Więcej niż kino

Bożena Janicka
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Więcej niż kino
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Zbiór publikowanych na łamach miesięcznika „Kino” felietonów „Ścinki” Bożeny Janickiej. Znajdują się w nim wybrane teksty, pierwszy z datą: maj 2000, ostatnie z 2016 roku, w wersjach zaktualizowanych na potrzeby publikacji książkowej.

Autorka, towarzysząca polskiemu kinu od lat, widzi w nim „więcej niż kino”. Tak pisała w artykule, zatytułowanym „Jest ważniejsze” (KINO nr 1/2014) komentując najliczniej oglądane polskie filmy 25-lecia oraz nowe, z roku 2013: „Zapytano mnie w pewnej audycji radiowej, czym różni się polskie kino od zagranicznego. Zanim zdążyłam powtórzyć którąś wypolerowaną od zużycia hipotezę, usłyszałam własną odpowiedź: jest ważniejsze. Rzecz jasna dla nas, jako pewnej wspólnoty kulturowej. Polskie kino żyje bowiem nie tylko na sali kinowej, po seansie wychodzimy z obejrzanym filmem na ulice naszych miast”.

W tych świetnie napisanych, błyskotliwych felietonach, wolnych od „wypolerowanych od zużycia hipotez” pojawiają się najważniejsze pytania, na które szuka odpowiedzi dzisiejsze polskie kino: czyją własnością są nasze mity narodowe, gdzie przebiega granica między autocenzurą a poczuciem odpowiedzialności, czy łamiąc kolejne tabu przed którymś trzeba się zatrzymać – i podobne.

W zbiorze znajdą się także teksty o filmach dokumentalnych oraz felietony o wybranych filmach zagranicznych, stanowiących ważny kontekst dla kina polskiego.

Naprawdę warto po tę książkę sięgnąć. Drukowane na przedostatniej stronie „Kina” felietony Janickiej giną wśród poprzedzających je recenzji, wywiadów i szkiców. Dopiero wydrukowane razem tworzą panoramę współczesności. Tę opowieść o ludziach, sztuce i świecie, w której można się rozsmakować.” Barbara Hollender, „Rzeczpospolita” 31 marca 2017

Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-946693-0-0, 9788394669300
Wydawnictwo: Fundacja dla Kina
dodana przez: Rudolfina

Autor

Bożena Janicka Bożena Janicka
Urodzona 12 stycznia 1934 roku w Polsce (Piotrków Trybunalski)
Bożena Janicka – polska dziennikarka, krytyczka filmowa i felietonistka. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1956-68 pracowała jako dziennikarka w Polskim Radiu. Od 1969 do ...

Pozostałe książki:

Filmowcy. Polskie kino według jego twórców Gwiazdy w zbliżeniu Gwiazdy mają czerwone pazury
Wszystkie książki Bożena Janicka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

ZACHWYT DYPLOMATY

29.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jeżeli kochacie kino – tej książki nie wolno wam przegapić. Tytuł, choć bardzo adekwatny do treści, niestety wprowadza w błąd. Kilka lat temu tak samo zatytułował Jerzy Kawalerowicz swoje wspomnienia. Jeżeli ktoś słucha radia TOK FM zna też zapewne audycje autorki - Bożeny Janickiej z cyklu „Więcej niż kino”. Tymczasem książka nie ma nic wspól... {} Recenzja książki Więcej niż kino

@Rudolfina@Rudolfina {}× 6

Moja opinia o książce

Opinie

@Rudolfina
2020-01-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Bez konkurencji

Cytaty z książki

O nie! Książka Więcej niż kino. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl