Jądro ciemności

Joseph Conrad
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 138 ocen kanapowiczów
Książka Jądro ciemności
Książka Jądro ciemności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 138 ocen kanapowiczów

Opis

O książce: Istnieją książki, które po wciągnięciu do kanonu, osiadają w nim i tracą swoją wywrotową siłę. Istnieją też takie, które nawet wpisane na listę ?zabytków klasy zero? pozostają groźne. Takie wydaje mi się Jądro ciemności ? wspaniałe, wieloznaczne, mroczne i skandaliczne arcydzieło. Znaczenie Jądra ciemności rosło powoli: w 1924 roku Thomas Stearns Eliot, jeden z największych poetów angielskich stulecia, wykorzystał zdanie z opowiadania Conrada jako motto do swojego poematu Wydrążeni ludzie, sygnalizując pokrewieństwo w szukaniu wyrazu dla pustki wewnętrznej jako podstawowej właściwości człowieka XX wieku; w 1939 Orson Welles przygotował radiową adaptację Jądra ciemności, planując p...
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-61524-55-7, 9788361524557
Wydawnictwo: Vesper
Stron: 172
Mamy 20 innych wydań tej książki

Autor

Joseph Conrad, właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz (ur. 3 grudnia 1857 w Berdyczowie, zm. 3 sierpnia 1924 w Bishopsbourne) – pisarz i publicysta polskiego pochodzenia, tworzący w języku angielskim. Józef Korzeniowski był synem pis...

Książki Joseph Conrad

Wszystkie książki Joseph Conrad

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bardzo słaba!

Arcydzieło literatury światowej. Jądro ciemności to opowieść o podróży do kresu cywilizowanego świata i wytrzymałości własnej wyobraźni. Marlow, główny bohater powieści, tak jak sam Conrad przed laty, podróżuje rzeką, niewielkim parostatkiem, przez nieogarnioną, pełną niebezpieczeństw afrykańską dżunglę, by dotrzeć do legendarnego agenta kolonii, niejakiego Kurtza. Im bliżej celu, tym świat staje się mroczniejszy, wydarzenia coraz mnie zrozumiałe, a zło bliższe i niepokojąco wytłumaczalne. Podróż do serca dżungli, pełna okrutnych epizodów nieodwołalnie zmienia bohatera, stając się w istocie w... czytaj dalej »

@Adriana @Adriana
{} Napisz swoją recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@JoeBlack
@JoeBlack 2007-08-24
Przeczytane (2007-08-23)
Czytam, któryś z Twoich komentarzy. Wszystko co uznawane jest za literaturę jest dla Ciebie nudne. Czas zastanowić się gdzie tkwi błąd. Jądro ciemności natchnęło niejednego. Niespożyta podróż w głąb samego siebie. Joseph Conrad to moim zdaniem najwybitniejszy polski autor ( w końcu tutaj się urodził ). Władał słowem jak mało kto... od początku powstania świata :)Francis Ford Coppola nakręcił niesamowity film, ale nie bierz się za jego oglądanie. Zapewne w Twoim przekonaniu będzie to trzy i pół godziny mordęgi. Nawiasem mówiąc genialna rola Marlona Brando. Za każdym pojawieniem się na ekranie przechodziły mnie ciarki.
serce | link |
@Anusiekkk
@Anusiekkk 2011-04-25
Przeczytane (2011-04-25)
Ciężko było przebrnąć, niby krótka, ale czytałam ją miesiąc. Irytowała mnie postać Marlowa - najpierw nie lubi Kurtza, który jest swego rodzaju bogiem dla mieszkańców Afryki, ale sam jest wcale nie lepszy - nieczuły egoista, którego nie wzrusza widok głów nabitych na paliki, martwego człowieka bez ceregieli wyrzuca za burtę, za każdym razem dodając słowa: "Pewnie pomyślicie, że nie mam serca". Na myśl przychodzi mi jedno, banalne słowo: hipokryta. Jedyną pomocą z jego strony było poczęstowanie umierającego 'czarnego' sucharem, gest godny Pokojowej Nagrody Nobla! Jak dobrze, że to już koniec tej nużącej historii.
serce | link |
@Potania
@Potania 2012-07-08
Przeczytane (2012-07-08) Unikać jak ognia Lektury Szkolne Książki " na raz"
Dużo nudnych opisów, minimalna ilość akcji, nie było do czego się "doczepić" i przebrnąć. Audiobook trwał prawie 5h, a to zaledwie 68 str książki przy porównaniu z audiobookiem "Ludzi bezdomnych", gdzie książka stron ma ok. 240(?). Audiobook nagrany "normalnie" bez długich przerw itd. Aczkolwiek tej książki nie da się szybciej przeczytać, ja próbując ją przeczytać usnęłam przy pierwszej stronie. Osobiście nie dostrzegam w niej tej "głębi", a zwykłą ciemność.
serce | link |
@AnnMarie
@AnnMarie 2007-08-31
Przeczytane (2007-08-31)
Niestety książka ta bardzo mnie rozczarowała. Historia okazał się nudna i pozbawiona akcji. Postacie wydały mi się nie do końca przedstawione, brakowało mi czegoś w opowieściach o ich losach. Gdy skończyłam ją czytać, byłam zawiedziona - w zasadzie tam nic się nie działo. Nawiązanie do podróży w głąb siebie w ogóle do mnie nie dotarło.Mam nadzieję, że film "Czas Apokalipsy" jest ciekawszy.
serce | link |
@Drednot
@Drednot 2009-09-23
Przeczytane (2011-11-26)
Hymm... zaiste świetna lektura (wyjątkowo). Jednak moim zdaniem powinna się kończyć wcześniej niż na prawdę. Dalszy ciąg opowieści, po śmierci Kurtza rozwiewa ten niesamowity mroczny klimat tajemniczości i niewyjaśnionego fenomenu niezbadanego kontynentu. Jednak nawet mimo to gorąco polecam, w sumie nie wiem, czemu ludziom się to nie podoba, ale cóż... o gustach się nie dyskutuje.
serce | link |
@Sun.shine
@Sun.shine 2011-11-17
Przeczytane (2011-11-22) Ze mną. Na moich półkach Ze mną. Na moich półkach
Słyszałam wiele negatywnych opinii na temat tej książki, jednak pomimo to, postanowiłam ją przeczytać. Rzeczywiście opisy są długie, ale urzekło mnie wiele z nich. Są impresjonistyczne, ulotne, ale zarazem symboliczne, znaczące. Sama historia również ciekawa, szczególnie patrząc na życiorys Josepha. Tak więc "Jądro ciemności" ("Heart od darkness") , mi osobiście, się podobała.
serce | link |
@Dariaaa
@Dariaaa 2013-06-04
Przeczytane (2013-06-04) Lektury
Lektura z pewnością nie znajdzie się na liście moich ulubionych, ale także nie ma dla niej miejsca w najgorszych. "Jądro ciemności" jest faktycznie dosyć ciężką w odbiorze książką, a zawarte w niej opisy się dłużą. Mimo wszystko uważam, że warto po nią sięgnąć. PO przeczytaniu całości wydała mi się dużo ciekawsza niż PODCZAS jej czytania.
serce | link |
@Salama
@Salama 2012-12-28
Przeczytane (2012-01-01)
Jedna z nielicznych lektur szkolnych, która naprawdę mi się spodobała. Fakt, czyta się ciężko, a fabuła do wartkich nie należy, aczkolwiek w mojej opinii język Conrada jest fenomenalny i to właśnie język mnie w tej pozycji zauroczył. Z chęcią sięgnę po inne pozycje.
serce | link |
YA
@Yak 2007-10-20
JoeBlack- :)i nie tylko M. Brando... Sheen mnie całkowicie zachwycił:) gdyby nie on tego filmu nie podniósłby sam Brando ani sam regisseur Coppola:) nawiasem mówiąc- mój ulubony film i książka(a przynajmniej te ważniejsze z ważnych dla mnie:)
serce | link |
@Fonin
@Fonin 2011-10-16
Po przeczytaniu tej książki widziałam tylko... ciemność. Najgorsza lektura wszech czasów. Kto to w ogóle dopuścił do kanonu lektur szkolnych? A co mnie dziwi, to to, że niektórym się to podoba.
serce | link |
@tusiaaa
@tusiaaa 2009-06-04
Przeczytane (2009-06-04)
Wstrząsająca książka, przedstawiająca najciemniejszą stronę człowieka, nieustannie mówiącego o ideach, który stworzył swoje małe królestwo oparte na okrucieństwie. Powieść mnie zainteresowała.
serce | link |
@WhiteBunny
@WhiteBunny 2012-05-15
Przeczytane (2012-05-15)
Bardzo lubię czytać, ale ta książa po prostu mnie przygniotła. Z własnej woli jej na pewno drugi raz nie przeczytam, jak dla mnie za mało dialogów i za mało akcji... Cóż, to już za mną. :)
serce | link |
@cherie
@cherie 2012-05-10
Przeczytane (2012-01-01) 100 tytułów BBC Lektury
Faktycznie książka jest nieco trudna w odbiorze, ale uważam, że to nie jest jej wada. Nie na darmo znajduje się na wszelkich listach książek, które należy przeczytać. ;)
serce | link |
AG
@Castiel 2011-11-23
Przeczytane (2011-11-23) Responsabilités scolaires...
Polemika nad dobrem i złem w formie noweli. Ciekawa, aczkolwiek mało wciągająca. Dość trudna w odbiorze dla przeciętnego czytelnika. Pozycja warta zapamiętania.
serce | link |
@Zebra
@Zebra 2007-09-03
Jest to nisamowite powiesc, owszem trudna do zrozumienia, ale niezwykle opisuje ludzka dusze i przemiane. Ponadczasowy temat człowieczeństwa, dobra i zła.
serce | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Jądro ciemności”- Joseph Conrad

Książka Moralność pani Dulskiej
Moralność pani Dulskiej Gabriela Zapolska
7.7/10
Lektura z opracowaniem, geneza utworu, charakterystyka bohat...
Książka Sonety krymskie
Sonety krymskie Adam Mickiewicz
7.8/10
Sonety krymskie I. Stepy Akermańskie II. Cisza morska III. Ż...
Książka Ferdydurke
Ferdydurke Łukasz Grabal, Witold Gombrowicz
7.8/10
In this bitterly funny novel, the hero narrates the story of...
Książka Proces
Proces Franz Kafka
8.1/10
Franz Kafka urodził się w r. 1883 w Pradze, zmarł w r. 1924 ...
Książka Ludzie bezdomni
Ludzie bezdomni Stefan Żeromski
6.3/10
Kim jest doktor Tomasz Judym? Romantycznym bohaterem z dyplo...

Kategorie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się