Lord Jim

Joseph Conrad
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 57 ocen kanapowiczów
Lord Jim
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 57 ocen kanapowiczów

Opis

Lord Jim to najwyżej dziś ceniona powieść Conrada, choć wcześniej dostrzegli ją czytelnicy niż krytycy. Najbardziej uderza w tej historii wielość narratorów i związana z tym zmienność punktów widzenia oraz rozmaitość perspektyw czasowych. Wyjątkowość Lorda Jima wynika również z faktu, że wywodzi się z różnych rodzajów literatury. Poznajemy losy młodego Anglika, najpierw jako oficera marynarki handlowej, potem pracującego w portach południowo-wschodniej Azji, by wreszcie zdobyć rolę przywódcy na Borneo. A jednak przede wszystkim jest to opowieść o utraconym i odzyskanym honorze, głęboko zakorzeniona w literaturze romantycznej.
Data wydania: 2016-04-13
ISBN: 978-83-7779-342-8, 9788377793428
Wydawnictwo: MG
Serie: Biblioteka Narodowa: Seria II, Kanon Na Koniec Wieku, Wolne Lektury
Stron: 352
Mamy 31 innych wydań tej książki

Autor

Joseph Conrad Joseph Conrad
Urodzony 3 grudnia 1857 roku na Ukrainie (Berdyczów)
Joseph Conrad, właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz – pisarz i publicysta polskiego pochodzenia, tworzący w języku angielskim. Józef Korzeniowski był synem pisarza Apollona Korzeniowskiego. Nie ukończywszy gimnazjum wyjechał w 187...

Pozostałe książki:

Jądro ciemności Lord Jim Smuga cienia Tajfun Tajny agent Serce ciemności - spolszczenie Jacka Dukaja Amy Foster Szaleństwo Almayera Murzyn z załogi Narcyza Opowiadania W oczach zachodu Jutro Korsarz Książę Roman Laguna Młodość i inne opowiadania Następcy Nostromo Ocalenie Opowieści niepokojące Placówka postępu Pojedynek The planter of Malata Zwycięstwo Anarchista Bestia Chance Czarny sternik Dusza wojownika Dzieła wybrane t. I-VIII Falk Freja z siedmiu wysp Gaspar ruiz Gospoda pod dwiema wiedźmami Jądro ciemności. Lord Jim Listy Literatura na Świecie 9-10/2018 (566-567) Lord Los Między lądem a morzem Myśli niespokojne Młodość Notatnik osobisty Ze wspomnień Oczekiwanie Opowiadania pisarzy angielskich XIX w. Opowieść Siostry Szpieg The Selected Works of Joseph Conrad U kresu sił Wybór prozy Wykolejeniec Youth WITH The Heart of Darkness & The End of the Tether Ze wspomnień Zwierciadło morza
Wszystkie książki Joseph Conrad

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Lord Jim nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca

Józef Korzeniowski, znany całemu światu, jako Joseph Conrad, to jeden z najwybitniejszych pisarzy, jacy kiedykolwiek poważyli się na publikacje.
Jego najbardziej znane dzieła, to "Jądro ciemności", oraz, przeczytana właśnie przeze mnie "Lord Jim".

Jest to opowieść o młodym chłopaku, który wyrusza pewnego dnia na morze.Jego, prężnie rozwijającą się karierę oficerską, burzy pewny incydent, po którym, zostają mu odebrane wszelkie uprawnienia, jednoznaczne z utratą prawa pracy na morzu.W trakcie rozprawy, szczęśliwym zbiegiem okoliczności poznaje pewnego marynarza, Marlowa, którego osoba Jima niezwykle interesuje.Między tą dwójką
nawiązuje się specyficzna więź.Chłopak otrzymuje pracę, którą załatwił mu stary marynarz, zyskuje spokój ducha i gdy myśli, że wszystko zmierza do szczęścia, sprawy nieoczekiwanie komplikują się i to znacznie.O chłopaka bowiem upomina się przeszłość, decyzja którą będzie musiał podjąć zaważy na reszcie jego życia.

Autor w swojej książce, jednoznacznie nie ocenia bohatera.Z jednej strony, Jim przedstawiony jest jako dobry i szlachetny człowiek, świadomy swych wad, ale i zalet.Z drugiej strony czyn który popełnił, na pewno nie był godny naśladowania.Każdy z nas popełnia błędy, czy tego chcemy, czy nie.

Powieść ta, to przede wszystkim opowieść o ludzkich słabościach i o próbie życia z hańbą, która zaważywszy na życiu, nie tak łatwo odejdzie w zapomnienie.Ludzkie błędy i próby pogodzenia się z konsekwencjami.Klasyka, która ...

× 1 | link |
@plna
@plna
2009-01-30
10 /10
Przeczytane

Tak by się chciało być bohaterem, a życie bywa tak trudne...Dla mnie to ważna książka, która zmieniła moje spojrzenie na świat. Zawsze byłam kategoryczną i zdecydowaną osobą, dla której nie było półcieni i szarości. Po przeczytaniu tej książki zaczęłam sobie myśleć, że tak naprawdę to nie wiem jak bym się zachowała, czy nie uciekła bym ze statku, aż chciałoby się powiedzieć, że "tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono". Dla mnie to ważna pozycja w domowej biblioteczce, bo choć momentami trudna, to powracam do niej co parę lat i zawsze jeszcze w niej coś znajduję.

| link |
@Maynard
@Maynard
2010-04-13
8 /10
Przeczytane Kanon na koniec wieku

Sądzę, że niedługo wrócę do lektury tej książki, przez którą, czytając jak większość Polaków - z musu, ciężko mi było przebrnąć. Niezwykłe studium ludzkiej egzystencji, moralnych zmagań i konsekwencji postępowania co za nimi idzie, odpowiedzialności za własne czyny. Tytułowy bohater w niezwykły sposób zmazuje winy. Topos absolutnie fenomenalny i zapadający w pamięć. Kanoniczna (Obok "Jądra Ciemności).

| link |
@karolcia.p
@karolcia.p
2014-01-08
5 /10
Przeczytane

Dopiero za drugim podejściem udało mi się ją przeczytać w całości. Niestety tym razem też do mnie nie przemawia. Zażarta walka bohatera z własnym sumieniem powinna być pasjonująca dla czytelnika, a dla mnie jest zwyczajnie męcząca.

| link |
@frodo
2009-02-23
10 /10
Przeczytane

Jak łatwo zostać bohaterem? Jak łatwo zostać potępionym? Moralność, dobre zasady. Kiedy i jak je stosować? W książce bohater postępuje tak jak potrafi najlepiej. Przynajmniej tak myśli.

| link |
@MagdaM
@MagdaM
2008-11-03
Przeczytane

Przeczytałam, ale nie było to łatwe, mimo, że naprawdę kocham czytać!

| link |
@JoeBlack
@JoeBlack
2007-08-23
8 /10
Przeczytane

O prawdziwych męskich odruchach :) Condard był mistrzem pióra

| link |
@naai
@naai
2007-09-02
1 /10
Okropieństwo

jak dla mnie... nie do przejścia...

| link |
@Zorg
@Zorg
2015-03-10

coś makabrycznie nudnego

| link |
@Brzezina
2022-01-17
8 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-25
4 /10
Przeczytane 2015
@katarzynaowsianko
@katarzynaowsianko
2021-12-09
7 /10
Przeczytane
GA
@Gabriela_2
2021-11-04
5 /10
Przeczytane
@Klementynka
2021-08-27
9 /10
Przeczytane XIX wiek literatura angielska literatura piękna
@jatymyoni
2020-12-29
8 /10
Przeczytane L. polska Lektury szkolne
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Lord Jim. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl