Wehikuł czasu

Herbert George Wells
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 75 ocen kanapowiczów
Wehikuł czasu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 75 ocen kanapowiczów

Opis

(Wydanie I, w tej edycji, Wydawnictwo Vesper, Czerwonak, 2021)

"Wehikuł czasu" - wydany po raz pierwszy w 1895 roku, to jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction. Fabuła skupia się na losach naukowca, Podróżnika w Czasie, który za pomocą własnoręcznie skonstruowanego urządzenia udaje się w odległą przyszłość, gdzie spotyka dwie odmienne rasy ludzkie – Elojów i Morloków. Autor, podobnie jak w większości swoich powieści, stawia w niej pytanie o wizję rozwoju ludzkości i to nie tylko w kontekście naukowo-technicznym, ale przede wszystkim społecznym. Zagadnienia teorii ewolucji łączy z wizją walki klas, nierówności społecznych, feminizmu. Debiutancka, a zarazem niezwykle wizjonerska, niepokojąca, ponadczasowa – jedna z najbardziej znanych powieści Herberta George’a Wellsa.
Tytuł oryginalny: The Time Machine
Data wydania: 2021-03-17
ISBN: 978-83-7731-379-4, 9788377313794
Wydawnictwo: Vesper
Stron: 120
dodana przez: czerwonakaja
Mamy 21 innych wydań tej książki

Autor

Herbert George Wells Herbert George Wells
Urodzony 21 września 1866 roku w Wielkiej Brytanii (Bromley)
Herbert George Wells, prekursor literatury science-fiction. Studiował biologię w Kensington Normal School w Londynie. W tej samej szkole był także studentem fizyki i geologii. W czasie studiów był redaktorem w czasopiśmie studenckim "The Science Sch...

Pozostałe książki:

Wehikuł czasu Wojna światów Wyspa doktora Moreau Niewidzialny człowiek Ludzie jak bogowie Droga Do Science Fiction. Od Wellsa Do Heinleina Droga do science fiction. Od Gilgamesza do Wellsa Historia świata O duchach opowieści prawdziwe Śpiący przebudzony Cztery nowele grozy Koła szansy Opowieści z dreszczykiem. Noc pierwsza Pokarm bogów Wojna Światów Dolores Duchy, zjawy, upiory Gracz w krokieta Kraina ślepców oraz inne opowiadania Kryształowe jajo Opowiadania fantastyczne. Tom 2 Sprawa braci Trailor i inne opowiadania Wehikuł czasu Atak z głębiny Cudowny gość Gdy śpiący się zbudzi Namiętni kochankowie Nowele Opowiadania fantastyczne. Tom 1 Opowiadania pisarzy angielskich XIX w. Pierwsi ludzie na księżycu Skradzione ciało oraz inne opowiadania Syrena The Time Machine and The Invisible Man Un rêve d'Armageddon W czwartym wymiarze W dni komety Wojna w przestworzach
Wszystkie książki Herbert George Wells

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Podróż w czasie po raz pierwszy.

10.06.2023

”Wehikuł czasu” jest jedną z najbardziej znanych klasycznych powieści SF. Podejrzewam, że bardziej znana z filmów i różnych odniesień do niej niż z samej lektury. Książka powstała ponad sto lat temu i była wtedy głośnym wydarzeniem. Wells był prekursorem fantastyki naukowej i jego pomysły wtedy szokowały czytelników. Oto autor wprowadza czwarty wy... Recenzja książki Wehikuł czasu

@jatymyoni@jatymyoni × 33

Podróżnik widział co napiszę...

11.04.2021

Temat podróży w czasie, ingerencja w przeszłość, czy też odkrywanie domniemanej, odległej przyszłości to obraz, który inspiruje i zatrważa. Dołóżmy do tego „płodnego” brytyjskiego pisarza, który jak ość w gardle staje na przeciw przyjętemu nurtowi swojego wieku i uparcie brnie dalej w głąb niezbadanych dotąd zakątków, a zrodzi się malowniczy obsza... Recenzja książki Wehikuł czasu

@MichalL@MichalL × 7

Wehikuł Czasu

24.01.2024

"Wehikuł czasu" - powieść science fiction wydana w 1895 roku zadziwiła mnie swoją treścią. I chociaż przeczytałam ją kilkanaście lat temu, to kompletnie nic z niej nie pamiętałam, dlatego teraz miałam wrażenie, że czytam ją pierwszy raz. Za literaturą fantastyczno-naukową nie przepadam i rzadko po nią sięgam, ale ta niewielkiej objętości książka w... Recenzja książki Wehikuł czasu

Wehikuł Czasu

12.04.2021

"Wehikuł Czasu" H.G. Wells. Pewien mężczyzna, zwany Podróżnikiem w czasie, tworzy machinę, dzięki której ma nadzieję, naprawdę w czasie podróżować. Opowiada pewnej grupie mężczyzn o swoich planach. Pokazuje model machiny, aby dać im fakty, dowody, że to, co robi, jest nie tylko realne i prawdziwe. Jest przede wszystkim dziwne, aczkolwiek fascynuj... Recenzja książki Wehikuł czasu

@emmeneea@emmeneea × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@literackiespelnienie
2019-12-20
7 /10
Przeczytane Sci-Fi Wielka Brytania Postapo Fantasy

 W sumie niespełnione nadzieje - wehikuł czasu sprowadzony do roli komentarza społecznego. Wybitny temat oscyluje do roli walki o przetrwanie i wizji społeczeństwa cofniętego w rozwoju. Przyszłościowa rasa ludzka przypomina w zachowaniu dzieci - przez co pozbawiona jest ambicji dorosłych jednostek. Szkoda, bo wiecie - przemierzanie czasu wzdłuż i wszerz można byłoby rozwinąć na milion sposobów, a tak dostajemy wycinek jednej z równoległych historii. Teoria, że świat składa się z czterech wymiarów wciąż świeża (chociaż mało inspirująca, ponieważ nauka doszła do podręczników o strunach czy supersymetrii), ale są kwestie anachroniczne, jak budowa ludzkości na bazie arystokracji oraz robotników (skrajne uproszczenie, które już nikogo nie przekonuje).

Jedyne, co zaskakuje, to jak autor skutecznie realizuje atmosferę grozy, zejścia do podziemnych wentylacji, kiedy czyta się to w nocy - wytwarza napięcie, wręcz niepokój. Niestety, ale Wehikuł Czasu nie do końca przetrwał próbę czasu (co za zbieg okoliczności). Wehikuł Czasu bardziej przestrzega przed optymistyczną wizją przyszłości, raczej kieruje się ku katastrofizmowi. Wymowną, symboliczną sceną jest rozpad książek, rozsypany proch czy przedmioty, które przestały cieszyć się uznaniem. Wyszło na to, że ludzkość zamiast zachować mądrość - popadła w apatię, a kolejno stoczyła się do prapoczątków niebieskiej planety. Cały nasz wysiłek poszedł na marne, przecież to obcina skrzydła naszego pokolenia! 

× 8 | link |
@fantastyka.na.luzie
2021-03-22
8 /10

Może niektórzy z Was oglądali stary film Wehikuł czasu z Guyem Pearcem (właściwie to mam zagwostkę, czy 20 letni film można nazwać już starym?). Swojego czasu był to jeden z moich ulubionych filmów, bo od zawsze interesowały mnie różne scenariusze przyszłości.

I w końcu miałam przyjemność sięgnąć po wersję papierową. Niedawno robiłam drugie podejście do innej książki autora, Wojny Światów, i całkowicie mnie oczarowała. Zwłaszcza nowatorskim i wizjonerskim podejście u człowieka XIX wieku.

I tu jest podobnie. Po raz kolejny Wells zaskakuje ponadczasowością swojej powieści, tym razem przenosząc czytelnika o 800 tysięcy lat w przyszłość. Oczywiście, fabuła książki powędrowała w zupełnie innym kierunku niż filmowa, ale jest równie ekscytująca, a nawet bardziej bo stawia nurtujące pytania. Przedstawia wizję społeczeństwa zdegradowanego, które przez swoją wygodę i mylne poczucie bezpieczeństwa, zatraciło się w sobie.

Pomimo niewielkiej objętości (zaledwie 120 stron), autor przeniósł na karty powieści ogromną ilość refleksji i przemyśleń dotyczących ludzkiej psychiki i egzystencji. Zagadnień jak życie istot rozumnych może się zmienić na przełomie wieków i jak sama planeta będzie się przekształcać.
Początkowo gdy zobaczyłam, że w powieści niemal nie ma żadnych dialogów, obawiałam się, że wpłynie to na trudność czytania. Nic mylnego. Wells chwyta czytelnika w swoje sidła i intryguję na każdym kroku.

Zakończenie pozostawiło niedosyt i jeszcze...

× 4 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-11
7 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach FANTAS...tycznie, ogólnie Groza w wersji light (nie tu litry krwi i tony flaków)

"On, o ile wiem — rozprawialiśmy bowiem o tym długo przed wykończeniem wehikułu czasu — czynił mniej pocieszające przypuszczenia o postępie ludzkości i we wznoszeniu się cywilizacji widział tylko rosnącą górę głupstw i błędów, która musi kiedyś runąć miażdżąc tych, co ją wznosili. Jeżeli nawet tak jest istotnie, to powinniśmy jednakże żyć tak, jak gdyby było inaczej. Dla mnie przyszłość jest jeszcze mroczna i pusta, jest wielką niewiadomą, na którą miejscami tylko rzuca światło niniejsza opowieść Podróżnika".

Podróże w czasie to temat, który musiał zajmować umysły ludzi od wieków. H. G. Wells opublikował swoją wersję w 1895 roku, a wizja naszej przyszłości zawarta w tej książce jest bardzo interesująca.

Przeniesiemy się w bardzo odległą przyszłość, w której świat zamieszkiwać będą tylko dwie grupy - Elojowie i Morlokowie. Pierwsza z nich to ludzie światła, piękni, ale raczej leniwi, prawdopodobnie potomkowie klasy wyższej. Drugą z nich stanowią istoty żyjące w mroku i budzące grozę, następcy służących i robotników.

Wydaje mi się, że te rozważania na temat przyszłości ludzkości, odzwierciedlają problemy i bolączki tamtych lat. Próżna i beztroska arystokracja miała dać początek grupie ludzi, która do przeżycia nie potrzebowała inteligencji i sprytu, a jedną z ich głównych cech pozostawała uroda. Klasa niższa, zmagająca się z problemami życia codziennego, ewoluowała zupełnie w innym kierunku, ale może już więcej nie będę zdradzać, przeczytajcie sami.

× 2 | link |
EK
@EwaK.
2023-12-28
7 /10
Przeczytane

Kiedy powstawał „Wehikuł czasu”, ponad 100 lat temu, nie było jeszcze zbyt wielu książek (a może wcale?) o podróżach w czasie. Wyobraźnią czytelnika nie zawładnęły obrazy z „Powrotu do przyszłości”, „Interstellara”, „Seksmisji”, czy „Planety małp”. Nie było jeszcze Lema, czy „Autostopem przez galaktykę”.

Można więc tylko podziwiać wyobraźnię autora, wyczarowany przez niego świat i pojazd do podróży. Może książka nie robi już tak wielkiego wrażenia jak na początku ubiegłego stulecia, pewnie wtedy była niewiarygodnie oryginalna. Może się trochę przykurzyła, ale nadal pozostaje klasyką gatunku, przedstawione w niej idee nie są wcale takie dalekie, prawdopodobna jest nadal zagłada świata lub zmiana w niewyobrażalne i choćby z tego powodu warto się nad nią pochylić. To tylko 144 strony.

× 2 | Komentarze (1) | link |
@Nermal
@Nermal
2007-08-30
Przeczytane

osobiście skupiłbym się bardziej na filozoficznym wymiarze powieści. Osobiście znalazłem tam parę fragmentów które biorę sobie głęboko do serca np. iż siła jest dziedzictwem potrzeby, a bezpieczeństwo daje w nagrodę niemoc.

× 2 | link |
@Carayia
@Carayia
2010-09-28
Przeczytane

warto zwrócić uwagę na datę powstania tej powieści - 1895. zupełnie zmienia to odbiór tekstu. pozycja obowiązkowa, wielowarstwowa i głębsza, niż wydaje się na pozór.

× 2 | link |
@Edyta_09
2023-03-01
4 /10
Przeczytane Audiobook

Czułam się jakbym słuchała bajki dla dzieci.

× 2 | link |
@marek.wasinski.king
2023-12-10
8 /10
Przeczytane

Niektóre motywy wykorzystywane w tytułach z obszaru fantastyki naukowej są dziś dla nas oczywiste. Nowoczesne technologie, obce planety, inne wymiar, czy podróże w czasie nie zaskakują nas tak bardzo jak kiedyś. Regularnie ukazują się książki, komiksy, czy filmy w tej właśnie tematyce. Coraz trudniej o oryginalność. Jeśli tej szukamy, to często musimy cofnąć się daleko w przeszłość by ją odnaleźć. Tak właśnie zrobiłem, oddając się lekturze niekwestionowanego klasyka jakim jest Wehikuł czasu H. G. Wellsa.

Egzemplarz, który miałem okazję przeczytać to wydanie z 2021 r. z ilustracjami Jana Wojciechowskiego. Ukazała się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Vesper. Sam powieść została z kolei udostępniona czytelnikom po raz pierwszy w 1895 r. Wspominam o tej dacie nie bez przyczyny, gdyż daje ona nam unikalną perspektywę na wyobraźnię i kreatywność autora, jednego z pionierów gatunku sci-fi.

Ta krótka opowieść rozgrywa się w specyficznych okolicznościach. Rozpoczyna się od interesującej dyskusji w gronie, w którym znajduje się lekarz, dziennikarz, czy psycholog. Wśród nich mamy również narratora, opowiadającego o tym osobliwym spotkaniu. Jego głównym bohaterem jest jednak postać nazwana tutaj po prostu Podróżnikiem w czasie.

Z fascynacją wysłuchujemy jego wywodu na temat możliwości podróży w czasie. Jesteśmy równie zaskoczeni, co reszta słuchaczy, gdy posta...

× 1 | link |
@czytanie.na.platanie
2021-04-09
7 /10
Przeczytane Przeczytane 2021 Posiadam

Książki uznane za klasyki mają to do siebie, że przesłania w nich zawarte są aktualne mimo upływu lat, ba nawet stuleci. Tak jest i w przypadku książki „Wehikuł czasu” H.G. Wells’a. Ta wydana pod koniec XIX wieku historia naukowca, który za sprawą skonstruowanego własnoręcznie wehikułu przenosi się w czasie zalicza się do klasyków gatunku sci-fi. Odświeżone wydanie zostało wzbogacone o zajmujące posłowie autorstwa Piotra Gocieka.
Naukowiec, zwany Podróżnikiem w czasie, opisuje zaproszonym na obiad dżentelmenom swoją podróż do roku 802701. Budzi ona oczywiście niedowierzanie, jednak jest tak zajmująca, a przy tym spójna i pełna szczegółów, że zarówno goście Podróżnika, jak i czytelnik pochłaniają ją z uwagą . Tym bardziej, że spostrzeżenia dotyczące zastanego w przyszłości ładu odzwierciedlają smutny, acz wysoce prawdopodobny kierunek ewolucji ludzkości. Bo tylko na pierwszy rzut oka życie poznanych tam Elojów, pełne wygody, harmonii, beztroski i bezczynności wydaje się rajem na ziemi.
Im bardziej Podróżnik poznaje przyszły świat, jego mieszkańców i prawa w nim panujące, tym bardziej zmienia się jego teoria odnośnie do kierunku w jakim się rozwinął. Odkrywa prawdziwą twarz tego utopijnego świata, w którym przeciwieństwo Elojów żyjących na powierzchni stanowią Morlokowie, przystosowani do funkcjonowania w ciemnościach.
Czy jedni i drudzy mogą nosić jeszcze miano człowieka? Czy utrata cech determinujących ludzki...

× 1 | link |
@mysilicielka
2022-05-15
8 /10
Przeczytane Fantastyka Posiadam

Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam oglądać ekranizację "Wehikułu czasu" z 1960 roku. Chociaż obecnie podróże w czasie są w fantastyce motywem powszechnie znanym, to i tak trudno nie docenić wspaniałego dzieła Herberta George'a Wellsa. Osobiście czuję do tej historii ogromny sentyment.

Przy "Wehikule..." można się dobrze bawić, traktując go jako fantazję autora, klasykę gatunku. Można powieść również potraktować z refleksją, szukać metafor, zobaczyć w niej ponurą wizję przyszłości. Inaczej odbierałam ją dawniej, inaczej ją rozumiem będąc dorosła.

Polecam nie tylko fanom fantastyki. Według mnie to tytuł, który w pełni zasługuje na umieszczanie go we wszystkich zestawieniach typu "100 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią". Najlepiej sięgnąć po wydanie Vespera, z cudownymi ilustracjami i cennym posłowiem.

× 1 | link |
@natalii.1008.1
@natalii.1008.1
2021-06-12
Przeczytane

Bardzo dobra klasyka gatunku sci-fi.
Początek był dziwny, naukowo-filozoficzny, kupił mnie od razu. Wizja przyszłości też była oryginalna, była poprowadzona w taką stronę której się nie spodziewałam. Pod koniec trochę mi się dłużyło, nasz podróżnik w czasie opowiada o tym co spotkał w przyszłości. I jak na początku było to ciekawe, tak potem straciłam zainteresowanie.
Nie ujmuje jednak tej książce nic, bo bardzo dobra historia.

× 1 | link |
@meryluczytelniczka
2024-01-24
7 /10
Przeczytane

Muszę przyznać, że sama wyprawa podróżnika w czasie i jego tam przygody czy też perypetie zbytnio mnie nie porwały. O wiele bardziej zainteresowały mnie i zaintrygowały właśnie poglądy autora, jego wizja przyszłego świata, a także strach, co w przyszłości zostanie z człowieka.

× 1 | link |
@moj.ksiazkowy.raj
@moj.ksiazkowy.raj
2021-04-06
7 /10
Przeczytane

"Wehikuł czasu" to najsłynniejsza powieść autora Herberta George Wells, jednego z pionierów gatunku science fiction.

Pewien wynalazca konstruuje własnoręcznie maszynę, która umożliwia teleportacje w czasie. Właśnie tak nasz bohater, zwany Podróżnikiem w Czasie udaje się w daleką przyszłość i dociera do roku 802 701. Tam poznaje przyjazny lud Elojów, który na krok go zaskakuje, ale musi również na siebie uważać, bo w ciemnych zakamarkach czyha lud Morloków, którzy nie są już tak życzliwi, jak Ci pierwsi. Podróżnik będzie musiał stoczy walkę, by wróć do swoich czasów...

"Wehikuł czasu" to jeden z klasyków gatunku science fiction. Autor rozpoczął pracę nad powieścią 1888 roku, ale ostateczne ukończył ją w 1895 roku. Jako ciekawostkę dodam, że w Polsce powieść ukazała się 1899 r., a pierwotny tytuł brzmiał "Podróż w czasie". Wracając do samej książki, autor po raz kolejny zabiera nas niezwykłą podróż, tym razem na wehikule czasu. Dzięki bogatym opisom poznajemy świat oczami naszego bohatera, a znajomość, która nawiązuje się między Podróżnikiem, a kobietą z rasy Elojów, Weenę, urozmaica tą niesamowitą wyprawę. Trudno odgadnąć jakie relacje łączą tych dwojga, ale Podróżnik planował nawet zabrać ją ze sobą, gdyby nie trudności, jakie napotkał na drodze. Sama historia ukazuje poglądy autora na różne tematy życia współczesnego. Bacznie obserwował otaczający go świat i wysuwał wnioski "... na powierzchni ziemi pozostaną posiadacze, których celem życia będzie przy...

| link |
@hotaru
@hotaru
2007-08-28
5 /10
Przeczytane

Jeden z fundamentów science fiction. Fabuła znana jest przez każdego, kto tylko nie ignoruje istnienia tego gatunku. I chociaż dzisiaj może wydawać się napisana bez polotu i z umiarkowanym wizjonerstwem, to w momencie wydania to musiało być COŚ.

| link |
@frodo
2009-01-18
10 /10
Przeczytane

Klasyk gatunku SF. Choć podróż w czasie to żelazny rekwizyt fantastyki naukowej, to bardziej dziś ciekawa jest wizja dwóch cywilizacji: Morloków i Ejolów. Wygody i niewolnictwa. I metod, które są stosowane w tym konflikcie. Pouczające.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

My, ludzie, ostrzymy się na kamieniu szlifierskim bólu i konieczności (...).
Ciągła zmienność, niebezpieczeństwa i trudy wyrabiają sprężystość umysłu. (...) Nie ma inteligencji, gdy nie ma zmiany i potrzeby zmiany.
Bezpieczeństwo daje w nagrodę niemoc.
(...) we wznoszeniu się cywilizacji widział tylko rosnącą górę głupstw i błędów, która musi kiedyś runąć miażdżąc tych, co ją wznosili. Jeżeli nawet tak jest istotnie, to powinniśmy jednakże żyć tak, jak gdyby było inaczej.
Owa teraźniejszość - pomyślałem - jest jedynie logicznym następstwem przeszłości. Siła może być tylko dziedzictwem potrzeby; bezpieczeństwo daje w nagrodę niemoc.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl