Więzienia stalinowskie w Polsce. Wydanie 2

Tadeusz Wolsza
Więzienia stalinowskie w Polsce. Wydanie 2
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka Tadeusza Wolszy to pierwsza w kraju udana próba kompleksowego spojrzenia na życie codzienne w różnego rodzaju miejscach odosobnienia (więzienia, obozy, ośrodki pracy więźniów) w Polsce, w latach 1945 – 1956. Autor w szczegółowym ujęciu, bazując na niedostępnej jeszcze nie tak dawno dokumentacji z Departamentu Więziennictwa i Obozów MBP oraz szeroko odwołując się do memuarystyki, przedstawił kilka interesujących, niekiedy wręcz pasjonujących zagadnień, takich jak np. codzienność w więziennej celi i w obozowym baraku, niewolnicza praca skazanych w kopalniach, kamieniołomach, gospodarstwach rolnych, pobyt skazanych i ostatnie chwile życia w celi śmierci. W tej ostatniej sprawie przywołał np. losy Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Autor w niezwykle interesującej formie przedstawił również kilkanaście przykładów ucieczek więźniów z konwojów i zakładów karnych, np. z Krakowa, Sieradza, Strzelec Opolskich i więzienia mokotowskiego. W końcu imiennie wskazał na najbardziej brutalnych funkcjonariuszy straży więziennej – odpowiadających za skrytobójcze mordy popełnione na żołnierzach wyklętych.
ISBN: 978-83-7773-485-8, 9788377734858
Wydawnictwo: RM

Autor

Tadeusz Wolsza Tadeusz Wolsza
Urodzony 13 maja 1956 roku w Polsce (Oława)
Tadeusz Wojciech Wolsza – polski historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, od 2016 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Pozostałe książki:

Arcymistrzowie mistrzowie amatorzy. Słownik biograficzny szachistów polskich Najdorf Z Warszawy do Buenos Aires Arcymistrzowie, mistrzowie, amatorzy... Słownik biograficzny szachistów polskich tom 1 Arcymistrzowie, mistrzowie, amatorzy... Słownik biograficzny szachistów polskich tom 2 Dotyk Katynia. Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 r.
Wszystkie książki Tadeusz Wolsza

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Więzienia stalinowskie w Polsce. Wydanie 2 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Więzienia stalinowskie w Polsce. Wydanie 2. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl