie umierającego 'czarnego' sucharem, gest godny Pokojowej Nagrody Nobla! Jak dobrze, że to już koniec tej nużącej historii.

| link |
@Potania
2012-07-08
3 /10
Przeczytane Książki " na raz" Lektury Szkolne Unikać jak ognia

Dużo nudnych opisów, minimalna ilość akcji, nie było do czego się "doczepić" i przebrnąć. Audiobook trwał prawie 5h, a to zaledwie 68 str książki przy porównaniu z audiobookiem "Ludzi bezdomnych", gdzie książka stron ma ok. 240(?). Audiobook nagrany "normalnie" bez długich przerw itd. Aczkolwiek tej książki nie da się szybciej przeczytać, ja próbując ją przeczytać usnęłam przy pierwszej stronie. Osobiście nie dostrzegam w niej tej "głębi", a zwykłą ciemność.

| link |
@AnnMarie
2007-08-31
1 /10
Przeczytane

Niestety książka ta bardzo mnie rozczarowała. Historia okazał się nudna i pozbawiona akcji. Postacie wydały mi się nie do końca przedstawione, brakowało mi czegoś w opowieściach o ich losach. Gdy skończyłam ją czytać, byłam zawiedziona - w zasadzie tam nic się nie działo. Nawiązanie do podróży w głąb siebie w ogóle do mnie nie dotarło.Mam nadzieję, że film "Czas Apokalipsy" jest ciekawszy.

| link |
@Drednot
2009-09-23
Przeczytane

Hymm... zaiste świetna lektura (wyjątkowo). Jednak moim zdaniem powinna się kończyć wcześniej niż na prawdę. Dalszy ciąg opowieści, po śmierci Kurtza rozwiewa ten niesamowity mroczny klimat tajemniczości i niewyjaśnionego fenomenu niezbadanego kontynentu. Jednak nawet mimo to gorąco polecam, w sumie nie wiem, czemu ludziom się to nie podoba, ale cóż... o gustach się nie dyskutuje.

| link |
@Sun.shine
2011-11-17
8 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach Ze mną. Na moich półkach

Słyszałam wiele negatywnych opinii na temat tej książki, jednak pomimo to, postanowiłam ją przeczytać. Rzeczywiście opisy są długie, ale urzekło mnie wiele z nich. Są impresjonistyczne, ulotne, ale zarazem symboliczne, znaczące. Sama historia również ciekawa, szczególnie patrząc na życiorys Josepha. Tak więc "Jądro ciemności" ("Heart od darkness") , mi osobiście, się podobała.

| link |
@Dariaaa
2013-06-04
5 /10
Przeczytane Lektury

Lektura z pewnością nie znajdzie się na liście moich ulubionych, ale także nie ma dla niej miejsca w najgorszych. "Jądro ciemności" jest faktycznie dosyć ciężką w odbiorze książką, a zawarte w niej opisy się dłużą. Mimo wszystko uważam, że warto po nią sięgnąć. PO przeczytaniu całości wydała mi się dużo ciekawsza niż PODCZAS jej czytania.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“To szczególne, jak dalece kobiety nie mają poczucia rzeczywistości. Żyją we własnym świecie, który właściwie nigdy nie istniał i istnieć nie może. Jest na to o wiele za piękny, a gdyby można t...”
× 1
#
“Co najwyżej można się spodziewać od życia odrobiny wiedzy o sobie samym - która przychodzi za późno i jest źródłem niewyczerpanych żalów. ”
× 2
#
“Śmieszna to rzecz, życie - owe tajemnicze kombinacje bezlitosnej logiki dla błahego celu.”
× 1
#
“Byłem o włos od owej chwili, kiedy człowiek może się wypowiedzieć po raz ostatni, i przekonałem się z upokorzeniem, że prawdopodobnie nie będę miał nic do powiedzenia.”
× 2
#
“Przewaga siłowa wynika ze słabości innych. ”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl