Jądro ciemności

autor: Joseph Conrad
Jądro ciemności
6.19
Ocena 6.19 na 10 możliwych
Na podstawie 135 ocen kanapowiczów
O książce: Istnieją książki, które po wciągnięciu do kanonu, osiadają w nim i tr...
O książce: Istnieją książki, które po wciągnięciu do kanonu, osiadają w nim i tracą swoją wywrotową siłę. Istnieją też takie, które nawet wpisane na listę ?zabytków klasy zero? pozostają groźne. Takie wydaje mi się Jądro ciemności ? wspaniałe, wieloznaczne, mroczne i skandaliczne arcydzieło. Znaczen...
Pełny opis
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-61524-55-7 ( 9788361524557 )
Wydawnictwo: Vesper
Stron: 172
puchar @gosiaw @gosiaw pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę

Recenzje

Bardzo słaba!
Arcydzieło literatury światowej. Jądro ciemności to opowieść o podróży do kresu cywilizowanego świata i wytrzymałości własnej wyobraźni. Marlow, główny bohater powieści, tak jak sam Conrad przed laty, podróżuje rzeką, niewielkim parostatkiem, przez nieogarnioną, pełną niebezpieczeństw afrykańską dż...
Napisz swoją opinię

Opinie

@JoeBlack
@JoeBlack 2007-08-24
Przeczytane (2007-08-23)
Czytam, któryś z Twoich komentarzy. Wszystko co uznawane jest za literaturę jest dla Ciebie nudne. Czas zastanowić się gdzie tkwi błąd. Jądro ciemności natchnęło niejednego. Niespożyta podróż w głąb samego siebie. Joseph Conrad to moim zdaniem najwybitniejszy polski autor ( w końcu tutaj się urodził ). Władał słowem jak mało kto... od początku powstania świata :)Francis Ford Coppola nakręcił niesamowity film, ale nie bierz się za jego oglądanie. Zapewne w Twoim przekonaniu będzie to trzy i pół godziny mordęgi. Nawiasem mówiąc genialna rola Marlona Brando. Za każdym pojawieniem się na ekranie przechodziły mnie ciarki.
@Anusiekkk
@Anusiekkk 2011-04-25
Przeczytane (2011-04-25)
Ciężko było przebrnąć, niby krótka, ale czytałam ją miesiąc. Irytowała mnie postać Marlowa - najpierw nie lubi Kurtza, który jest swego rodzaju bogiem dla mieszkańców Afryki, ale sam jest wcale nie lepszy - nieczuły egoista, którego nie wzrusza widok głów nabitych na paliki, martwego człowieka bez ceregieli wyrzuca za burtę, za każdym razem dodając słowa: "Pewnie pomyślicie, że nie mam serca". Na myśl przychodzi mi jedno, banalne słowo: hipokryta. Jedyną pomocą z jego strony było poczęstowanie umierającego 'czarnego' sucharem, gest godny Pokojowej Nagrody Nobla! Jak dobrze, że to już koniec tej nużącej historii.
@Potania
@Potania 2012-07-08
Przeczytane (2012-07-08)
Dużo nudnych opisów, minimalna ilość akcji, nie było do czego się "doczepić" i przebrnąć. Audiobook trwał prawie 5h, a to zaledwie 68 str książki przy porównaniu z audiobookiem "Ludzi bezdomnych", gdzie książka stron ma ok. 240(?). Audiobook nagrany "normalnie" bez długich przerw itd. Aczkolwiek tej książki nie da się szybciej przeczytać, ja próbując ją przeczytać usnęłam przy pierwszej stronie. Osobiście nie dostrzegam w niej tej "głębi", a zwykłą ciemność.
@AnnMarie
@AnnMarie 2007-08-31
Przeczytane (2007-08-31)
Niestety książka ta bardzo mnie rozczarowała. Historia okazał się nudna i pozbawiona akcji. Postacie wydały mi się nie do końca przedstawione, brakowało mi czegoś w opowieściach o ich losach. Gdy skończyłam ją czytać, byłam zawiedziona - w zasadzie tam nic się nie działo. Nawiązanie do podróży w głąb siebie w ogóle do mnie nie dotarło.Mam nadzieję, że film "Czas Apokalipsy" jest ciekawszy.
@Drednot
@Drednot 2009-09-23
Przeczytane (2011-11-26)
Hymm... zaiste świetna lektura (wyjątkowo). Jednak moim zdaniem powinna się kończyć wcześniej niż na prawdę. Dalszy ciąg opowieści, po śmierci Kurtza rozwiewa ten niesamowity mroczny klimat tajemniczości i niewyjaśnionego fenomenu niezbadanego kontynentu. Jednak nawet mimo to gorąco polecam, w sumie nie wiem, czemu ludziom się to nie podoba, ale cóż... o gustach się nie dyskutuje.
@Sun.shine
@Sun.shine 2011-11-17
Przeczytane (2011-11-22)
Słyszałam wiele negatywnych opinii na temat tej książki, jednak pomimo to, postanowiłam ją przeczytać. Rzeczywiście opisy są długie, ale urzekło mnie wiele z nich. Są impresjonistyczne, ulotne, ale zarazem symboliczne, znaczące. Sama historia również ciekawa, szczególnie patrząc na życiorys Josepha. Tak więc "Jądro ciemności" ("Heart od darkness") , mi osobiście, się podobała.
@Dariaaa
@Dariaaa 2013-06-04
Przeczytane (2013-06-04)
Lektura z pewnością nie znajdzie się na liście moich ulubionych, ale także nie ma dla niej miejsca w najgorszych. "Jądro ciemności" jest faktycznie dosyć ciężką w odbiorze książką, a zawarte w niej opisy się dłużą. Mimo wszystko uważam, że warto po nią sięgnąć. PO przeczytaniu całości wydała mi się dużo ciekawsza niż PODCZAS jej czytania.
@Salama
@Salama 2012-12-28
Przeczytane (2012-01-01)
Jedna z nielicznych lektur szkolnych, która naprawdę mi się spodobała. Fakt, czyta się ciężko, a fabuła do wartkich nie należy, aczkolwiek w mojej opinii język Conrada jest fenomenalny i to właśnie język mnie w tej pozycji zauroczył. Z chęcią sięgnę po inne pozycje.
YA
@Yak 2007-10-20
JoeBlack- :)i nie tylko M. Brando... Sheen mnie całkowicie zachwycił:) gdyby nie on tego filmu nie podniósłby sam Brando ani sam regisseur Coppola:) nawiasem mówiąc- mój ulubony film i książka(a przynajmniej te ważniejsze z ważnych dla mnie:)
@Fonin
@Fonin 2011-10-16
Po przeczytaniu tej książki widziałam tylko... ciemność. Najgorsza lektura wszech czasów. Kto to w ogóle dopuścił do kanonu lektur szkolnych? A co mnie dziwi, to to, że niektórym się to podoba.
Autorzy
Joseph Conrad
Joseph Conrad, właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz (ur. 3 grudnia 1857 w Berdyczowie, zm. 3 sierpnia 1924 w Bishopsbourne) – pisarz i publicysta polskiego pochodzenia, tworzący w j...
Inne książki:
Książka Lord Jim
Książka Korsarz
Książka Heart of Darkness
Książka Smuga cienia