W poszukiwaniu ojczyzny. Wspomnienia z chińskiego obozu pracy

Gao Ertai
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
W poszukiwaniu ojczyzny. Wspomnienia z chińskiego obozu pracy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Młody chiński intelektualista napisał traktat O pięknie. Teoretyczne rozważania przerodziły się w swobodną ekspresję piękna, ono zaś - w symbol wolności. I tak oto piękno stało się polityczne. Esej powstał w 1957 roku, w okresie złagodzonej cenzury. Ta krótkotrwała odwilż była jednak pozorna. Szybko okazało się, że służyła tylko "wywabieniu węża z kryjówki". Nieduży tekst wystarczył, by jego autora uznać za "prawicowy element" i skazać na zesłanie do prawdziwego piekła - obozu pracy na pustyni Gobi. Gao znalazł się tam razem z byłymi kontrrewolucjonistami, obecnymi kontrrewolucjonistami, kobieciarzami, złodziejaszkami, chuliganami i niepokornymi siejącymi zamęt. Wszystkich Partia reedukowała poprzez pracę. Nieodłącznym elementem reedukacji był głód, mordercza praca, odarcie z woli i godności: słynny aktor kradł koledze kawałek chleba, wielki muzyk bezwstydnie żebrał o jedzenie, a uczony, który miał na koncie dwa zagraniczne doktoraty, bił się z innymi, żeby wyskrobać kadź po zupie. Upokarzanie siebie i innych, donosicielstwo, zobojętnienie stały się codziennością, jedyną siłą napędową była myśl o podłym posiłku.
Data wydania: 2012-02-24
ISBN: 978-83-7536-351-7, 9788375363517
Wydawnictwo: CZARNE
Stron: 304

Autor

Gao Ertai Gao Ertai (ur. 1935, prowincja Jiangsu, Chiny) — pisarz, malarz, krytyk, wykładowca. W 1957 roku po opublikowaniu tekstu O pięknie został oskarżony o poglądy prawicowe i skazany na pobyt w jednym z najcięższych chińskich obozów pracy na pustyni Gobi....

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę W poszukiwaniu ojczyzny. Wspomnienia z chińskiego obozu pracy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bastet
@bastet
2013-04-02
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka W poszukiwaniu ojczyzny. Wspomnienia z chińskiego obozu pracy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl