W świetle latarni

Zofia Mąkosa
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
W świetle latarni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Nowa powieść laureatki Lubuskiego Wawrzynu Literackiego

Jest styczeń 1920 roku. Niedawno skończyła się najkrwawsza ze wszystkich dotychczasowych wojen. Niemcy muszą się pogodzić z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i koniecznością oddania części terytorium. Wielkopolski Trzciel zostaje przecięty granicą.

Na zamarzniętych trzcielskich rozlewiskach szesnastoletnia Weronika przypadkiem podcina na lodzie Natana. W tym samym czasie w odległym o 80 kilometrów Poznaniu młoda wdowa Joanna dostaje zaproszenie na spotkanie w eleganckim lokalu. Żadna z kobiet nie zdaje sobie sprawy, że tak błahe wydarzenia na zawsze odmienią ich życie…

"W świetle latarni" to poruszająca powieść o byciu pomiędzy. Pomiędzy zakochaniem a miłością, pomiędzy jedną wojną a drugą, pomiędzy życiem a śmiercią, pomiędzy Polakami, Żydami i Niemcami.

Początek serii, która w przejmujący sposób pokazuje świat dwudziestolecia międzywojennego i losy ludzi bezlitośnie uwikłanych w historię.

Wydanie 1 - Wyd. Książnica
Data wydania: 2024-07-03
ISBN: 978-83-271-6719-4, 9788327167194
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Pomiędzy, tom 1
Stron: 352
dodana przez: Vernau

Autor

Zofia Mąkosa Urodziła się w Kargowej, a dzieciństwo spędziła w Chwalimiu – wsi, która jest miejscem akcji powieści. Jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Czytanie książek to jej największa pasja, zawsze też lubiła pisać. Publikowała a...

Pozostałe książki:

Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Kamień w wodę Cierpkie grona Siostry Winne miasto Dolina nadziei W świetle latarni Jabłoń i inne opowiadania
Wszystkie książki Zofia Mąkosa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W świetle latarni...

WYBÓR REDAKCJI
9.07.2024

„Granica to nie tylko kamienne słupy dzielące to, co kiedyś było całością ”. Zaledwie chwilę temu na rynek wydawniczy z wielkim przytupem wkroczyła najnowsza powieść Zofii Mąkosy „W świetle latarni”. Powieść rozpoczynająca cykl „Pomiędzy”. Kiedy skończyłam czytać tę książkę przypomniała mi się rozmowa, którą odbyłam z jedną z czytelniczek bibli... Recenzja książki W świetle latarni

@dzagulka@dzagulka × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@z_ksiazka_w_plecaku
2024-07-13
10 /10

„W świetle latarni” to pierwszy tom serii o ludziach, którzy żyli w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jest to powieść o byciu pomiędzy. Pomiędzy jedną wojną a drugą, pomiędzy życiem a śmiercią, pomiędzy Polakami, Żydami i Niemcami, pomiędzy zauroczeniem a miłość.

Jest to powieść, obok której ciężko było mi przejść obojętnie. Jak wiecie uwielbiam serie i jak tylko zobaczyłam zapowiedź tego tytułu wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Książka zabrała mnie do czasów gdy Niemcy musieli oddać nam część terytorium. Do czasów gdy ponownie nasz kraj pojawił się na mapach Europy.

Mamy rok 1920. Przez Wielkopolski Trzciel przebiega granica z Niemcami. To tutaj poznajemy Weronikę, która przez przypadek podcina Natana. W oddalonym o 80 km Poznaniu młoda wdowa, Joanna dostaje zaproszenie na spotkanie w eleganckim lokalu. Życie oby pań zmienia się.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Zofii Mąkosy i żałuję, że wcześniej nie trafiły w moje ręce inne powieści autorki. Jestem oczarowana jej stylem pisania, który jest lekki i przyjemny. Książka napisana jest piękną polszczyzną, dzięki czemu wręcz płynie się po jej kartach.

W piękny sposób tutaj Pani Zofia oddała klimat i realia jakie panowały w Polsce w latach 20 ubiegłego wieku. Stosunki pomiędzy Polakami, Żydami i Niemcami były w tamtych czasach napięte, co świetnie zostało przedstawione w tej książce.

...

| Komentarze (1) | link |
@dzagulka
2024-07-09
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka W świetle latarni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl